restauracja w Sosnowcu
Adobe Stock
Newsy

W tej restauracji możecie zjeść rosół „Pincet plus”. Menu ma zwrócić uwagę na złą sytuację polskiej gastronomii

Właściciele tej restauracji nie mają już siły. Ich biznes ledwo zipie. Postanowili zrobić wszystko, by nie zbankrutować i przyciągnąć klientów. Pierwszym krokiem była zmiana nazwy lokalu oraz dań.
Weronika Kępa
styczeń 25, 2021

Sosnowska restauracja „Kamionka”, podobnie jak większość lokali gastronomicznych w całej Polsce, od blisko 4 miesięcy praktycznie nie zarabia. Ograniczenie działalności, do sprzedaży dań na wynos sprawiło, że jej właściciele sięgnęli finansowego dna. Jednak słowa takie jak „bankructwo” czy „zamknięcie” nie przechodzą im przez gardło. Postanowili więc działać.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

„Polski Nie-Rząd” w Sosnowcu

Nic nie wywołuje tak skrajnych, pozytywnych lub negatywnych emocji jak porządna dawka polityki. Na własnej skórze przekonali się o tym właściciele „Kamionki”, którzy postanowili zmienić nazwę restauracji na „Polski Nie-Rząd”. Lokal wciąż serwuje te same dania, jednak ich nazwy zostały zmienione i jak nietrudno się domyślić, nawiązują do obecnej sytuacji politycznej w kraju.

Od niedawna w Sosnowcu można więc skosztować m.in. rosołu zwanego "Pincet plus", żeberek w sosie miodowo-musztardowym ochrzczonych jako „Zioberka po krakowsku”, rolady wołowej zwanej „Obietnicą Kaczafiego” czy naleśników sklasyfikowanych jako „Toruńskie koperty”. W restauracji nie brakuje również przepysznych sałatek „8 lat do lekarza” i „Dwa miliardy TWP”. 

Te nazwy wzbudziły ogromne zainteresowanie konsumentów. Właściciele lokalu postanowili więc kontynuować swoje dzieło i tworzyć najlepszą kuchnię polską w otoczeniu satyry politycznej.

To nie koniec problemów finansowych

Okazuje się jednak, że zmiana nazwy i dań nie wystarczyła by podnieść się z kryzysu. Przedsiębiorcy wciąż zmagają się z ogromnymi problemami finansowymi, o których wprost piszą na swoim Facebooku.

„Od początku pandemii lokal stracił ponad 90% obrotów. Wielokrotne próby uzyskania rządowego wsparcia były bezcelowe, poza drobną łaską przy tarczy 1.0. Nie mamy co liczyć, że uda się wypłynąć na powierzchnię o własnych siłach. Ostatnim naszym pomysłem była zmiana nazwy restauracji Kamionka na Polski Nie-Rząd” – czytamy na facebookowym profilu lokalu.

Dlatego też postanowili założyć zbiórkę, która pomogłaby odbić im się od dna. Mimo że ostatnie 10 miesięcy dało im w kość, za żadne skarby nie chcą zamykać lokalu.

menu polski nie-rząd
Facebook/Polski Nie-Rząd

Komentarze