Stawiacie pierwsze kroki w kuchni i napotykacie czasami trudności w przygotowywaniu potraw? To normalne! Każdy na początku nie wiedział jak sobie poradzić z różnymi rzeczami, a nawet najbardziej doświadczeni w gotowaniu niektóre kuchenne triki poznają dopiero po wielu latach. Człowiek uczy się przez całe życie i nie inaczej jest w kuchni.

Najczęstsze problemy w trakcie gotowania

Jeżeli jesteście początkującymi kucharzami, na pewno zdarzyło się wam napotkać przynajmniej jeden z poniższych problemów:

  • Panierka odkleja się od mięsa – zaplanowaliście na obiad kotlety schabowe, a bułka tarta jak na złość nie chce się trzymać mięsa? Sposobem na to jest prosty trik: najpierw obtoczcie mięso w mące, później zamoczcie w jajku i dopiero na koniec posypcie bułką tartą.
  • Jajka się nie ubijają – jeżeli wyciągnęliście jajka z lodówki, może się zdarzyć że będziecie mieli problem z ubiciem białek na sztywno. Jak temu zaradzić? Wystarczy wyjąć jajka 15 minut wcześniej, by nieco się ogrzały!
  • Rosół szybko się psuje – nieprzyjemny zapach i piana w trakcie gotowania to znak, że rosół się zepsuł i nadaje się tylko do wyrzucenia. Ale co w sytuacji, gdy dzieje się tak nawet kilkanaście godzin po ugotowaniu? Wszystkiemu winna jest cebula! Cebula i por sprawiają, że zupa zaczyna bardzo szybko kwaśnieć. Rozwiązaniem jest wyciągnięcie warzyw od razu po zakończeniu gotowania rosołu.

Co robić, gdy jedzenie przywiera się do patelni?

Przywieranie spędza sen z powiek wielu początkującym kucharzom. W przypadku smażenia kotletów nie jest to taki wielki problem, ale gdy przygotowujecie na przykład naleśniki, to przywieranie kończy się katastrofą! Jak temu zapobiec? Po pierwsze, kupcie patelnie i rondle z teflonową powłoką. Sprawia ona, że jedzenie dużo mniej się przykleja i będziecie mieli mniej problemów z wyczyszczeniem garnków. Po drugie, nie żałujcie oleju przy smażeniu! Dzięki temu jedzenie nie będzie przywierać. Ten sposób działa nawet wtedy, gdy danie już się przykleiło do patelni – po prostu dolejcie więcej oleju.