W tym mieście zakazano grillowania. Co grozi za rozpalenie grilla?
Pixabay
Newsy

W tym mieście zakazano grillowania. Co grozi za rozpalenie grilla?

Władze jednego z największych miast zakazały grillowania w większości dzielnic z powodu zanieczyszczenia powietrza.

Warszawa zakazuje grillowania w większości stołecznych dzielnic. Ratusz jako powód podaje zbyt wysoki poziom zanieczyszczeń i dwutlenku węgla w powietrzu. Jak dotąd, nielegalny był jedynie grill na balkonie - teraz jednak ograniczenia zostały rozszerzone także na prywatne ogrody, plaże czy inne przestrzenie publiczne, które dopuszczały grillowanie na powietrzu.

Eksperci zbadali więc poziom szkodliwości poszczególnych rodzajów grilla. Najmniej szkodliwe okazały się być grille gazowe, gdzie obecność szkodliwego pyłu PM 2,5 była znacząco niższa niż przy korzystaniu z grilla na węgiel i brykiet. To właśnie te dwie metody opalania są najbardziej szkodliwe dla środowiska i waszego zdrowia. 

Jak się okazuje, istotny jest także rodzaj przyrządzanego na grillu jedzenia: najgorsze wyniki osiągały testy przy udziale mięsa wieprzowego i kiełbas, które uwalniały znaczącą ilość zanieczyszczeń powietrza podczas grillowania. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Zakaz grillowania w Warszawie

Oświadczenie o zakazie grillowania zostało wydane 26 kwietnia 2021 przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Dotyczy ono dzielnic Wawer, Wesoła, Ochota, Włochy, Wola, Mokotów i Ursus, gdzie istnieje ryzyko podniesienia się dopuszczalnego poziomu stężenia benzoapirenu w powietrzu. Jest to rakotwórczy związek chemiczny.

Zakaz ten dotyczy nie tylko grillowania, ale także rozpalania ognisk i spalania biomasy drzewnej (kominków, pieców podpalanych drewnem, a także pieców ozdobnych). Wyjątkiem jest tu jedynie sytuacja, w której powyższe metody są jedynymi źródłami ciepła w miejscu zamieszkania. Ponadto, ratusz zakazuje także stosowania… dmuchaw do liści w powyższych dzielnicach.

Zobacz także
Nakłuwacie mięso przed grillowaniem? Pod żadnym pozorem tego nie róbcie

Nakłuwacie mięso przed grillowaniem? Pod żadnym pozorem tego nie róbcie

Ukryta funkcja aluminiowych tacek do grillowania. Mało kto o tym wie

Ukryta funkcja aluminiowych tacek do grillowania. Mało kto o niej wie

Co grozi za rozpalenie grilla w Warszawie?

Osobom niestosującym się do powyższych poleceń grożą mandaty przepisywane przez policję lub Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. W tym celu ma być zwiększona liczba patroli staży miejskiej – zwłaszcza podczas weekendu majówkowego, który regularnie jest okazją do urządzania ognisk oraz grillowania. 

Czytaj też:

Nie wszędzie można palić grilla. Oto co zrobić, żeby do was  na grilla nie wpadli... strażnicy
Adobe Stock
Newsy
Gdzie można grillować, a gdzie nie? Oto, co zrobić, żeby na grilla nie wpadli do was stróże prawa
Nieznajomość prawa nikogo nie zwalnia od odpowiedzialności, dlatego zanim rozpalicie grilla czy ognisko, zawsze sprawdźcie czy robicie to legalnie.

