Wasza mikrofalówka zaszła brudem? Zróbcie miksturę z tych 2 składników a będzie, jak nowa
AdobeStock
Newsy

Wasza mikrofalówka zaszła brudem? Zróbcie miksturę z tych 2 składników, a będzie jak nowa

Macie w swojej kuchni mikrofalówkę i chcecie doczyścić ją domowymi sposobami? Skorzystajcie z naszych porad. Są tanie, skuteczne i przyjazne dla środowiska.

Eksplodujące jedzenie, rozbryzgane resztki potraw i zaschnięte okruszki żywności. Ci, którzy mają w swojej kuchni mikrofalówkę, znają ten widok aż za dobrze. Jak wyczyścić to urządzenie bez potrzeby sięgania po żrące, chemiczne środki? Podpowiadamy.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak wyczyścić brudną mikrofalówkę?

Kuchenka mikrofalowa to urządzenie, które bardzo szybko gromadzi brud z jedzenia, dlatego niezwykle ważne jest, aby regularnie ją czyścić. Czym najlepiej jest to zrobić? Sięgnijcie po naturalne metody, takie jak biały ocet, cytryna i soda oczyszczona.

Czyszczenie kuchenki mikrofalowej białym octem

W sklepach znajdziecie mnóstwo produktów do czyszczenia kuchenki mikrofalowej, ale możecie też sięgnąć po naturalne i równie skuteczne metody, które wymagają użycia prostych składników, które na pewno macie w swojej kuchni. Jednym z nich jest biały ocet.

Biały ocet ma wiele zalet:

 • jest bardzo kwaśny, co czyni go doskonałym naturalnym środkiem czyszczącym
 • z łatwością poradzi sobie z brudem w waszej mikrofalówce
 • to produkt przyjazny dla środowiska
 • jest niedrogi i znajdziecie go w każdym sklepie spożywczym
 • nie zawiera żrących chemikaliów ani szkodliwych oparów
 • usuwa zapachy a nie tylko je maskuje

Jak to zrobić?

 1. Weźcie miskę, którą można umieścić w kuchence mikrofalowej i wlejcie do niej 500 ml gorącej wody, a następnie dodajcie 2 łyżki białego octu.
 2. Wstawcie miskę do kuchenki mikrofalowej.
 3. Uruchomcie urządzenie na pełnej mocy na 5 minut.
 4. Po upływie 5 minut pozostawcie drzwiczki kuchenki mikrofalowej zamknięte na około 3 minuty, co spowoduje uwięzienie pary w środku, która pomoże usunąć przypalony brud z jedzenia.
 5. Ostrożnie otwórzcie drzwiczki kuchenki mikrofalowej i wyjmijcie miskę przy użyciu rękawicy kuchennej.
 6. Za pomocą gąbki wytrzyjcie wnętrze kuchenki mikrofalowej, zaczynając od góry, aż po boki i drzwiczki.
 7. Następnie wytrzyjcie urządzenie gąbką do czyszczenia i osuszcie je czystą, suchą szmatką.
Zobacz także
Włóżcie na 2 minuty do mikrofalówki gąbkę do czyszczenia naczyń

Włóżcie na 2 minuty do mikrofalówki gąbkę do naczyń. Nie uwierzycie, co stanie się ze zmywakiem

Pod żadnym pozorem nie wkładajcie tego jedzenia do mikrofali. Może zacząć strzelać a nawet się zapalić

Pod żadnym pozorem nie wkładajcie tego jedzenia do mikrofali. Może zacząć strzelać a nawet się zapalić 

Metoda z wodą i cytryną

Innym sposobem na wyczyszczenie brudnej mikrofalówki jest użycie dwóch prostych składników - wody i cytryny.

Jak to zrobić?

