Wybralibyście się na wesele bez alkoholu, mięsa i dzieci? Nowy trend zdobywa popularność w miastach
Flickr
Newsy

Wybralibyście się na wesele bez alkoholu, mięsa i dzieci? Nowy trend zdobywa popularność w miastach

Gdy narzeczeni zaczynają rozmawiać o ślubie i weselu, nie od razu omawiają wszystkie szczegóły. Chcą żeby to był wyjątkowy dzień. Pierwszy na nowej drodze życia. Dopiero potem pojawiają się schody….

Znamy to wszyscy. Listy gości weselnych zwykle bardzo szybko potrafią się rozrosnąć nawet do 100 -200 osób. Z każdej rodziny trzeba przecież zaprosić nie tylko rodziców, dziadków, żony i mężów rodzeństwa, kuzynów, ciotki i wujków.

Lista wydłuża się jeszcze bardziej, gdy zaczynamy dodawać ich młodsze i starsze dzieci, które też przecież muszą uczestniczyć w uroczystości. Ale czy faktycznie muszą? Coraz więcej par rozważa nietypowe podejście do wesela i proponuje gościom uroczystości przełamujące weselne tabu.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Co gorsze: wesele bez wódki, bez mięsa czy bez dzieci?

Choć to zwykle wegetarianie narzekają, że podczas wesel jadają niemal wyłącznie zieloną sałatę i dekoracje półmisków z wędlinami, coraz częściej słyszy się o tym, że nowożeńcy decydują się przygotować osobne menu dla swoich wegetariańskich i wegańskich gości.

Z racji rosnącej liczby osób, które rezygnują lub ograniczają spożycie mięsa, pojawia się jeszcze jeden trend: to nowożeńcy są wegetarianami i organizując swoje weselne uroczystości, nie chcą karmić gości mięsem. Pojawiają się więc wegetariańskie i wegańskie wesela.

Z dyskusji jaka kilka miesięcy temu toczyła się w mediach społecznościowych wynika, że goście nie są zadowoleni, jeśli zamienia im się bigos na marchewkę. Gdy dowiadują się, że podczas weselnej kolacji nie zjedzą schabowego, a po północy nikt nie poda im gorących flaczków, są oburzeni tak bardzo, że są gotowi zrezygnować z uroczystości.

Podobnie reagują rodzice, gdy dostają  zaproszenia ślubne z adnotację „bawimy się bez dzieci”. Są wzburzeni, rozwścieczeni, czują się dotknięci, uważają, że ich dzieci brakiem zaproszenia zostały skrzywdzone i w rezultacie często odmawiają przyjazdu na wesele.

Iza, czytelniczka portalu Mamadu, podzieliła się swoimi doświadczeniami z wesela bez dzieci. Przyznała, że niektóre znajomości po jej weselu bez dzieci urwały się, a z obrażoną rodziną utrzymuje tylko grzecznościowe kontakty:

To nawet nie chodzi o to, że ja nie lubię dzieci, bo lubię" - zaczyna swoją opowieść. "Ale jak patrzę na te uciemiężone matki, które próbują okrzesać swoje potomstwo, zamiast dobrze się bawić, to choćby przez wzgląd na nie, wiedziałam, że nie chcę dzieci a swoim weselu.

Bywają też wesela bez alkoholu. I choć są rodziny, które nie wyobrażają sobie tańców do rana na nie zakrapianych alkoholem przyjęciach, to o takich bezalkoholowych imprezach też można usłyszeć coraz częściej.

Zobacz także
Gotował zupę na wesele i wpadł do wielkiego kotła. Kucharz zmarł w wyniku oparzeń

Gotował zupę na wesele i wpadł do wielkiego kotła. Kucharz zmarł w wyniku oparzeń

Zwykłe piwo oznakowane jako „bezalkoholowe”. Fatalna pomyłka na linii produkcyjnej znanej marki

Zwykłe piwo oznakowane jako „bezalkoholowe”. Fatalna pomyłka na linii produkcyjnej znanej marki

A może goście sami zapłacą za swój weselny talerzyk?

Dotychczasowe rozważania czy pytać gości o pokrycie kosztów ich udziału w uroczystościach, ograniczały się do rozmów o noclegach. I choć weselna etykieta wskazuje, że nie wypada prosić gości o samodzielne zarezerwowanie i opłacenie noclegu, to w praktyce ta kwestia pozostaje do uzgodnienia. Zależy od zasobności portfeli nowożeńców i ich rodziców oraz zażyłości panujących w rodzinie. 

Także w zakresie ponoszenia kosztów, na rynku weselnym pojawił się nowy  trend: za udział w uroczystym obiedzie czy kolacji goście zaczynają płacić sami. Koszt kolacji nie obciąża nowożeńców ich rodziców. O takich rozwiązaniach przyjętych przez kolejne rodziny można już usłyszeć, ale jak to wpłynie na całą organizację wesel będziemy przekonywać się z czasem. 

Świat się zmienia, zmieniają się potrzeby i wybory nowożeńców, pewnie zmienią się też nasze tradycje weselne.