Sezon grillowy rozpoczęty, a to oznacza, że w parkach, laskach czy na tarasach bloków, co weekend pojawiają się amatorzy pieczonego mięsa i piwa. Sprawdzamy, kiedy grille stają się nielegalne, a biesiadę może przerwać pojawienie się straży miejskiej, policji czy innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne. Ograniczenia w rozpalaniu grillów i ognisk Zdarza się, że Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, mając na uwadze ryzyko przekroczenia pyłów w atmosferze, wydaje dla danego regionu Polski zalecenia, które zakazują używania otwartego ognia. Chodzi więc o korzystanie z grilli czy palenia ognisk. Tak stało się właśnie przed zeszłoroczną majówką w części województwa mazowieckiego. Chcąc mieć pewność, że wasze plany majówkowe, połączone z grillowaniem nie skończą się mandatem, rozejrzyjcie się po okolicy lub sprawdźcie na stronach swoich miast i gmin czy podobne ograniczenia nie są ogłoszone. Sprawdzamy, jakie inne ograniczenia odnośnie ognisk i grilli istnieją w Polsce. Są to m.in.: Tereny zielone w miastach i miasteczkach. Ponieważ miejskie tereny zielone są miejscami publicznymi, obowiązują w nich przepisy odnoszące się do takich miejsc. Dlatego, nawet jeśli otrzymacie zezwolenie na zorganizowanie grilla, lub korzystacie się z miejsc oznaczonych jako miejsca do grillowania, to nadal niektóre zachowania uczestników spotkania mogą prowadzić do pociągnięcia do odpowiedzialności np. zgodnie z art. 51 §1 Kodeksu przewidującego następujące sankcje za grillowanie w nieodpowiednim miejscu:  - (...) Karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny za zakłócanie spokoju lub porządku publicznego krzykiem, hałasem, alarmem lub innego rodzaju wybrykiem. Tereny osiedli i wspólnot mieszkaniowych. Każdy właściciel ma prawo wydać swoje...

Grill na balkonie. Czy można grillować w bloku?
Flickr
Newsy
Grill na balkonie. Czy można grillować w bloku?
Choć w przepisach prawa nie ma wyraźnego zakazu tradycyjnego grillowania na balkonie w bloku, tego typu praktyki mogą grozić mandatem. Lepiej więc robić to z użyciem bezpieczniejszego grilla elektrycznego.

Zbliża się majówka, a grillowanie na początku maja jest dla większości Polaków swojego rodzaju rytuałem i tradycją. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa rząd zakazał spotkań w większym gronie. Dotyczy to także grillowania na wolnym powietrzu w miejscach publicznych. Pozostaje więc przydomowe podwórko. Co jednak zrobić, jeśli nie macie ogrodu? Czy możecie zrobić grilla na balkonie lub tarasie? Wielu pomysłowych Polaków już zaczęło planować grillowanie na swoim balkonie w bloku czy w innym domu wielorodzinnymi. Prawie poczuli już zapach dymu, unoszący się na nad przyblokowym podwórzem. Musimy jednak zmącić ten błogi nastrój niektórych z was.   Czy można grillować na balkonie? Wolnoć Tomku w swoim domku? Okazuje się, że niekoniecznie - przynajmniej, jeśli chodzi o balkony. Być może niektórzy z was nawet nie zastanawiali się nad tym, czy grillowanie na balkonach domów jednorodzinnych może być w ogóle zabronione przez prawo. Tymczasem jego litera będzie dla niektórych przykrą  niespodzianką. Co prawda w kodeksie wykroczeń nie ma bezpośrednio mowy o tym, że na balkonie nie można rozpalać grilla i piec kiełbasek, ale taki zakaz wynika z innych przepisów prawa. Chodzi tutaj o możliwość spowodowania zagrożenia pożarowego, które wynika z rozporządzenia MSWiA z 7 czerwca 2010, Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719: - Zabronione jest rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów. Na bazie tego rozporządzenia ministerialnego, odpowiednie zapisy w swoich regulaminach wprowadziły spółdzielnie mieszkaniowe. Oznacza to jedno – za rozpalenie grilla na swoim balkonie można dostać mandat w wysokości 500 zł lub w najlepszym przypadku upomnienie od spółdzielni mieszkaniowej....

4 zasady zdrowszego grillowania. Zastosujcie je w majówkę
Pixabay
Newsy
4 zasady zdrowszego grillowania. Zastosujcie je w majówkę
Musicie poznać te zasady, jeśli zależy wam na waszym zdrowiu!

