W Wielki Piątek nie tylko nie wolno jeść mięsa. Polacy w ogóle tego nie przestrzegają
Adobe Stock
Newsy

W Wielki Piątek nie tylko nie wolno jeść mięsa. Polacy w ogóle tego nie przestrzegają

Wielki Piątek to szczególny i ważny dzień dla wszystkich chrześcijan. Jest czasem zadumy i refleksji. W tym dniu Kościół nakłada na wiernych pewne reguły, które nie przez wszystkich są niestety przestrzegane.
Aleksandra Żarkiewicz
kwiecień 02, 2021

Święta wielkanocne to czas radości po Zmartwychwstaniu Chrystusa. Celebruje się go wraz z bliskimi. Święta są poprzedzone Wielkim Postem oraz Wielkim Tygodniem, które są okresem zadumy. Szczególnie ważny dla chrześcijan jest sam Wielki Piątek, czyli dzień ukrzyżowania Chrystusa. Wtedy Kościół zaleca wierzącym zachowanie wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz ścisły post.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Tradycyjna Wielkanoc

Wielkanoc to obchody Zmartwychwstania Chrystusa. To najważniejszy czas w kościele katolickim. Warto zauważyć iż są to święta ruchome, które każdego roku wypadają w innym czasie. Jednak nie mogą wypaść wcześniej niż 22 marca i nie później 25 kwietnia. Składają się z dwóch dni - niedzieli oraz poniedziałku. Taka sytuacja wynika z tradycyjnej „daty” śmierci Jezusa podanej w Biblii, a był to piątek na trzy dni przed żydowskim świętem Paschy. 

Zobacz także

Przygotowania do Wielkanocy

Okres przed świętami wielkanocnymi to nie tylko czas przygotowywania domu, czyli sprzątania i przyrządzania potraw, ale również duchowe oczekiwanie na ten wyjątkowy czas. Wielkanoc tradycyjnie jest poprzedzona czterdziestodniowym postem, gdzie ostatnie dni to Wielki Tydzień rozpoczynający się od Niedzieli Palmowej. W tym okresie w Kościele katolickim odbywają się liczne obchody .

Obrzędy w Wielki Piątek

To najważniejszy dzień w całym tygodniu przedświątecznym. Wówczas w kościołach jest celebrowana jedynie liturgia męki Pańskiej. W tym czasie nie odbywają się żadne inne msze święte, a także nie grają organy. Taka sytuacja wynika z tego, iż to właśnie w piątek, Jesus złożył swoją ofiarę na krzyżu. Wielki Piątek jest zamiennie nazywany także Dniem Krzyża.

Obchody śmierci Pańskiej w dobie koronawirusa

W związku z trwającą pandemią, a także obowiązującym limitem osób w kościele, obchody ukrzyżowania Jezusa przybrały nieco inną formę. Krzyż zostanie ucałowany jedynie przez duchownego prowadzącego liturgię, zaś pozostali zgromadzeni wierni mogą adorować krzyż poprzez podejście, uklęknięcie lub skłon. Takie zmiany nastąpiły w trudnym okresie rozpowszechniania koronawirusa.

Obowiązujące zasady w Wielki Piątek

Ze względu na powagę danego dnia, Kościół nakłada na wiernych pewne zasady. O ich obowiązywaniu przypomniał również w ostatnim czasie rzecznik Episkopatu. W Wielki Piątek, wierni pomiędzy 18 a 60 rokiem życia, powinni przestrzegać ścisłego postu, a także powstrzymać się od jedzenia pokarmów mięsnych. W tym dniu należy spożyć tylko jeden posiłek do syta, zaś pozostałe powinny być lżejsze. Nie wszyscy jednak przestrzegają nie tylko zaleceń, ale również tradycji, która obowiązuje od setek lat.