Źródło: wp.pl noizz.pl, mamadu.pl

Wtopa na nielegalnym weselu. Miała być uczta przy stołach, skończyło się na kontroli policji
Pixabay
Newsy
Wtopa na nielegalnym weselu. Miała być uczta przy stołach, skończyło się na kontroli policji
Nielegalne wesela, które organizowane są niezgodnie z obostrzeniami, zdarzają się ostatnio coraz częściej. Pamiętajcie jednak, że w ten sposób narażacie nie tylko siebie, ale także swoich gości na kosztowne mandaty!

Wesela w 2021 roku długo pozostawały zagadką, a wielu Polaków zastanawiało się,  od kiedy komunie, wesela i wspólne biesiadowanie przy stole zostaną przywrócone. Rozwój pandemii i konsekwencje trzeciej fali przez długi czas były niewiadomą, dlatego rząd wstrzymywał się z wydawaniem decyzji w sprawie odmrażania wesel.  Chociaż politycy PiS zapowiedzieli już, że od połowy maja umożliwiona zostanie organizacja przyjęć okolicznościowych na świeżym powietrzu (do 25 osób), już pod koniec miesiąca planowane jest pierwsze odmrożenie branży ślubnej – można będzie zorganizować wesele w sali i zaprosić do 50 osób. Na ten moment jednak do limitów nadal wliczają się osoby zaszczepione, choć rząd prawdopodobnie zmieni również to. 🟢Przy utrzymującym się niskim poziomie zakażeń możliwe będzie stopniowe luzowanie obostrzeń według zaplanowanego harmonogramu. ⚠️ Harmonogram może zmieniać się w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej. Sprawdź, jak wygląda plan na maj ➡️ https://t.co/VbfPj67HEJ pic.twitter.com/SA7x59Jgw9 — Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 28, 2021 Nielegalne wesele w Starogardzie Gdańskim O nielegalnym zgromadzeniu została poinformowana policja, która ruszyła na miejsce imprezy około godziny 21. Chociaż przyjęcie odbywało się w gronie zaledwie 14 osób, w dalszym ciągu jest to jeszcze niedopuszczalna liczba – w świetle obecnie obowiązujących obostrzeń. Zarówno para młoda, jak i wszyscy goście oraz menadżer sali zostali wylegitymowani i otrzymali mandaty. Policja poinformowała także Sanepid. Wobec uczestników imprezy wszczęto już dochodzenie w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa narażenia na niebezpieczeństwo życia lub zdrowia innych osób. Choć czyn ten jest karalny nawet do 8 lat więzienia...

Niedługo komunie. Czy będzie można zorganizować przyjęcie? Prof. Krzysztof Simon odpowiedział
Adobe Stock
Newsy
Niedługo komunie. Czy będzie można zorganizować przyjęcie? Prof. Krzysztof Simon odpowiedział
Wielkimi krokami zbliża się sezon wielkich uroczystości rodzinnych takich jak wesela czy komunie. Eksperci jednak twierdzą, że warto przełożyć je na następny rok…

Maj to wyjątkowo obfity w przyjęcia miesiąc. Wiele par młodych właśnie wtedy ustala datę swojego ślubu, a pomiędzy ślubami standardowo mają miejsce także komunie. W zeszłym roku imprezy odbywające się w tym okresie musiały zostać przełożone. A jak będzie w tym? Nadal jest to niejasne… Czy komunie i wesela 2021 się odbędą? Na to pytanie odpowiedział prof. Krzysztof Simon. Lekarz stwierdził, że być może już wkrótce będzie można organizacja skromnych przyjęć na świeżym powietrzu, ale nadal z zachowaniem dystansu społecznego oraz wszelkich zasad higieny. Podkreślił jednak, że jeszcze w najbliższych miesiąc warto ograniczyć listę gości do najbliższych. Simon zdecydowanie uznał jednak, że większe wesela z tańcami i tłumną zabawą należy przełożyć na za rok. Dosadnie skomentował decyzje o organizacji dużych wesel w najbliższych miesiącach: "Niech jednocześnie połączą to z pogrzebami za dwa do czterech tygodni. Wesela można różnie organizować. Ostatecznie można mieć niewielkie wesele, w którym udział wezmą najbliżsi członkowie rodziny w pewnej odległości i para młoda, a większe wesele, z tańcem, swawolą i pijaństwem, można urządzić za rok" – powiedział lekarz. Ograniczenia na komunikach świętych i weselach Ekspert został zapytany czy Rada Medyczna doradzająca premierowi zaleci w tym roku ograniczenie liczby osób na weselach czy komuniach. Ze smutkiem podkreśla on, że w zeszłym roku były takie limity i wiele osób ich nie przestrzegało, a ludzie nadal organizowali wesela na 200, a nawet 500 osób! Po kilku dniach jednak często diagnozowano wśród gości weselnych 70, a nawet więcej zakażeń. Po dwóch tygodniach od takiej imprezy notowano już zgony. Prof. Simon zadeklarował także, że maseczki pozostaną obowiązkowe nawet na świeżym powietrzu, dopóki...

