Podlasie to region Polski, w którym celebrowane są święta Bożego Narodzenia obrządku zarówno katolickiego, jak i prawosławnego. To okazja do obserwowania na jednym terenie różnych tradycji, zwyczajów oraz spróbowana różnych dań nieznanych w innych regionach.

Czym różni się opłatek od prosfory?

Katolicka wigilia, jak w całej Polsce, obchodzona jest oczywiście na Podlasiu także 24 grudnia. Z kolei mieszkańcy tego regionu wyznania prawosławnego zaczynają świętować 6 stycznia. Z tego powodu  na obszarze Podlasia, zarówno w szkołach, jak i w zakładach pracy, okres świąteczny jest tak długi, jak w żadnym innym regionie kraju.

Data obchodzenia świąt to jedna z nielicznych różnic pomiędzy obrzędami katolickimi i prawosławnymi. Porównując zwyczaje, a nawet świąteczne przesądy widać, że oba obrządki więcej łączy niż dzieli. Dyrektor Białostockiego Muzeum Wsi Artur Gaweł tak wyjaśniał te podobieństwa dla Faktu:

- Jeżeli chodzi o katolicyzm i prawosławie to w zdecydowanej większości wierzenia i obrzędy pokrywają się, ponieważ źródło wierzeń jest takie samo, czyli chrześcijaństwo.

Według polskich bożonarodzeniowych zwyczajów, biesiadnicy, siadając do wigilijnej kolacji dzielą się opłatkiem. Z kolei prawosławni mieszkańcy Podlasia na koniec czterdziestodniowego postu zasiadają do Soczelnika, odpowiednika Wigilii i dzielą się prosforą, zamiennikiem opłatka, który jednak bardziej przypomina bułeczkę niż cienki płatek ciasta.

Zobacz także:

Świąteczne dania z Podlasia

Wśród różnych przysmaków na podlaskich stołach, znajduje się jeden, który ze wschodu powędrował do innych regionów Polski. To kutia. Jest tradycyjną potrawą kuchni ukraińskiej, białoruskiej, rosyjskiej, litewskiej oraz dawnej polskiej kuchni kresowej. I choć dziś przyrządzana jest na terenie całego kraju, to jej polskie korzenie, sięgają Białostocczyzny, Lubelszczyzny i Podkarpacia.

Podlaskie świąteczne dania:

  • Kutia — wigilijna potrawa z gotowanej pszenicy, maku i bakalii.
  • Czebureki — to wielkie pierogi z drożdżowego ciasta wywodzące się aż z Kaukazu, wypełnione mięsnym farszem, na koniec upieczone
  • Łazanki lub kluski z makiem
  • Kisiel owsiany — potrawa z mąki owsianej lub płatków owsianych, przyrządzana na zakwasie lub rozczynie z drożdży

Poza tym jak w całym kraju także na wschodzie Polski jada się barszcz z uszkami z grzybowym farszem, kapustę z grzybami, karpia smażonego lub w galarecie i śledzie.

Źródło: kurierlubelski.pl, fakt.pl, wikipedia.pl