W Wielki Piątek obowiązuje ścisły post. Co można jeść tego dnia?
Adobe Stock
Newsy

W Wielki Piątek obowiązuje ścisły post. Co można jeść tego dnia?

Jak co roku przed Wielkanocą katolicy poszczą w trakcie Wielkiego Piątku. Podpowiemy wam co można jeść i w jakich ilościach.
Hubert Rój
marzec 29, 2021

Ciało powinno podlegać takiej samej dyscyplinie jak dusza – to właśnie jest podstawowym sensem postów przestrzeganych w wielu religiach świata.

Nie inaczej jest w chrześcijaństwie. Środa Popielcowa, Wielki Piątek, a także wszystkie piątki w roku – co różni te wszystkie dni i jak powinien wyglądać post tuż przed Wielkanocą?

Jeśli któryś z dzisiejszych katolików narzeka na męczący i nużący post, lepiej niech sprawdzi, jak pościli nasi przodkowie.

Ich zwyczaje i posty nie były jedynie wytworem hartu ducha dawnych ludzi przyzwyczajonych do braku poczucia sytości i po prostu głodu.

Różnice w poście dzisiejszym, a tym sprzed lat biorą się głównie z wytycznych Watykanu. Reforma prawa kanonicznego z 1983 wywróciła dawne zasady do góry nogami.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Jak poszczono kiedyś?

Tak w przybliżeniu wyglądały zasady postu jeszcze kilkadziesiąt lat temu:

  • Post jakościowy, czyli zakaz spożywania mięsa i wywarów mięsnych w piątki (podobnie jak dzisiaj)
  • Post ilościowy we wszystkie poniedziałki, wtorki, środy i czwartki Wielkiego Postu – czyli ograniczenie się do jednego posiłku do syta na dzień
  • Post ścisły w Wielki Piątek, Środę Popielcową, wigilię kilku ważnych świąt, w tak zwane Suche Dni w ciągu całego roku, a także we wszystkie piątki i soboty Wielkiego Postu. Ten rodzaj postu łączył post jakościowy i ilościowy w jedno.

Nic dziwnego, że z takimi rygorystycznymi obostrzeniami nikt w przeszłości nie miał prawa narzekać na fałdki tłuszczu i wystające boczki…

Jakie są zalecenia Kościoła Katolickiego w kontekście postu?

Dzisiaj czasy się już zmieniły. Dostrzegł to także i Kościół Katolicki, który zniósł dotychczasowe zalecenia dla osób poszczących.

Zamiast tego katolicy teraz powinni zachowywać wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w piątki i pozostałe posty.

Dwoma dniami, w których powinno się przestrzegać post ścisły, są obecnie tylko i wyłącznie Środa Popielcowa i Wielki Piątek.

Dlatego też przed Wielkanocą dobrze jest nie najadać się do syta na śniadanie i na kolację. Jedynym treściwym posiłkiem dnia powinien być obiad.

Z tych zasad zwolnienie są seniorzy i osoby od 60 roku życia wzwyż, a także dzieci do 14 roku życia.

Zobacz także

Jak powinno wyglądać menu na Wielki Piątek?

Co jeść na obiad w Wielki Piątek? Danie powinno być skromne, jak już wspomnieliśmy, obowiązkowo bezmięsne.

Nie jest zakazane tego dnia jedzenie ryb, a także nabiału. Co polecamy na wielkopiątkowe menu? Oto nasza przykładowa lista:

  • Pierogi, kluski, dania mączne bez tłustej omasty
  • Dania rybne podawane z kaszą gryczaną
  • Zupy wszelkiego rodzaju z dodatkiem chleba
  • Śledzie z cebulką
  • Dania oparte na grzybach
  • Dania oparte na makaronach
Komentarze