 

Czytaj także:

Wigilia
Adobe Stock
Newsy W Wigilię ten zakaz nie będzie obowiązywał - Kościół pozwolił na...
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a wraz z nimi coroczne dylematy. Co można, a czego nie można i tak dalej.
Hubert Rój
grudzień 08, 2020

Pod koniec listopada jak grom z jasnego nieba spłynęła na Polaków wiadomość o ograniczeniach dotyczących liczby osób świętujących razem przy wigilijnym stole. Decyzja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego jest następująca – przy świątecznej wieczerzy spotkać się będzie mogło maksymalnie 5 osób, nie licząc domowników. Święta inne niż kiedykolwiek wcześniej Te święta będą także inne w wymiarze religijnym. W czasie Bożego Narodzenia nadal obowiązywać będą obostrzenia dotyczące liczby wiernych w kościele. Obecnie jest to maksymalnie 1 osoba na 15 mkw. Rozczarowanie katolików może być zrozumiałe. Biskupi poszczególnych diecezji wprowadzili dyspensę od udziału w mszy świętej na okres trwania wspomnianego obostrzenia. Będzie ona obowiązywała także podczas tegorocznej pasterki. W sprawie obostrzeń interweniować próbuje przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki. Hierarcha zaapelował w liście do władz Rzeczpospolitej Polski o złagodzenie restrykcji i umożliwienie wzięcia udziału w świątecznych mszach dla większej liczby wiernych. Na razie nie wiadomo jednak, apele abp Gądeckiego przyniosą jakiś skutek. Dlatego też musimy być gotowi na pierwotny wariant. Oznacza to jedno. W noc między 24 a 25 grudnia w większości zostaniemy w domach i ograniczymy się do obejrzenia albo wysłuchania mszy z telewizorów albo z radioodbiorników. Pościć czy nie pościć? Nie zmieni się natomiast menu Polaków podczas wigilijnej kolacji. Znowu będzie 12 dań, sianko pod obrusem, a także nakrycie dla niespodziewanego gościa. Jak co roku Polacy zadają sobie jednak pytanie – czy 24 grudnia obowiązuje post? Odpowiedź być może zaskoczy niejednego z was. Otóż wstrzemięźliwość od...

Przeczytaj
Karp
Pixabay/ aranhaverde
Newsy Co mówi o karpiu kolor jego brzucha? Nigdy go nie kupujcie, jeśli nie jest żółty. Dlaczego?
Karpia podacie z pewnością na Wigilię. Bez tej wyjątkowej ryby święta nie przypominają tradycji. Jak wybrać odpowiedniego?
Aleksandra Jaworska
grudzień 21, 2020

Karp w galarecie, karp smażony, zupa rybna - to tylko część dań, które możecie zaserwować swoim bliskim podczas wigilijnej kolacji. Ponadto, grudzień to najlepszy czas na zakup tej świątecznej ryby.  Karp jako postna ryba chrześcijańska Ryba jest m.in. symbolem nowego życia i Jezusa Chrystusa. Karp religijnie wręcz idealnie wpisuje się w postną tradycję świąteczną. Ryba ta stała się dlatego wysoko cenionym źródłem białka w czasie dłuższych, wielodniowych postów, narzucanych przez religię chrześcijańską. Technikę jej hodowli udoskonalano z tego względu w klasztorach. Hodowcy od zawsze byli gotowi zachowywać najpiękniejsze okazy do celów reprodukcyjnych, dzięki czemu przeprowadzali selekcję genetyczną. Jednak nie wszystkie karpie są zdatne do jedzenia. Warto, byście to pamiętali! Obecnie powstałą rybę cechuje wytrzymałość, duża ilość mięsa i imponująca długowieczność, także na wolności. Dzisiaj, głównie w Europie Środkowej, karp nadal zajmuje ważne miejsce w tradycji gastronomicznej. Karpie są głównie podawane w czasie posiłków świątecznych na koniec roku. Kilka dni w czystej wodzie i mięso karpia traci mulisty smak Nie wszyscy potrafią przygotować karpia. To białe, nad wyraz zdrowe mięso, ma kilka kulinarnych pułapek. Najlepiej przed przygotowaniem ryby, trzymać ją przez jakiś czas w czystej wodzie. To pozwoli zniwelować mulisty smak karpia. Jaki smakuje najlepiej? W porcjach, świeży lub wędzony - na pewno znajdziecie coś dla siebie. Dlaczego kolor brzucha karpia jest tak ważny? Jedną z ważnych rzeczy, na którą warto zwrócić uwagę przy za kupie karpia na święta, jest kolor jego brzucha. Szczególnie dobry wybór karpia dotyczy koloru żółtego, nawet w jego ciemniejszych tonach. Kolor brzucha karpia i skrzeli...

Przeczytaj