Gotował zupę na wesele i wpadł do wielkiego kotła. Kucharz zmarł w wyniku oparzeń
Adobe Stock
Newsy
Gotował zupę na wesele i wpadł do wielkiego kotła. Kucharz zmarł w wyniku oparzeń
Koszmar na weselu. Wielkie gotowanie dla weselnych gości skończyło się tragedią, w wyniku której zmarł 25-letni gotujący.

Dzisiejsze polskie wesela na ogół organizowane są w specjalnych salach weselnych, których w ostatnich latach namnożyło się w naszych miastach i wsiach jak grzybów po deszczu. Zwykle w tego typu przybytkach za catering odpowiadają wyspecjalizowane firmy i garkuchnie. W mniej rozwiniętych krajach, takich jak choćby Irak, wesela wciąż mają bardziej tradycyjny przebieg, a dania dla ucztujących przyrządza się niemal na oczach gości. W jednej z takich weselnych irackich kuchni miał miejsce tragiczny wypadek. Co jada się na arabskich weselach? Arabskie wesela obfitują w wiele ciekawych tradycji. Wśród nich wyróżnić można wiele nietypowych zwyczajów, takich jak krojenie weselnego tortu za pomocą szabli… Oprócz tego biesiadnicy m.in.w Iraku zajadają się na przyjęciach weselnych takimi przysmakami charakterystycznymi dla kuchni całego Bliskiego Wschodu jak na przykład: Hummus (pasta z ciecierzycy podawana z jasnym pieczywem) Tabouleh (sałatka z kaszy bulgur, ogórków, pomidorów i innych dodatków) Falafele (kotleciki ze smażone ciecierzycy) Baba ghanoush (pasta z pieczonych bakłażanów i sezamu) Zupy i dania jednogarnkowe takie jak ful medames (wolno gotowany bób z dodatkami) czu shorbat adas (zupa z soczewicy) Być może właśnie danie podobne do tego ostatniego stało się przyczyną tragicznego wypadku na jednym z tradycyjnych arabskich wesel, które miało miejsce niedawno w Iraku. Jego ofiarą stał się kucharz przygotowujący posiłki dla weselników. Jak doszło do tragicznego wypadku na weselu w Iraku? Dwa tygodnie temu 25-letni kucharz Issa Ismail miał przygotować ucztę na weselę w miejscowości położonej w irackiej muhafazie (dystrykcie) Dahuk. Mężczyzna gotował strawę w wielkiej kadzi. Wystarczyła chwila nieuwagi, by kucharz wpadł...

Od kiedy komunie i wesela? Polacy tęsknią za wspólnym biesiadowaniem przy stole
Adobe Stock
Newsy
Od kiedy komunie, wesela i wspólne biesiadowanie przy stole? Znamy daty
Wielu Polaków wczoraj odetchnęło z ulgą. Ostatnia konferencja premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego dała nadzieję na powrót do rzeczywistości. Imprezy rodzinne powrócą już w maju.

Przedłużony lockdown dał się wszystkim we znaki. Skutki zamknięcia większej części gospodarki odczuli nie tylko właściciele restauracji, domów weselnych, muzycy czy fotografowie, ale też osoby planujące śluby, chrzciny, komunie czy inne duże rodzinne uroczystości. Nadzieja wróciła wraz z ogłoszeniem luzowania obowiązujących obostrzeń. Powrót imprez rodzinnych w maju Rząd postanowił odmrozić branżę organizacji przyjęć. Wszystko jednak według ściśle określonych zasad. Od 15 maja będzie można organizować uroczystości rodzinne, jak wesela czy komunie, ale wyłącznie na świeżym powietrzu i tylko do 25 osób. Dwa tygodnie później, 29 maja, będzie już szansa na urządzenie przyjęcia w zamkniętych pomieszczeniach z maksymalną liczbą gości określoną na 50 osób. W obu przypadkach należy zachować dokładny reżim sanitarny, czyli odpowiednią odległość pomiędzy stolikami i limit osób przy każdym z nich. Trudne przygotowania  Organizacja oraz przygotowania do wszelkich imprez rodzinnych, a zwłaszcza wesel, kojarzą się z ekscytacją i radosnym oczekiwaniem. Tak było jeszcze półtora roku temu. Od początku pandemii wszystko jest wielką niewiadomą, zmienia się dynamicznie z dnia na dzień. Teraz przyszłe pary młode mogą znowu spać spokojnie i planować swój wielki dzień. Z ulgą odetchnęli też na pewno rodzice dzieci, które w maju idą do Pierwszej Komunii. Pozostały plan luzowania obostrzeń Podczas konferencji Mateusz Morawiecki oraz Adam Niedzielski podzieli się również pozostałym planem rozmrażania pozostałych sektorów gospodarki. Przez cały maj będą otwierane kolejne miejsca, w tym lokale gastronomiczne - 15 maja ogródki, a 29 maja restauracje. 🟢 Od 29 maja łagodniejsze restrykcje związane z gastronomią, imprezami...