Przechowywanie ziemniaków w nieprawidłowy sposób wiąże się nie tylko ze znaczą utartą zawartej w nich witaminy C. Jeszcze do niedawna warzywa te były traktowane jako rośliny ozdobne.

Człowiek zjada 33 kilogramy ziemniaków rocznie

Największym producentem ziemniaków na świecie są Chiny, a rok 2008 został ogłoszony przez ONZ Rokiem Ziemniaka. W Peru utworzono największy na świecie bank genów ziemniaka. Znajduje się w nim ponad 10 tysięcy odmian tego warzywa.

Trudno wyobrazić sobie polską kuchnię bez ziemniaków. Stanowią dodatek do wielu dań, jak również mogą pełnić funkcję samodzielnego dania. Są warzywem na tyle uniwersalnym, że pasują do kotletów, śledzi, kaparów, jak i śmietany. Ich przygotowanie nie wymaga dużo czasu ani szczególnych umiejętności. 

To czwarta najczęściej uprawiana roślina na świecie, tuż po pszenicy, ryżu i kukurydzy. Dzięki masowości upraw, ziemniak jest niezwykle popularny i można go kupić po przystępnej cenie. Na kontynencie europejskim pojawiły się dopiero około XVI wieku. Mówi się, że do Polski sprowadził je Jan II Sobieski po wygranej bitwie pod Wiedniem. Obecnie są jedynym z podstawowych składników diety Europejczyków.

Zobacz także:

Na polskim rynku dostępnych jest wiele odmian ziemniaka. Jedne wykorzystacie do sałatek, inne jako dodatek do drugiego dania czy na frytki. Odmiany dostępne na polskim rynku różnią się kształtem, kolorem, smakiem, a nawet zapachem.  Oprócz różności kulinarnych zastosowań są także zdrowe i pożywne. W 100 gramach dostarczają około 80 kalorii, z czego większość pochodzi z węglowodanów, a dokładniej ze skrobi

Właściwości odżywcze ziemniaka

Zawierają od 1,5 do 3 gramów błonnika. Są bogatym źródłem węglowodanów. Ziemniaki faktycznie dostarczają dużych ilości skrobi, ale same w sobie tuczące nie są. Dopiero w połączeniu z tłuszczem powodują odkładanie się tkanki tłuszczowej, jednakże to samo dotyczy ryżu czy makaronów.

Ziemniaki, w połączeniu np. z warzywami czy chudym mięsem, są nie tylko dietetyczne, ale również bardzo zdrowe, gdyż są prawdziwą skarbnicą witamin i mikroelementów. Dostarczają duże ilości witamin: B1, PP, B5, B6, C, są również źródłem składników mineralnych: potasu, magnezu, fosforu, żelaza i cynku.

Mogą m.in.:

  • obniżać ciśnienie

  • regulować pracę jelit

  • wspomagać wzrok

  • redukować stres

Czy można jeść zielone ziemniaki?

Dobrej jakości ziemniaki mają regularny kształt, nie mają żadnych uszkodzeń, ich skórka jest gładka, bez widocznych plam chorobowych czy zazielenień. Ziemniak, który będzie wam służył, jest smaczny, nie jest skłonny do ciemnienia i ma niską zawartość azotanów i glikoalkaloidów.

Glikoalkaloid to solanina, która może powodować poważne zatrucia pokarmowe. Wykazuje też działanie rakotwórcze. Jest skoncentrowana  głównie w zewnętrznych częściach bulwy w pobliżu oczek, jej największe stężenie obserwuje się w ziemniakach niedojrzałych i pozieleniałych.

Ziemniak w kolorze zielonym to znak, że nie nadaje się już do użytku. Walory smakowe zielonych ziemniaków są zdecydowanie uboższe. Zjedzenie ich w większej ilości może skończyć się tragicznie. Przedawkowanie solaniny może w ciągu kilku godzin doprowadzić do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, drgawek, śpiączki oraz niewydolności krążenia. Pierwsze objawy zatrucia przypominają grypę.

Jeżeli na ziemniakach pojawi się zielony nalot, lepiej zrezygnujcie z ich jedzenia. Nie wystarczy niestety ich odkroić. Zalecamy wam całkowite unikanie ziemniaków o zielonym kolorze. To może wam bardzo zaszkodzić!