 1. Weźcie jedną cytrynę i zrolujcie ją, aby była trochę papkowata.
 2. Następnie przetnijcie ją na pół.
 3. Umieśćcie około jedną filiżankę wody w misce nadającej się do kuchenki mikrofalowej.
 4. Wyciśnijcie do wody jak najwięcej soku z cytryny z każdej połowy cytryny.
 5. Do wody wrzućcie również wyciśnięte połówki cytryny.
 6. Umieśćcie pojemnik w kuchence mikrofalowej i ustawcie ją na wysokich obrotach na pięć do dziesięciu minut.
 7. Odczekajcie kolejne pięć minut.
 8. Następnie otwórzcie drzwi i ostrożnie wyjmijcie miskę przy użyciu rękawicy.
 9. Zdejmijcie talerz obrotowy, przetrzyjcie go dokładnie ściereczką, a następnie wytrzyjcie wszystkie powierzchnie wnętrza kuchenki mikrofalowej.

Możecie też użyć innego sposobu:

Dodajcie do szklanki wody sok z połowy cytryny i przetrzyjcie tą miksturą wnętrze kuchenki mikrofalowej a na koniec wytrzyjcie kuchenkę ścierką. Nie tylko usuniecie plamy, ale też nadacie kuchence świeżego zapachu.

Jak wyczyścić zatłuszczone drzwiczki kuchenki mikrofalowej?

 1. Wystarczy, że namoczycie gąbkę w wodzie a następnie w odrobinie sody oczyszczonej i zaczniecie nią przecierać brudne powierzchnie.
 2. Na koniec wytrzyjcie drzwiczki wilgotną szmatką lub gąbką.
 3. Jeśli drzwiczki są naprawdę zatłuszczone, wyczyśćcie je mieszaniną 50/50 octu i wody a następnie wytrzyjcie do sucha.
 4. W przypadku silnego nagromadzenia tłuszczu, przetrzyjcie drzwiczki kuchenki mikrofalowej uniwersalnym środkiem czyszczącym do usuwania tłuszczu.

Źródło: msn.com.pl

Jak wyczyścić mikrofalówkę
Adobe Stock
Newsy
Jak wyczyścić mikrofalówkę? Wystarczy ten jeden owoc, a będzie lśnić
Kuchenka mikrofalowa często brudzi się ciężkimi do usunięcia przypalonymi plamami po jedzeniu. Wiemy, jak szybko się ich pozbyć.

Mycie kuchenki mikrofalowej potrafi być żmudne. Przypalone drobinki pryskającego jedzenia często przywierają do ścianek, a brudna mikrofalówka staje się ciężka do wyczyszczenia. Można oczywiście skorzystać z dedykowanych detergentów, jednak mogą one pozostawić resztki, które, niedokładnie usunięte, przenikną do waszych dań. Chemia może także pozostawiać długotrwały zapach, który przejdzie do jedzenia. Warto więc sięgnąć po ekologiczną, ekonomiczną i zupełnie naturalną metodę. Jak wyczyścić mikrofalówkę? Domowy sposób Czyszczenie wnętrza kuchenki mikrofalowej może stać się od teraz znacznie prostsze za sprawą roztworu wody z sokiem z cytryny. Jest to metoda w pełni bezpieczna dla zdrowia, która pozwoli wam także zaoszczędzić na kolejnym detergencie. Ponadto, cytryna działa odkażająco neutralizuje nieprzyjemne zapachy po przypalonych resztkach , a także działa dezynfekująco. Jak umyć kuchenkę mikrofalową cytryną? Przygotuj w misce roztwór wody z sokiem z soczystej cytryny (najlepiej w proporcji 2:1, gdzie większą częścią powinna być woda). Ważne, aby jak najwięcej esencji z owocu znalazło się w misce. Do roztworu możesz dorzucić także ćwiartki lub plastry cytryny. Dodatkowo uwolnią one sok, którego nie udało się wycisnąć. Miseczkę z mieszaniną wstaw do kuchenki. Zamknij drzwiczki mikrofalówki i nastaw moc urządzenia na najwyższe obroty i „piecz” przez około 5 minut. W tym czasie woda w misce porządnie się zagotuje i wydzieli dużą ilość pary wodnej. Po zagotowaniu, pozostaw miseczkę jeszcze na kilka minut w kuchence. Będzie ona parowała razem z sokiem z cytryny, który z łatwością rozmiękczy brud i zaschnięte resztki pożywienia. Para wodna pozostawi także w kuchence przyjemny cytrynowy aromat i pochłonie przykre zapachy spalenizny...

