środa popielcowa dieta
Adobe Stock
Newsy

W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły. Co można jeść w tym dniu?

No i już po karnawale. Tegoroczne szaleństwo ze względu najpierw na naprężenie rosyjsko-ukraińskie, a potem wreszcie agresję Rosji na Ukrainę było mniejsze niż kilka lat wcześniej. Mimo tego, jak co roku przyszedł w końcu czas na Popielec i wielki post.

Jeśli spojrzelibyśmy na ostatni rok filozoficznym okiem, można by rzec, że cały 2021 r. był dla ludzkości okresem specjalnej zadumy. Znowu, po trudnym pandemicznym 2020 roku, jako społeczeństwo niewiele mieliśmy w tym okresie powodów do radości, także i podczas tegorocznego karnawału.

Na miejscu więc byłoby zadanie pytania – od czego powinno się więc pościć? Okres wielkiego postu to jednak coś znacznie więcej.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Czym jest wielki post?

Zanim przejdziemy do ściśle żywieniowego aspektu najważniejszego okresu postnego dla chrześcijan, zastanówmy się nad jego innym wymiarem.

Chodzi oczywiście o sprawy duchowe. Dla osób wierzących w Jezusa Chrystusa, wielki post to wspomnienie 40-dniowego pobytu Pana na pustyni.

Na pamiątkę zmagań naszego Zbawiciela ze złym duchem i pokusami przez niego czynionymi, chrześcijanie przez również ten sam okres, są zobowiązani do przebycia postu. Powinien być to czas pokuty, refleksji nad samym sobą, a także rezygnacji z doczesnych rozrywek i zbytków.

Jak poszczono kiedyś?

Początkiem wielkiego postu jest oczywiście Środa Popielcowa. Czyli dzień, w którym wierni posypią swoje głowy popiołem na znak pokuty.

Wielki post swoimi korzeniami sięga do IV wieku po Chrystusie. Co ciekawe, wcześniej ograniczano się tylko do 40 godzin postu… Dawni chrześcijanie pościli „tylko” w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę. Na ich obronę należy się wyjaśnienie, że z byciem chrześcijaninem w pierwszych latach po Jezusie, wiązało się z poważniejszymi wyrzeczeniami…

Obecnie wielki post można traktować na dwa sposoby. O wymiarze religijnym już powiedzieliśmy. Drugim aspektem jest ten zdrowotny.

Jak powinien wyglądać wielki post i czego w tym czasie nie jeść?

40-dniowy okres przed świętami wielkanocnymi, można potraktować również jako czas detoksu od niezdrowej żywności.

Oczywiście w dzisiejszych czasach nie trzeba uciekać się już do jedzenia na zmianę żuru, kiszonej kapusty i kaszy, jak to dawniej bywało na polskich ziemiach.

Jednak idąc tropem naszych dawnych przodków, warto pomyśleć o przynajmniej częściowym wykluczeniu ze swojej diety mięsa czy tłuszczów zwierzęcych.

Dobrym postanowieniem wielkopostnym, będzie także rezygnacja w tym okresie ze słodyczy i innych cukrów prostych, czyli np. z białego pieczywa.

Zobacz także
Wyższa składka zdrowotna dla osób jedzących mięso? To nowy postulat europosłanki Sylwii Spurek

Wyższa składka zdrowotna dla osób jedzących mięso? To nowy postulat europosłanki Sylwii Spurek

wielki post

Dziś zaczyna się Wielki Post. Czy trzeba pościć przez 40 dni, czy tylko w piątki? Znamy odpowiedź

Co można jeść w Środę Popielcową?

A co z samym Popielcem? Jeszcze nie tak dawno, wierni ograniczali się do chleba i wody. Czasy się jednak zmieniły. Wystarczy, że tego dnia katolicy od 18 roku życia do 60 ograniczą się do 3 posiłków dziennie. Tylko jeden z nich powinien być spożyty „do syta”. Oprócz tego należy powstrzymać się od spożywania mięsa.

Wstrzemięźliwość od posiłków mięsnych dotyczy wszystkich wiernych począwszy od 14 letnich dzieci do osób 60-letnich i tych, którym zdrowie umożliwia poszczenie.

Skoro wiemy już czego nie można jeść, zastanówmy się co powinno tego dnia znaleźć się na talerzach. W pierwszej kolejności warto pomyśleć o rybie, np. o śledziu. Innym rozwiązaniem mogą być różnego rodzaju kluski, kopytka, czy bezmięsne pierogi np. z dodatkiem sosu grzybowego, zamiast tłustej omasty ze skwarków i smalcu.

