Święta wielkanocne to czas radości po Zmartwychwstaniu Chrystusa. Celebruje się go wraz z bliskimi. Święta są poprzedzone Wielkim Postem oraz Wielkim Tygodniem, które powinny być okresem szczególnej zadumy. Istotny dla chrześcijan jest też sam Wielki Piątek, czyli dzień ukrzyżowania Chrystusa. Wtedy Kościół zaleca wierzącym zachowanie wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz ścisły post.

To najważniejszy czas w kościele katolickim. Warto zauważyć iż są to święta ruchome, które każdego roku wypadają w innym czasie. Jednak nie mogą wypaść wcześniej niż 22 marca i nie później 25 kwietnia. 

Obrzędy w Wielki Piątek

To najważniejszy dzień w całym tygodniu przedświątecznym. Wówczas w kościołach jest celebrowana jedynie liturgia męki Pańskiej. W tym czasie nie odbywają się żadne inne msze święte, a także nie grają organy. Taka sytuacja wynika z tego, iż to właśnie w piątek Jezus złożył swoją ofiarę na krzyżu. Wielki Piątek jest zamiennie nazywany także Dniem Krzyża.

Obowiązujące zasady w Wielki Piątek

Ze względu na powagę danego dnia, Kościół nakłada na wiernych pewne zasady. O ich obowiązywaniu przypomina również co roku rzecznik Episkopatu Polski. W Wielki Piątek, wierni pomiędzy 18 a 60 rokiem życia, powinni przestrzegać ścisłego postu, a także powstrzymać się od jedzenia pokarmów mięsnych.

Zobacz także:

W tym dniu należy spożyć tylko jeden posiłek do syta, zaś pozostałe dwa posiłki powinny być znacznie lżejsze. Nie wszyscy jednak przestrzegają nie tylko zaleceń płynących z kościelnych przykazań. Warto zauważyć jednak, że tradycyjny wielkopiątkowy post ma bogatą, wielowiekową historię.