Migrena jest trzecią najczęstszą chorobą na świecie. Stan ten dotyka ponad miliarda ludzi, czyli aż 12% światowej populacji. Jeśli ktoś z was cierpi na migrenę lub zna kogoś, kto walczy z tą przypadłością, na pewno wie, jak trudna i męcząca potrafi być ta choroba.

Zwykle podczas ataku migreny sięgamy po silne leki. Istnieją też jednak naturalne metody walki z bólem głowy. Jedną z nich jest użycie mikstury na bazie alkoholu i wędzonej papryki.

Mikstura z wędzonej papryki na ból głowy

Dokucza wam ból głowy? Zwalczcie go naturalnym sposobem stosując miksturę na bazie wędzonej papryki i alkoholu. Jak ją przygotować? Wystarczy zalać łyżeczkę wędzonej papryki alkoholem, a następnie używać takiej mikstury jako płynu do nacierania głowy, skroni i innych miejsc, w których występują napięcia i bóle.

Z uwagi na swoje przeciwbólowe i przeciwzapalne właściwości, wędzona papryka pomaga uśmierzyć ból. Pamiętajcie jednak, żeby stosować tę miksturę ostrożnie - zwłaszcza, jeśli macie wrażliwą skórę, ponieważ znajduje się w niej alkohol.

Zobacz także:

Kulinarne zastosowanie wędzonej papryki

Czym jest wędzona papryka? Jest to papryka, która po prostu została uwędzona. Przyprawa z wędzonej papryki najczęściej jest stosowana w kuchni meksykańskiej i węgierskiej, ale coraz chętniej używa się jej także w polskich domach.

Wędzona papryka doskonale podkreśla smak fasolki po bretońsku, bigosu, gulaszu węgierskiego czy grochówki. Można jej też używać do sałatek, sosów, potraw mięsnych, zup i warzyw, a także dań z grilla.

Czy jedzenie takiej papryki może mieć jakieś korzyści zdrowotne?

Przyprawa o nazwie papryka w proszku wytwarzana jest z papryki z rodziny Capsicum annuum , która może obejmować słodką paprykę, taką jak papryka, a także ostrą paprykę, taką jak papryczki chili. W zależności od rodzaju i kombinacji użytych papryk, papryka może być delikatna i słodka lub mocna i pikantna.

Papryka wędzona powstaje poprzez suszenie papryki na wędzonym drewnie dębowym. Przyprawa ta ma dość nietypowy i bardzo przyjemny smak oraz liczne właściwości zdrowotne. 

Wędzona papryka jest bogata w różne karotenoidy (związki należące do rodziny witaminy A ), takie jak alfa-karoten, beta-karoten, zeaksantyna, luteina, beta-kryptoksantyna, kapsantyna i kapsorubina.

Ponadto:

  • wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne
  • wspiera śluzówkę i wspomaga jej barierę ochronną
  • z uwagi na wysoką zawartość witaminy C oraz witamin z grupy B, pomaga wzmocnić odporność i zapobiec infekcjom
  • wspomaga procesy trawienne
  • przyspiesza pracę jelit
  • pomaga w usuwaniu złogów z jelit
  • stanowi dobrą profilaktykę chorób nowotworowych
  • poprawia apetyt

Źródło: msn.com.pl