Majówka rozpoczyna w Polsce sezon grillowy. Każdy z was, jeśli jeszcze nie brał udziału w imprezie grillowej, pewnie niedługo to zrobi. Grill nie kojarzy się wam pewnie z niczym zdrowym. T prawda, tłuste, mocno spalone mięsa to nic zdrowego. Okazuje się jednak, że szkodliwość zdrowotną grilla można łatwo ograniczyć. Zastosujcie się do tych zasad, które tylko wzbogacą waszą imprezę grillową. Jak grillować zdrowiej? Poznajcie złote zasady zdrowego grillowania. Nie pozwólcie, żeby tłuszcz kapał na ogień lub węgielki WWA, czyli wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne to niesamowicie niebezpieczne związki wydzielające się podczas grillowania. Należy do nich rakotwórczy benzenopiren. Ograniczenie kapania tłuszczu bezpośrednio na węgielki lub ogień to podstawowa zasada zdrowszego grillowania. Możecie uniknąć tego dzięki: Wybieraniu chudszych mięs Stosowaniu tacek aluminiowych Nienakłuwaniu mięsa do grillowania Jeśli zdarzy się wam przypalić mięso i nie macie zamiaru go wyrzucać, koniecznie zeskrobcie spaloną część z potrawy. Odrobinę ograniczycie jej szkodliwość. Jedzcie dużo warzyw Nie każdy z was oprze się pokusie zjedzenia grillowanej karkówki, lub żeberek. Od czasu do czasu nawet przetworzone mięso może być składnikiem diety. Pamiętajcie jednak, żeby dodatkowo jeść sporo warzyw. Zróbcie różne grillowe sałatki i nakładajcie sobie i bliskim duże porcje. Możecie też oczywiście zrobić warzywa z grilla. Nic nie zastąpi jednak świeżych warzyw. Zachęcajcie do ich spożycia też gości, jeśli zależy wam na ich zdrowiu i dobrym samopoczuciu po imprezie grillowej. Stosujcie marynaty do mięs i warzyw bogate w przyprawy i zioła Przyprawy są niesamowicie bogate w antyoksydanty, czyli związki ochronne dla waszego organizmu, które neutralizują w pewnym stopniu...

Toksyny w przypalonych potrawach z grilla. Uważajcie na spaleniznę
AdobeStock
Newsy
Toksyny w przypalonych potrawach z grilla. Uważajcie na spaleniznę
Nie mamy dobrych wiadomości dla amatorów mocno przypieczonego mięsa – spalone jedzenie jest bardzo niezdrowe dla waszego organizmu.

Każdemu od czasu do czasu zdarza się przypalić jedzenie. Niektórzy wręcz przepadają za lekko spalonymi potrawami! Ale czy spożywanie takiego jedzenia jest zdrowe? Niestety, częste jedzenie niektórych produktów po nadmiernym usmażeniu lub pieczeniu może nawet powodować raka! Akrylamid – trucizna w jedzeniu Akrylamid jest związkiem chemicznym, który stosuje się głównie w produkcji  lakierów, farb, klejów oraz w przemyśle kosmetycznym. Od blisko 30 lat akrylamid znajduje się na liście produktów uznawanych za rakotwórcze. Wiadomo już, że ma działanie neurotoksyczne, a odkąd odkryto jego obecność w żywności, przeprowadza się szereg badań nad wpływem akrylamidu na organizm. Najczęściej do powstawania akrylamidu w jedzeniu dochodzi na skutek obróbki żywności. Dotyczy to przede wszystkim: Pieczenia Smażenia Tostowania Grillowania Prażenia Suszenia Ekstruzji W czym znajduje się akrylamid? Najprostszy przykład reakcji Maillarda, w której dochodzi do powstawania akrylamidu w żywności, jest brązowa i chrupiąca skórka chleba wyjętego z tostera lub opiekacza. Akrylamid można znaleźć w: Chipsach Frytkach Pieczywie Prażonych migdałach Pizzy Kawie Niebezpieczne potrawy z grilla Potencjalnie rakotwórcze mogą być także potrawy z grilla. Akrylamid powstaje bowiem również w procesie grillowania i można go znaleźć w grillowanym mięsie, grzankach i warzywach. Co ważne – im dłużej trzymacie przypalone jedzenie w wysokiej temperaturze, tym wyższy jest poziom zawartego w nim akrylamidu! Ponadto w trakcie grillowania na przygotowywanym jedzeniu osadza się mnóstwo rakotwórczych związków, takich jak, chociażby benzopiren. Bezpieczne grillowanie By uchronić się przed...