Dobrą opcją będą także wysmażone na oleju placki ziemniaczane. Jeżeli jednak nie chcecie jeść tego dnia zbyt tłusto, wybierzcie na przykład pieczoną babkę ziemniaczaną, zwaną w niektórych miejscach naszego kraju także "tarciuchem".

wielki post
Adobe Stock
Newsy
Dziś zaczyna się Wielki Post. Czy trzeba pościć przez 40 dni, czy tylko w piątki? Znamy odpowiedź
Jak powinien wyglądać Wielki Post? Czy katolicy powinni ograniczać się od spożycia mięsa przez cały ten okres?

Aż 111 dni postnych w roku. Zakaz spożywania mięsa, tłuszczów zwierzęcych, a także nabiału i cukru. Dieta oparta niemal w zupełności na żurach, rybach, a zwłaszcza na śledziach. Spokojnie, to nie nowe wytyczne kościelnych hierarchów na trwający Wielki Post. Tak poszczono w naszym kraju jeszcze w XIX wieku. Czym jest Wielki Post? Lata minęły, a obyczaje w Polsce zmieniły się nie do poznania. Katolicy na dobrą sprawę mają obecnie 2-3 dni ścisłego postu na rok, zamiast wspomnianych 111. Wielki Post z przeżycia niemalże fizycznego, stał się typowo duchowym doświadczeniem, w którym to trzeba szukać sposobów na swoje duchowe samodoskonalenie. Wszystkie osoby, które psioczą na katolickie zwyczaje postne, powinny rzucić okiem na obyczaje panujące w innych religiach. Jak poszczą muzułmanie? Wystarczy przyjrzeć się choćby islamowi. Muzułmanie, którzy w większości starają się obchodzić swój ramadan, mają o wiele trudniejsze zadanie. Mahometanie poszczą co prawda krócej, ale przez 1 miesiąc w roku od świtu do zmroku nie mogą włożyć do ust dosłownie niczego. Zakaz spożywania posiłków, zakaz picia płynów, a nawet zupełna abstynencja od stosunków płciowych. W tym czasie muzułmanom muszą zwykle wystarczyć dwa posiłki dziennie – jeden tuż po zachodzie słońca, a drugi chwilę przed wschodem. Ile dni w roku powinni pościć chrześcijanie? Cóż, z tej perspektywy wydaje się, że nasz Wielki Post to po prostu pikuś. Katolicy nie są bowiem zobowiązani do niejedzenia mięsa przez 40 dni. Ponadto, chrześcijanie wcale nie muszą ograniczać się do 3 posiłków dziennie przez cały okres trwania czasu pokuty i nawrócenia. Jak już wspomnieliśmy, katolików obowiązują właściwie 2-3 dni ścisłego postu w roku. Pierwszym dniem jest oczywiście Środa...

Środa Popielcowa post
Newsy
Ile posiłków w ciągu dnia można zjeść w Wielki Post? Zdziwicie się
Dziś Środa Popielcowa. Zgodnie z chrześcijańską tradycją, obowiązuje więc post. Wiecie, ile posiłków można jeść w taki dzień?

Środa Popielcowa to jeden z dni w roku, kiedy obowiązuje tak zwany ścisły post. Dobrze wiecie, że nie powinno się jeść wtedy mięsa, ale czy znacie też inne zasady? Ile posiłków można jadać w tracie postnych dni? Odpowiadamy na te pytania. Środa Popielcowa Popielec wypada co roku między 4 lutego a 10 marca. To w tradycji chrześcijańskiej dzień pokutny, pierwszy dzień wielkiego postu, który będzie trwał 46 dni. W tym dniu wierni odwiedzają kościoły, w których posypuje się im głowy popiołem na znak pokuty i rozpoczęcia postnego okresu bez hucznych zabaw. Ścisły post w Środę Popielcową Post polega przede wszystkim na przestrzeganiu pewnych zasad dotyczących posiłków. Powstrzymuje się wtedy od jedzenia posiłków zawierających mięso i jego przetwory, a także ogólnie ogranicza spożywanie pokarmów. Czy oznacza to, że w Środę Popielcową powinno się jeść tylko jeden posiłek? Zasady mówią wyraźnie. Ilość posiłków w Środę Popielcową W dni, w które obowiązuje ścisły post, powinno się powstrzymywać od pokarmów rekreacyjnych, a spożywane potrawy powinny być bezmięsne i postne. W Środę Popielcową można zjeść jeden posiłek do syta, ale dalej powinno się przestrzegać zasad, odnoście składu tego posiłku. Oprócz jednego posiłku, do syta można też zjeść dwa inne lekkie posiłki lub pokarmy. Po skończeniu posiłków dodatkowych, dalej powinno się odczuwać lekki niedosyt. Pokarmy dozwolone podczas postu ścisłego Przede wszystkim post polega na powstrzymaniu się od spożywania mięsa i produktów mięsnych. Oprócz tego wielu katolików rezygnuje podczas postnych dni z: Słodyczy Alkoholu Innych rekreacyjnych pokarmów Dozwolone jest spożycie nabiału i jaj, a także warzyw i owoców. Dieta podczas postu powinna...

co można jeść w wielki post
Pixabay
Newsy
Czy w Wielki Post można jeść ryby, czy to też "mięso"? Znamy odpowiedź
Przed Wielkanocą katolików obowiązuje Wielki Post. Co można wtedy jeść? Sprawdźcie.

