Czy u was w domu także dziś rzadziej niż kiedyś jada się podroby? Wynika to zapewne z tego, że mięso pierwszego gatunku jest łatwo dostępne i nie trzeba gotować krupniku na żołądkach, żeby był pożywniejszy.

Jednak do dziś niektórzy chętnie wspominają domowe cynaderki w sosie czy ozorki w galarecie. Jasiek Kuroń proponuje danie z podrobów indyka. Jego wątróbka z rozmarynem i żurawiną jest wyjątkowa.

W domu Kuroniów często podawano podroby

Podroby, to rodzaj mięs, które królowały na stołach w czasach PRL-u. Nic więc dziwnego, że w rodzinie państwa Kuroniów, także często gościły. W sklepach garmażeryjnych w latach 70. i 80. można było dostać ozorki w galarecie czy sprzedawane jako danie gotowe, do odgrzania w domach, w szarym sosie, popularne były też cynaderki w śmietanie.

Z kolei rodziny w tamtych czasach chętnie gotowały w domu krupnik na żołądkach drobiowych czy cynaderkach, żeby w czasach gdy mięso było na wagę złota i kartki, przyrządzić pożywne danie. Flaczki z kolei popularne są do dziś. Możecie je zrobić samodzielnie z suchych flaków kupionych w sklepie mięsnym, przyrządzić z półproduktu lub zamówić w restauracji  czy barze.

Zobacz także:

Jasiek Kuroń wspomina czasy, gdy podroby jadało się częściej niż dziś i zaprasza do przygotowania dania z wątróbki:

- Dziś mam dla Was propozycję obiadową, którą pamiętam dobrze z rodzinnego domu. Podroby bowiem pojawiały się u nas na stole często i w różnych konfiguracjach. Te polecam Wam, abyście spróbowali na świeżym i chrupiącym pieczywie na zakwasie. Z pewnością miłośnicy podrobów będą zachwyceni, a i ci, nieprzekonani zamruczą pod nosem z radości 🙂

Przepis na wątróbki z indyka Jaśka Kuronia

Składniki:

  • 600 g wątróbki z indyka
  • Pół litra mleka
  • Mąka do obtoczenia mięsa
  • 3 łyżki oleju
  • 3 gałązki rozmarynu
  • 2 ząbki czosnku obrane w całości
  • 3 jabłka
  • 2 łyżki suszonej żurawiny
  • Pół łyżeczki soli
  • 1/3 łyżeczki zmielonego czarnego pieprzu

Przygotowanie:

  1. Wątróbki oczyśćcie z błon i namoczcie na 20 minut w mleku. Przełóżcie na sito do odcieknięcia, a następnie osuszcie papierowym ręcznikiem.
  2. Z jabłek usuńcie gniazda nasiennych i pokrójcie owoce na ósemki.
  3. Wątróbki obtoczcie w mące.
  4. Na średnio rozgrzanym oleju zrumieńcie na złoty kolor czosnek i gałązki rozmarynu. Następnie zdejmijcie z patelni oba składniki.
  5. Zwiększcie temperaturę i tym samym tłuszczu obsmażcie wątróbki na złoty kolor, dodajcie jabłka oraz żurawinę i smażcie mieszając kolejne 10 minut. Doprawcie solą i pieprzem.
  6. Podawajcie z ziemniakami lub kaszą oraz np. buraczkami.

Źródło: Instagram / Jasiek Kuroń gotuje