W tym mieście wrony pracują na cały etat. Za...orzeszki
Adobe Stock
Newsy

W tym mieście wrony pracują na cały etat przy sprzątaniu miasta. Przekupili je orzeszkami

„Zatrudniono” wrony w zakładzie oczyszczania miasta. Potrafią „zaoszczędzić” nawet 75% kosztów sprzątania.

Fundacja „Keep Sweden Tidy” zbadała, że każdego roku na ulice szwedzkich miast rzucanych jest ponad miliard niedopałków papierosów. Stanowią one 62% wszystkich drobnych śmieci w mieście. Na przykład miasto Södertälje wydaje 20 milionów koron szwedzkich na ich sprzątanie. Wymyślono jak zaoszczędzić prawie 75% tych kosztów. Na razie Szwedzi testują, czy metoda okaże się skuteczna.

„Przekupili” wrony i zatrudnili je w zakładzie oczyszczania miasta

W szwedzkim miasteczku Södertälje pod Sztokholmem rozpoczęto eksperyment oczyszczania miasta z niedopałków. W ten sposób miejscy włodarze planują zaoszczędzić nawet do ponad 70% kosztów sprzątania.

Wystartował projekt, w którym do zbierania niedopałków zatrudniono ptaki. Warto zaznaczyć, że rekrutację przeszły tylko te osobniki, które poza wymaganymi kompetencjami tj. rozumieniem poleceń, szybkim uczeniem się, wykazywały zainteresowanie nowymi obowiązkami. Inaczej mówiąc przez selekcję przeszły tylko te wrony, które czerpały radość z pracy.

Każdy niedopałek zebrany z ulic i placów ptaki zamieniają na smakowite orzeszki. Muszą umieścić znalezisko w specjalnej maszynie, która następnie wydaje im smakołyk. Eksperyment nadal trwa, ale już wyciągnięto pierwsze gorzkie wnioski, o których dla „The Guardian” mówił Christian Günther-Hanssen, właściciel firmy współpracującym z miastem, odpowiedzialny za test:

- Możemy nauczyć wrony podnosić niedopałki papierosów, ale nie możemy nauczyć ludzi, aby nie rzucali ich na ziemię.

Zobacz także
Dlaczego zawsze warto wkładać 2 worki do kosza na śmieci? Ten trik ma aż 2 zastosowania

Dlaczego zawsze warto wkładać 2 worki do kosza na śmieci? Ten trik ma aż 2 zastosowania

Przez miesiąc nie kupowała owoców i warzyw, zaoszczędziła na tym kilkaset złotych. Zdobywała je....na śmietniku

Przez miesiąc nie kupowała owoców i warzyw. Zdobywała je na śmietniku i zaoszczędziła kilkaset złotych

Ptaki tak mądre jak 7-letnie dziecko

Wrony, a szerzej mówiąc krukowate to ptaki, które odznaczają się inteligencją. Są w stanie zrozumieć działanie „akcji” i „reakcji”, potrafią więc rozpoznawać związki przyczynowo-skutkowe, na poziomie przypisywanym 7-latkom. Sprawdzono to w prosty sposób, a wyniki badania opublikowano w czasopiśmie „Plos one”. Sarah Jelbert z Uniwersytetu w Auckland wykorzystała do badania bajkę Ezopa „Wrona i dzban”.

Zamieniła jednak dzban na przezroczystą tubę, którą do połowy wypełniła wodą i kawałkiem mięsa unoszącym się na powierzchni wody. W pierwszej próbie ptaki miały do wyboru dwie tuby: jedną wypełniona piaskiem, a drugą właśnie wodą.

Bardzo szybko zorientowały się, że z piasku nie wydobędą mięsa, jednak napełnianie tuby z wodą kamykami zmieniał jej wyporność, dzięki czemu poziom wody podnosił się wraz z mięsem i w końcu umożliwił sięgnięcie po mięsa dziobem.

Już wcześniej zaobserwowano, że wrony używają sprytu, żeby poradzić sobie z zadaniem. Co jeszcze potrafią zrobić?:

  • Wykazują świadomość procesów fizycznych, np. zrzucają orzechy z wysokości, żeby rozbić skorupkę Używają „narzędzi” do zdobywania pokarmu, np. wrzucają orzech pod koła jadącego samochodu, żeby osiągnąć ten sam cel
  • Potrafią nawet samodzielnie wykonać prymitywne „narzędzia” pomocne w zdobywaniu pożywienia
  • Są dobrymi obserwatorami i bardzo szybko się od siebie nawzajem uczą

Źródło: wp.pl, ekologia.pl

Redakcja poleca

REKLAMA