Wczoraj katolicy obchodzili Środę Popielcową – dzień rozpoczynający 40 dni Wielkiego Postu. W tym czasie Kościół nakazuje swoim wiernym pokutę. Jest ona swego rodzaju oczyszczeniem, które ma nakłonić do refleksji i poprawy swojego życia. W czasie Wielkiego Postu, zakazana jest organizacja i udział w hucznych zabawach. Nawet w kościołach rzadziej słychać dźwięk organów i bicie dzwonów. Zasady w trakcie Wielkiego Postu Wielki Post jest czasem pokuty i zmian, dlatego w trakcie jego obowiązywania, katolicy muszą stosować się do określonych przez Kościół zasad. Post rozpoczyna Środa Popielcowa i kończy się on w Wielki Czwartek, natomiast w Wielki Piątek i Wielką Sobotę obowiązuje post paschalny. Pościć powinni wszyscy katolicy od 14 do 60 roku życia. Tradycja obchodzenia Wielkiego Postu nawiązuje do 40 dni postu Chrystusa i ma przygotować katolików do ich najważniejszego święta w roku, czyli Wielkanocy. W tym czasie muszą oni przestrzegać poniższych zasad: Ścisły post w Środę Popielcową, czyli jeden syty posiłek na cały dzień (nie obowiązuje dzieci poniżej 14 roku życia oraz osób starszych powyżej 60), Nie śpiewa się uroczystych pieśni w kościele, Nie wolno ozdabiać kościoła kwiatami, Odradza się brać udział w hucznych zabawach i przyjęciach – zamiast tego należy uczestniczyć w rekolekcjach organizowanych przez kościół, Powinno się wyznaczyć sobie cel na czas pokuty. Co można jeść w Wielki Post? Dawniej w Polsce zasady dotyczące jedzenia w Wielki Post były bardzo surowe. W tym czasie nikt nie jadł mięsa ani tłuszczów zwierzęcych, nabiału, cukru ani miodu. Często przyrządzano wtedy postny żur, czyli zupę na mące z ziemniakami. Dziś jednak nie trzeba aż tak ściśle przestrzegać tych zasad i w Wielki Post obowiązuje jedynie zakaz jedzenia mięsa w...

Wielkanoc
Adobe Stock
Newsy
Kiedy wypadają święta wielkanocne? Już czas pomyśleć o potrawach świątecznych
Środa popielcowa już za nami, a to oznacza, że Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Jak w tym roku wypadają święta? Sprawdźcie!

Święta wielkanocne to najważniejsze święta dla chrześcijan. Wówczas obchodzi się Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W tym roku wypadają już na początku kwietnia. Zmartwychwstanie Pańskie jest najstarszym i zarazem najważniejszym świętem dla wszystkich wierzących. Upamiętnia ono zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Rozpoczyna się już po zapadnięciu zmroku w sobotę. Wówczas odbywa się Wigilia Paschalna, podczas której zapala się dużą woskową świece. Jest ona symbolem Zmartwychwstałego Chrystusa. Święta wielkanocne trwają dwa dni - niedzielę oraz poniedziałek, nazywany Lanym Poniedziałkiem. Przygotowania do świąt wielkanocnych Chrześcijanie rozpoczynają przygotowania do ponownego przyjścia Chrystusa już w środę popielcową. To ona rozpoczyna czterdziestodniowy post poprzedzający wielkie świętowanie. Wielki Post jest okresem zadumy, pokuty oraz duchowego przygotowania chrześcijan. Ostatni tydzień przed Wielkanocą to Wielki Tydzień, który tym razem rozpoczyna się w niedzielę palmową i trwa do Wielkiej Soboty. To okres wspominania najważniejszych wydarzeń dla wiary chrześcijańskiej. Ostatnie trzy dni tego tygodnia to tak zwane Triduum Paschalne. Tradycje wielkanocne Jak każde święta, również i Wielkanoc ma swoje tradycje. Dzięki ich podtrzymywaniu, ten okres jest jeszcze bardziej niezwykły oraz wyniosły. Wśród najbardziej wyjątkowych należy wyróżnić: święcenie palm, co prawda odbywa się to tydzień przed Wielkanocą w Niedzielę Palmową, ale ten zwyczaj rozpoczyna wielkie oczekiwanie, święcenie pokarmu, odbywa się ono w Wielką Sobotę; wówczas do kościoła zanosi się koszyczki z produktami, które kolejnego dnia znajdą się na świątecznym stole, pisanki, to zwyczaj, na który najbardziej czekają dzieci; ozdabianie jaj jest nie tylko piękną tradycją...