W tym wieku lepiej się nie odchudzać. Wyrządzicie sobie więcej szkody niż pożytku
AdobeStock
Newsy

W tym wieku lepiej się nie odchudzać. Wyrządzicie sobie więcej szkody niż pożytku

Sprawdźcie, w jakim wieku odchudzanie się może wam zaszkodzić, a jeśli musicie stracić nadprogramowe kilogramy - jak to zrobić z głową.
Katarzyna Wyborska
kwiecień 28, 2021

Dziś coraz więcej osób stara się przestrzegać zasad zdrowego żywienia, by czuć się dobrze i nie przybierać na wadze. Szczupła sylwetka staje się synonimem sukcesu i wielu ludzi szuka sposobów na to, by schudnąć. Ale czy zawsze odchudzanie się jest rozsądne? Zwłaszcza w starszym wieku? Sprawdźcie jak się bezpiecznie odchudzać po 65. roku życia.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Czy seniorzy powinni się odchudzać?

Odchudzanie się w przypadku seniorów wygląda zupełnie inaczej, niż u młodych ludzi. Przede wszystkim, korzystanie z diet odchudzających (o ile nie jest konieczne), jest w starszym wieku niewskazane. Lekarze tłumaczą, że w przypadku stosowania niskokalorycznych diet poza tkanką tłuszczową traci się też tkankę mięśniową i kostną. Taka redukcja w starszym wieku jest bardzo niebezpieczna – nie dość, że przyśpiesza to proces starzenia się i wzmaga dolegliwości związane z wiekiem, to może nawet szybciej doprowadzić do śmierci! Dlatego nie poleca się odchudzania osobom starszym.

Natomiast seniorzy, którzy zmagają się z nadwagą lub otyłością, powinni rozważyć dietę odchudzającą, ponieważ zdecydowanie zmniejszy ona obciążenie organizmu spowodowane nadmierną wagą. W takim przypadku odchudzanie się należy przeprowadzać pod okiem lekarza i dietetyka.

Zobacz także

Dieta dla seniora – ile należy jeść?

Z wiekiem zapotrzebowanie organizmu na kalorie (czyli energię) zmniejsza się. Średni spadek zapotrzebowania kalorycznego to 150 kalorii dla kobiet i 250 dla mężczyzn co 10 lat. To właśnie dlatego ludzie często przybierają na wadze, gdy się starzeją, choć niższe zapotrzebowanie energetyczne to tylko jeden z powodów. Często starsi ludzie znacznie mniej się ruszają, co też ma wpływ na wzrost wagi. Do tego dochodzą zmiany hormonalne w organizmie oraz wpływ przyjmowanych leków.

Zasady diety dla seniora

Seniorzy, którzy zdecydują się odchudzać, powinni stosować się do kilku ważnych zasad:

  • Jak najwięcej białka w diecie – to właśnie białko odpowiada za budowanie tkanki mięśniowej, dlatego seniorzy powinni jeść go jak najwięcej w trakcie odchudzania. Białko znajduje się w mięsie, rybach, białym i żółtym serze, jajkach oraz owocach morza.
  • Ograniczcie węglowodany i cukier – spożywanie słodyczy, ciast i innych słodkości oraz dużych ilości węglowodanów jest bardzo obciążające dla starzejącego się organizmu ze względu na oporność tkanek na insulinę.
  • Wysiłek fizyczny – ważne jest, by seniorzy na diecie jak najwięcej się ruszali. Nie musi to być intensywny wysiłek fizyczny! W starszym wieku wystarczą spacery, praca w ogródku, a nawet takie codzienne czynności jak gotowanie.

Czytaj także:

Komentarze