W tym mieście reklamy mięsa są zakazane. Czy taki przepis będzie niedługo powszechny?
AdobeStock
Newsy

W tym mieście reklamy mięsa są zakazane. Czy taki przepis będzie niedługo powszechny?

Jedna z partii politycznych w Holandii zdecydowała o wprowadzeniu zakazu reklamowania mięsa w przestrzeni publicznej. Czy podobne przepisy będą obowiązywały także w Polsce?

Wyobrażacie sobie sytuację, w której wprowadzony zostaje przepis mówiący o tym, że nie wolno już reklamować w przestrzeni publicznej mięsa? Tak właśnie stało się w Haarlem, mieście znajdującym się w Holandii. Poznajcie szczegóły. 

Zakazane reklamy w Holandii

Już od 2024 roku w mieście Haarlem w Holandii będzie obowiązywał przepis całkowicie zakazujący reklam mięsa. Trochę to potrwa, ze względu na trwające umowy dotyczące już wykupionych reklam na billboardach czy wiatach przystankowych. Jednak gdy te się zakończą, promowanie jedzenia mięsa będzie w Haarlem zakazane.

Na pomysł wpadła partia Groen Links (Zielona Lewica):

— Produkcja mięsa nieekologicznego jest bardzo szkodliwa dla klimatu, więc nie chcemy zachęcać ludzi do dokonywania wyborów, które są złe dla środowiska — cytuje wypowiedź radnego GroenLinks Ziggy’ego Klazesa portal o2.pl. 

Chodzi zatem o ekologię. Nie jest tajemnicą, że masowa przemysłowa produkcja mięsa jest szkodliwa dla środowiska i jeżeli chcemy ratować planetę, powinniśmy ograniczyć spożywanie tego produktu. Podobne przepisy weszły już zresztą w życie w innych niderlandzkich miastach. W Hadze oraz Amsterdamie nie można reklamować samochodów benzynowych oraz podróży samolotem. 

Zobacz także
Sylwia Spurek o jedzeniu mięsa przez Makłowicza: „Przyjdzie taki czas, że będzie za to przepraszał”

Sylwia Spurek o jedzeniu mięsa przez Roberta Makłowicza: „Przyjdzie taki czas, że będzie za to przepraszał”

Wyższa składka zdrowotna dla osób jedzących mięso? To nowy postulat europosłanki Sylwii Spurek

Wyższa składka zdrowotna dla osób jedzących mięso? To nowy postulat europosłanki Sylwii Spurek

Zakaz promowania mięsa wkrótce w Polsce?

Czy Polacy pójdą niedługo śladem Holendrów? Również u nas pojawiły się podobne pomysły, gdy w 2019 roku europosłanka Sylwia Spurek poparła niemiecki Greenpeace, który chciał wprowadzić zakaz reklamowania mięsa w Niemczech.

Spurek pisała na Twitterze o swoim poparciu dla tej idei argumentując, że skoro produkcja mięsa szkodzi nam wszystkim i powoduje cierpienie zwierząt, to reklamowanie tego produktu powinno być zakazane - podobnie jak ma to miejsce w przypadku papierosów. 

Z kolei w 2021 roku Spurek w rozmowie z portalem Noizz powiedziała, że w trosce o klimat konieczne jest odejście od przemysłowej hodowli zwierząt:

— Wiemy, że musimy odejść przynajmniej od przemysłowej hodowli zwierząt, ale nic z tym nie robimy. Postulat zakazu otwierania nowych hodowli, a następnie całkowite odejście od hodowli zwierząt to następstwo tego, co mówi nauka chociażby w kontekście klimatu, środowiska i bioróżnorodności

Źródło: o2.pl, noizz.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania