Wasza lodówka też tak wygląda? Dla wielu to nie do pomyślenia
AdobeStock
Newsy

Wasza lodówka też tak wygląda? Dla wielu to nie do pomyślenia

Jedni je kochają i kolekcjonują, inni uważają za szczyt obciachu. Magnesy na lodówkę mogą wzbudzać kontrowersje, ale mimo to Polacy je lubią i dekorują nimi lodówki. Czy rzeczywiście mamy się czego wstydzić?

Lodówka to jedno z najważniejszych urządzeń w domu i zwykle skupiamy się jedynie na jej funkcjonalności - ma być pojemna i bezawaryjna. Ale dla niektórych ważna jest też kwestia estetyki, dlatego część osób przy okazji remontu kuchni decyduje się na lodówkę w zabudowie, by „nie szpeciła” kuchni swoim wyglądem.

Innym jednak w ogóle on nie przeszkadza i co więcej, dekorują lodówkę rysunkami dzieci, pocztówkami czy magnesami przywiezionymi z wakacji. Okazuje się, że ta praktyka jest niezwykle popularna wśród Polaków i innych Słowian. 

Co to jest „lodówka Słowian”?

Na grupie „Squatting Slavs in Tracksuits” na Facebooku kilka dni temu udostępniono zdjęcie lodówki, której drzwi w całości pokryte są magnesami z różnych wycieczek. W komentarzach zaroiło się od odpowiedzi grupowiczów z różnych słowiańskich krajów, którzy potwierdzają, że oni również kochają magnesy i zawsze przywożą je z wakacji, by następnie przyczepić je do lodówki.

Wydaje się więc, że udekorowana kolorowymi magnesami lodówka to rzecz typowa w słowiańskich mieszkaniach - stąd jej nazwa. W dyskusję zaangażowali się Polacy, Chorwaci, Słowacy, Serbowie i Czesi, ale nie tylko. Nie brakuje też wypowiedzi Amerykanów, Szwedów czy Brazylijczków którzy potwierdzają, że oni również kochają magnesy. 

Zobacz także
Włóżcie do lodówki folię bąbelkową. Prosty sposób na zaoszczędzenie góry pieniędzy

Włóżcie do lodówki folię bąbelkową. Prosty sposób na zaoszczędzenie góry pieniędzy

Otwórzcie lodówkę i zróbcie jej zdjęcie. Brzmi dziwnie, ale jeszcze nam podziękujecie

Otwórzcie lodówkę i zróbcie jej zdjęcie. Brzmi dziwnie, ale jeszcze nam podziękujecie

Czy magnesy na lodówce to obciach?

Niezależnie od tego, gdzie wybierzecie się na wakacje, jednego możecie być pewni - w sklepie z pamiątkami na pewno będą magnesy na lodówkę. Jest to dość kontrowersyjna pamiątka, którą krytykują np. projektanci wnętrz.

Uważają, że taka kolorowa lodówka szpeci kuchnię i sprawia, że wygląda ona tanio i tandetnie. Z drugiej strony, zaletą magnesów jest to, że za niską cenę można kupić trwałą pamiątkę, która przez wiele lat będzie przypominała o naszych podróżach. 

Czy magnesy szkodzą lodówce?

W internecie krąży ostrzeżenie na temat szkodliwości magnesów, które podobno sprawiają, że lodówka pobiera więcej energii i szybciej się psuje. Mają zaburzać jej pracę, a do tego obciążenie w postaci wielu magnesów na drzwiach lodówki może negatywnie wpływać na zawiasy. Nie jest to jednak informacja do końca potwierdzona - na ten temat nie przeprowadzono jeszcze szczegółowych badań.