Wiele osób popełnia te błędy odgrzewając w mikrofalówce. Zobaczcie, czy też tak robicie
Adobe Stock
Newsy
Wiele osób popełnia te błędy odgrzewając w mikrofalówce. Zobaczcie, czy też tak robicie 
Mikrofalówka to rozwiązanie, które w wielu gospodarstwach domowych jest wprost niezastąpione. Błyskawicznie podgrzewa całe dania. Kotlety, ziemniaki i buraczki w 2 minuty trafiają gorące na stół. Pomimo że te kuchenki są w polskich domach od dawna, to wciąż wiele osób robi podstawowe błędy w ich obsłudze.

Jedzenie z mikrofalówki może okazać się szkodliwe. Nie dlatego jednak, że emituje ona niebezpieczne promieniowanie, tylko przez wasze błędy w jej obsłudze. Sprawdźcie, czy czasami ich nie popełniacie...   Jakich naczyń nie można używać w mikrofalówce? Na czym położone jest jedzenie, na tym jest włożone do kuchenki mikrofalowej. Taką zasadą kieruje się sporo osób. I popełnia w tym miejscu poważny błąd. Do podgrzewania posiłków najlepiej jest używać naczyń szklanych i ceramicznych lub plastikowych. Muszą to być jednak naczynia, które mają oznaczenie potwierdzające możliwość bezpiecznego korzystania z nich w mikrofali.   Jest jeszcze jedna, z pozoru tylko oczywista kwestia. Okazuje się niestety, że nie dla wszystkich. Otóż należy bezwzględnie unikać podgrzewania potraw w zamkniętych pojemnikach.  Czy można gotować mięso w mikrofalówce? Mikrofalówka to fantastyczne urządzenie do podgrzewania wcześniej przyrządzonego dania. Czasami jest lepszym wyborem niż zwykła kuchenka, gdy chcemy to zrobić szybko i bez wysiłku. Nie wymaga dodawania tłuszczu ani wody, a więc nie zwiększa kaloryczności potraw i nie zmienia ich składu. Podkreślamy jednak, jest to urządzenie do podgrzewania, nie do gotowania. Dotyczy to w szczególności surowego mięsa, w którym podczas podgrzewania w temperaturze generowanej przez kuchenkę mikrofalową, nie są zabijane w pełni drobnoustroje i pasożyty.   Jakich produktów nie podgrzewać w kuchence mikrofalowej?  Zmiana smaku, konsystencji jedzenia, nadprogramowe sprzątanie, a także zatrucia pokarmowe - to czeka na was, gdy postanowicie podgrzać niewłaściwy produkt.  Dlatego w kuchence mikrofalowej nie podgrzewajcie masła i oleju. Nie wkładajcie też do niej surowego mięsa. Kuchenka może mieć problem z równomiernym...

Płyty indukcyjna bez smug i bez żadnych zabrudzeń to nic trudnego. Wystarczą 2 produktów z kuchni
Adobe Stock
Newsy
Płyta indukcyjna bez smug i bez żadnych zabrudzeń to nic trudnego. Wystarczą 2 produkty z kuchni
Wiecie, jak szybko i ekologicznie umyć płytę indukcyjną? Poznajcie ten prosty i sprawdzony sposób.

W obliczu rosnących cen gazu, nie dziwi rosnące zainteresowanie płytami indukcyjnymi jako alternatywą dla tradycyjnych kuchenek gazowych. Ale to nie jedyny powód - płyta jest łatwiejsza w utrzymaniu w czystości, bezpieczniejsza i szybciej przyrządza się na niej posiłki. Czasami jednak po umyciu pozostają na niej nieestetyczne smugi. Można sobie z tym bardzo łatwo poradzić! Sprawdźcie, jak to zrobić domowym i tanim sposobem.  Ocet doczyści płytę indukcyjną bez smug Prostym, i przede wszystkim - ekologicznym sposobem na wyczyszczenie płyty indukcyjnej jest użycie octu zamiast sklepowych detergentów. Ocet bowiem jest naturalnym środkiem dezynfekującym i czyszczącym. Wystarczy, że wlejecie ocet spirytusowy lub jabłkowy do pustej butelki z rozpylaczem (np. po płynie do mycia szyb). Spryskajcie płytę, odczekajcie chwilę i przetrzyjcie płytę szmatką z mikrofibry. Czysto i bez smug, a do tego bezpiecznie dla środowiska.  Soda na trudne plamy Jeżeli zabrudzenia na płycie są wyjątkowo uporczywe i trudne do usunięcia, możecie po wytarciu octu posypać płytę indukcyjną sodą oczyszczoną i położyć na niej zwilżoną szmatkę na 15 minut. Po tym czasie delikatnie zetrzyjcie sodę i wytrzyjcie płytę. W ten sposób pozbędziecie się zabrudzeń bez porysowania szklanej powierzchni.  Zasady czyszczenia płyty indukcyjnej  Aby cieszyć się swoją kuchenką indukcyjną jak najdłużej, czyszcząc ją zawsze stosujcie się do poniższych zasad: zawsze, zanim przystąpicie do czyszczenia zaczekajcie, aż płyta całkiem ostygnie - w ten sposób unikniecie groźnych oparzeń.  niezależnie od tego, czy używacie octu, czy tradycyjnych detergentów, po spryskaniu nimi płyty zaczekajcie kilka minut, by środki czyszczące rozpuściły brud. płytę należy czyścić regularnie i starać się, by nie dopuścić do zaschnięcia resztek...

Wstawicie miseczkę z tym produktem do piekarnika. Po przypalonym tłuszczu nie będzie śladu
własne
Newsy
Wstawcie miseczkę z tym produktem do piekarnika. Po przypalonym tłuszczu nie będzie śladu
Przypalony tłuszcz w piekarniku to zmora gospodyń domowych. Taki piekarnik nie świadczy zbyt dobrze o właścicielu, z drugiej jednak strony wcale nie tak łatwo go domyć. Szczególnie, jeżeli nie chce się używać chemii. 

Tłuste, przypalone plamy trudno usunąć nawet silnymi środkami ze sklepów. Na szczęście istnieją domowe sposoby, które są równie skuteczne jak chemiczne detergenty, a do tego zdrowsze dla was i środowiska. Ważne, by wiedzieć jakich produktów używać i jak je stosować w celu uzyskania optymalnych rezultatów.   Dlaczego ocet tak dobrze czyści brudny piekarnik?  Czyszczenie piekarnika octem to dobry pomysł z kilku powodów. Przede wszystkim jest to składnik całkowicie bezpieczny, który nie przenika do potraw. Po drugie jest bardzo skuteczny - rozpuszcza brud i tłuszcz oraz pomaga go usunąć. Jego zapach bardzo szybko wyparuje, więc nie musicie się obawiać śmierdzącej kuchenki.  Do cotygodniowej higieny piekarnika powinno się wykorzystywać roztwór wody z octem w proporcji 1:1. Wystarczy przetrzeć nim wnętrze i w ten sposób pozbyć się drobnych plam i zacieków.  Jeżeli jednak zabrudzenia mają charakter długotrwałego zaniedbania, powinno się wytoczyć przeciwko nim ciężkie, octowe działo.  Jak wyczyścić mocno zabrudzony piekarnik octem?  Częste pieczenie powoduje masę różnego rodzaju zabrudzeń. Dodatkowo utrwalonych wysoką temperaturą. Jeżeli nie czyścicie piekarnika regularnie, to po jakimś czasie będziecie musieli mocno się postarać, by uzyskać zadowalające efekty. Jest to jednak możliwe. Z pomocą przyjdzie wam ocet i wysoka temperatura. Zobaczcie, jak to zrobić.  Aby wyczyścić mocne zabrudzenia w piekarniku, musicie przygotować:  2 szklanki octu  ½ szklanki wody  małe naczynie żaroodporne  Sposób działania:  Opróżnijcie piekarnik. Możecie pozostawić kratki, jeżeli są zabrudzone.  Ustawcie temperaturę na 180 stopni Celsjusza.  Do garnka wlejcie...