W tych restauracjach nawet „Kuchenne Rewolucje” nie pomogły. Co poszło nie tak?
ONS.pl
Newsy

Komornicy, pozwy, bankructwa. W tych restauracjach „Kuchenne Rewolucje” nie pomogły

Magda Gessler uratowała wiele biznesów gastronomicznych. W niektórych jednak jej zmiany nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, a nawet... zaszkodziły restauratorom!
Aleksandra Zaborowska
kwiecień 30, 2021

Chociaż najsłynniejsza polska restauratorka wspomogła wiele biznesów gastronomicznych, niektóre z nich nie przetrwały, nawet pomimo interwencji gwiazdy. „Kuchenne rewolucje” na antenie TVN doczekały się już ponad 20 sezonów – w każdym z nich Magda Gessler proponuje restauracjom nowe rozwiązania biznesowe, a także zmienia menu, wystrój, nazwy i nierzadko sugeruje zmiany w personelu.

Niektóre rewolucje okazały się być absolutnym sukcesem, a restauratorzy, których odwiedziła gwiazda, nadal świetnie prosperują. Zdarzyły się też jednak sytuacje, gdzie właściciele wracali do „starych nawyków” bądź zmuszeni byli zamknąć swoje lokale.

Magda Gessler odpowiada na pytania

W których miejscach kuchenna rewolucja się nie udała?

Wiele rewolucji nie przyniosło oczekiwanych skutków dla restauratorów – zwłaszcza w pandemii koronawirusa, która uderzyła w całą branżę gastronomiczną. Zdarzyły się jednak też bardziej dramatyczne porażki programu…

  • „Matalmara”/„Willa pod Złotym Ziemniakiem” - Goczałkowice-Zdrój

Próba pomocy ze strony Magdy Gessler zakończyła się w tym lokalu… sprawą sądową! Właścicielka zarzuciła gwieździe TVN, że rewolucja naraziła ją bardziej na straty niż na zyski, a sam program przedstawił ją w wyjątkowo niekorzystnym świetle. 

  • „El Mundo”/„Pod cielakiem” - Gdańsk

Magda Gessler zdecydowała się wprowadzić w lokalu wiele dań z cielęciny stąd nowa nazwa – „Pod cielakiem”. Niestety koncepcja restauratorki nie została entuzjastycznie przyjęta przez odwiedzających, a obroty lokalu spadły. Z racji cen cielęciny właściciele zmuszeni byli zmniejszyć porcje i podnieść ceny potraw, co również przyczyniło się do mniejszej liczby gości. Restauratorzy zamknęli lokal i otworzyli zupełnie nowy, który obecnie oferuje głównie pizzę („Bazinga”). 

Zobacz także

  • „Szafran”/ „Wałkowane” - Łódź

Restauracja przed rewolucją serwowała dania różnych kuchni: od gruzińskiej po rosyjską. Magda Gessler zmieniła koncepcję lokalu na dania obejmujące ręcznie robione pierogi, a także urozmaiciła wystrój. Niestety po powrocie po kilku tygodniach, dania nie były już tak świeże i smaczne, a gwiazda nie zaakceptowała rewolucji – lokal nie przetrwał nawet do emisji odcinka.

  • „Stella Cafe” – Lębork

To jedyny lokal w zestawieniu, który nie zdążył nawet otrzymać nowej nazwy od Magdy Gessler. Podczas jej wizyty do właścicielki zapukał komornik, który zaczął zajmować mienie… na antenie. Poruszona kobieta zasłabła i trafiła do szpitala, co złożyło się na to, że Gessler nie była w stanie przeprowadzić rewolucji.

To tylko  niektóre z nieudanych przypadków rewolucji Magdy Gessler. Pamiętacie jeszcze inne?

źródło: plotek.pl

Czytaj też:

Komentarze