W wieku 99 lat zmarł książę Filip. Co najbardziej lubił jeść? Jego menu zaskakuje
ONS.pl
Newsy

W wieku 99 lat zmarł książę Filip. Co najbardziej lubił jeść? Jego menu zaskakuje

O śmierci swojego ukochanego męża, księcia Filipa, poinformowała królowa. Książę dożył pięknego wieku, a jego dieta może wiele osób zaskoczyć.
Aleksandra Żarkiewicz
kwiecień 09, 2021

Wielka Brytania pogrąża się w żałobie, a to ze względu na śmierć małżonka królowej Elżbiety II, księcia Filipa. Smutna wiadomość została przekazana we wczesnych godzinach popołudniowych. Książę miał 99 lat. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Kariera wojskowa księcia Filipa

Książe Filip urodził się jako książę Grecji i Danii 10 czerwca 1921 roku. Uczył się we Francji, Wielkiej Brytanii czy Szkocji. W wieku 18 lat wstąpił do Royal Navy, gdzie rozpoczął swoją karierę wojskową. Aktywnie uczestniczył w walkach podczas II wojny światowej. Był obecny między innymi przy podpisywaniu aktu kapitulacji Japonii, który kończył wojnę na Dalekim Wschodzie. W 1946 roku powrócił do Wielkiej Brytanii, gdzie został instruktorem w jednej ze szkół oficerskich.

Zobacz także

Znajomość z przyszłą królową

Książę Filip poznał przyszłą królową, a zarazem małżonkę w 1939 roku, czyli zaledwie w wieku osiemnastu lat. Początkowo para utrzymywała kontakt listowny. Mimo sprzeciwu ze strony królewskiej, Filip oświadczył się młodej księżniczce w zamku w Balmoral. Jedynym warunkiem ze strony ojca Elżbiety było zaniechanie wszelkich czynności do momentu ukończenia 21 roku życia przez księżniczkę. By móc poślubić Elżbietę musiał zrzec się swoich książęcych tytułów. Ślub, który był transmitowany przez telewizję BBC na cały świat odbył się 20 listopada 1947 roku w opactwie westminsterskim. Niecały rok później na świat przyszło ich pierwsze dziecko, książę Karol.

Zainteresowania księcia Filipa

Książe Filip mimo szeregu obowiązków związanych ze swoją funkcją w rodzinie królewskiej, a także przez wzgląd na bycie mężem królowej Elżbiety II, miał również wiele zainteresowań. Książę był dość aktywnym człowiekiem przez całe życie, co starał przekazać się również swoim dzieciom i wnukom. Filip bardzo lubił latać samolotami, z tego też powodu miał uprawnienia do obsługiwania takich maszyn. Wśród innych największych pasji księcia należy również wyróżnić grę polo, żeglarstwo, malarstwo czy kolekcjonowanie obrazów. 

Królewska dieta

Książę Filip dożył pięknego wieku, którego można mu pozazdrościć. Wiele osób się zastanawia, co wpłynęło na długie życie. Zdecydowanie to była dobra dieta, jaka była skomponowana przez kucharzy w pałacu królewskim. Książę odżywiał się zdrowo, w jego diecie nie brakowało warzyw i owoców. Jednak miał również swoje ulubione dania jak jajecznica, omlet czy jajka na bekonie. Podobno te potrawy mógłby jeść codziennie na śniadanie.

Śmierć księcia Filipa

O śmierci księcia Filipa poinformowała królowa Elżbieta II. Książę zmarł w godzinach porannych w pałacu po długiej chorobie i pobycie w szpitalu. Cała Wielka Brytania oraz świat pogrążają się w żałobie wraz z rodziną królewską. 10 czerwca książę Filip skończyłby 100 lat. Kolejne informacje będą podawane na bieżąco.

 

Czytaj także:

Komentarze