Ziemniaki
Pixabay/Willfried Wende
Newsy

Wasze ziemniaki tak wyglądają? Wyrzućcie jak najszybciej. Ich zjedzenie może skończyć się tragicznie

Kartofle, pyry, grule to tylko niektóre z nazw na określenie ziemniaka. Te warzywa należy starannie obejrzeć i upewnić się, że są bezpieczne do spożycia.
Aleksandra Jaworska
styczeń 11, 2021

Przechowywanie ziemniaków w nieprawidłowy sposób wiąże się nie tylko ze znaczą utartą zawartej w nich witaminy C. Jeszcze do niedawna warzywa te były traktowane jako rośliny ozdobne.

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Człowiek zjada 33 kilogramy ziemniaków rocznie

Największym producentem ziemniaków na świecie są Chiny, a rok 2008 został ogłoszony przez ONZ Rokiem Ziemniaka. W Peru utworzono największy na świecie bank genów ziemniaka. Znajduje się w nim ponad 10 tysięcy odmian tego warzywa.

Trudno wyobrazić sobie polską kuchnię bez ziemniaków. Stanowią dodatek do wielu dań, jak również mogą pełnić funkcję samodzielnego dania. Są warzywem na tyle uniwersalnym, że pasują do kotletów, śledzi, kaparów, jak i śmietany. Ich przygotowanie nie wymaga dużo czasu ani szczególnych umiejętności. 

To czwarta najczęściej uprawiana roślina na świecie, tuż po pszenicy, ryżu i kukurydzy. Dzięki masowości upraw, ziemniak jest niezwykle popularny i można go kupić po przystępnej cenie. Na kontynencie europejskim pojawiły się dopiero około XVI wieku. Mówi się, że do Polski sprowadził je Jan II Sobieski po wygranej bitwie pod Wiedniem. Obecnie są jedynym z podstawowych składników diety Europejczyków.

Na polskim rynku dostępnych jest wiele odmian ziemniaka. Jedne wykorzystacie do sałatek, inne jako dodatek do drugiego dania czy na frytki. Odmiany dostępne na polskim rynku różnią się kształtem, kolorem, smakiem, a nawet zapachem.  Oprócz różności kulinarnych zastosowań są także zdrowe i pożywne. W 100 gramach dostarczają około 80 kalorii, z czego większość pochodzi z węglowodanów, a dokładniej ze skrobi

Właściwości odżywcze ziemniaka

Zawierają od 1,5 do 3 gramów błonnika. Są bogatym źródłem węglowodanów. Ziemniaki faktycznie dostarczają dużych ilości skrobi, ale same w sobie tuczące nie są. Dopiero w połączeniu z tłuszczem powodują odkładanie się tkanki tłuszczowej, jednakże to samo dotyczy ryżu czy makaronów.

Ziemniaki, w połączeniu np. z warzywami czy chudym mięsem, są nie tylko dietetyczne, ale również bardzo zdrowe, gdyż są prawdziwą skarbnicą witamin i mikroelementów. Dostarczają duże ilości witamin: B1, PP, B5, B6, C, są również źródłem składników mineralnych: potasu, magnezu, fosforu, żelaza i cynku.

Mogą m.in.:

  • obniżać ciśnienie

  • regulować pracę jelit

  • wspomagać wzrok

  • redukować stres

Czy można jeść zielone ziemniaki?

Dobrej jakości ziemniaki mają regularny kształt, nie mają żadnych uszkodzeń, ich skórka jest gładka, bez widocznych plam chorobowych czy zazielenień. Ziemniak, który będzie wam służył, jest smaczny, nie jest skłonny do ciemnienia i ma niską zawartość azotanów i glikoalkaloidów.

Glikoalkaloid to solanina, która może powodować poważne zatrucia pokarmowe. Wykazuje też działanie rakotwórcze. Jest skoncentrowana  głównie w zewnętrznych częściach bulwy w pobliżu oczek, jej największe stężenie obserwuje się w ziemniakach niedojrzałych i pozieleniałych.

Ziemniak w kolorze zielonym to znak, że nie nadaje się już do użytku. Walory smakowe zielonych ziemniaków są zdecydowanie uboższe. Zjedzenie ich w większej ilości może skończyć się tragicznie. Przedawkowanie solaniny może w ciągu kilku godzin doprowadzić do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, drgawek, śpiączki oraz niewydolności krążenia. Pierwsze objawy zatrucia przypominają grypę.

Jeżeli na ziemniakach pojawi się zielony nalot, lepiej zrezygnujcie z ich jedzenia. Nie wystarczy niestety ich odkroić. Zalecamy wam całkowite unikanie ziemniaków o zielonym kolorze. To może wam bardzo zaszkodzić!

Komentarze
Zmywark
Adobe Stock
Newsy Tych rzeczy nigdy nie wkładajcie do zmywarki. Będą nadawały się tylko do wyrzucenia
Zmywarki są w naszych kuchniach coraz powszechniejsze. Mimo tego często popełniamy szkolne błędy przy myciu naczyń za ich pomocą.
Hubert Rój
styczeń 11, 2021

Jeszcze kilkanaście lat temu zmywarka była dla polskich rodzin czymś w rodzaju niedoścignionego marzenia. Od pewnego czasu zmywarki stały się wręcz standardem w nowych kuchniach. Gospodynie domowe zyskują w ten sposób wiele cennych godzin, które dotąd traciły przy zlewozmywaku. Odpowiednie środki myjące i właściwa pielęgnacja – wydawałoby się, że to jedyne sprawy, jakimi powinniśmy martwić się po zakupie zmywarki. Program myjący w zmywarce Nie ulega wątpliwości, że ten drogi sprzęt wymaga specjalnego traktowania. Część z nas nie przekonało się jednak jeszcze, że nie wszystko złoto święci. Zmywarki to nie tylko błogosławieństwo. Jeżeli będziemy używać ich w nieodpowiedni sposób, nasze naczynia znacznie skrócą swój żywot. Przypomnijmy kilka żelaznych zasad obsługi tych maszyn do mycia naczyń. Podstawową sprawą będzie oczywiście nieprzepełnianie zmywarki przed wyborem programu myjącego – w ten sposób możemy sprawić, że nie wszystkie naczynia zostaną należycie umyte. Kolejna rzecz to narzędzia kuchenne i naczynia, które powinniśmy myć wyłącznie w zlewie, w tradycyjny sposób. Czego nie można myć w zmywarce? W pierwszej kolejności należy zaliczyć do nich plastikowe formy do pieczenia, łyżki, miski i inne naczynia wykonane z tego tworzywa. W zmywarce mogą łatwo ulec poważnemu uszkodzeniu. Podobnie rzecz ma się z drewnianymi akcesoriami. Deski do krojenia, łyżki itp. fatalnie znoszą wysoką temperaturę i intensywne mycie w zmywarce. Drewno traci swoje właściwości i po prostu niszczeje w czasie mycia w tych maszynach. Tradycyjną metodą mycia należy wybrać także w przypadku noży. Czasem nasze lenistwo prowadzi nas do tego, by włożyć je do zmywarki razem z innymi sztućcami. To zły wybór. Tak myte noże szybko się stępią. Na koniec jeszcze jedna bardzo...

Przeczytaj