cola przepis
Flickr
Newsy

W sklepie kosztuje krocie. Zróbcie w domu napój o smaku coli. Smak was zaskoczy

Jest sposób na ominięcie podatku cukrowego! Wystarczy zrobić colę samodzielnie w domu - to bardzo proste.
Katarzyna Wyborska
styczeń 08, 2021

Ostatnie podwyżki słodkich napojów mocno dały wszystkim po kieszeni! Ucierpieli nawet amatorzy napojów typu „zero”, które zamiast cukru zawierają słodziki. Teraz soki i słodkie napoje gazowane kosztują o wiele więcej, a wszystko przez obowiązujący od 1 stycznia 2020 roku podatek cukrowy, podobno w trosce o zdrowie Polaków. Co zrobić, by móc dalej pić ulubione napoje bez martwienia się o pieniądze? To proste! Zamiast z nich rezygnować, spróbujcie zrobić je sami w domu. Wykonanie wcale nie jest takie trudne.

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Przepis na domową colę

Historia napojów typu cola jest już bardzo długa i mimo upływu czasu ludzie nadal je uwielbiają. Choć przez podatek cukrowy cola jest teraz znacznie droższa, nie ma co się załamywać – po prostu zróbcie ją sami!

Będą wam potrzebne poniższe składniki:

 • 1,5 litra wody gazowanej
 • 1 litr wody niegazowanej
 • 2 średnie pomarańcze
 • 1 cytryna
 • 1 limonka
 • 250 g cukru
 • 1 łyżeczka mielonej kolendry
 • 1 łyżeczka cynamonu
 • Pół płaskiej łyżeczki gałki muszkatołowej
 • 2 łyżki mielonej kawy
 • 1 łyżeczka cukru wanilinowego

Przygotowanie:

 1. Do rondelka wlejcie łyżkę wody i wsypcie pięć łyżeczek cukru. Podgrzewajcie na małym ogniu cały czas mieszając. Kiedy cukier zacznie się karmelizować, wlejcie szklankę wody. Kiedy całość zacznie wrzeć, zdejmijcie rondelek z gazu i odstawcie na bok.
 2. Z pomarańczy, cytryny i limonki zetrzyjcie skórkę, a z obranych owoców wyciśnijcie sok.
 3. Do większego garnka wlejcie litr wody. Dodajcie starte skórki z cytrusów, cukier, zmieloną kolendrę, gałkę muszkatołową i cynamon. Postawcie na ogniu, a gdy całość się zagotuje to zamieszajcie, gotujcie jeszcze przez minutę i odstawcie. Kiedy zawartość garnka będzie jeszcze gorąca, wlejcie sok z cytrusów, karmel oraz łyżeczkę cukru wanilinowego.
 4. Następnie do kubka wsypcie mieloną kawę, zalejcie ok. 150 ml wrzątku, odstawcie na 10 minut do zaparzenia, a później przecedźcie i wlejcie do przygotowanego syropu. Odstawcie na noc do lodówki.
 5. Po wyciągnięciu z lodówki syrop przecedźcie i odlejcie do butelki lub słoika. Zwykłą szklankę zapełnijcie do połowy domowym syropem i dolejcie wodę gazowaną. Do tego kilka kostek lodu i cola gotowa! 

 

Komentarze
gdzie wyrzucać karton
Flickr
Newsy Gdzie wyrzucacie karton po pizzy? Właściwa segregacja śmieci wcale nie jest taka prosta, jak się wydaje
Wbrew pozorom segregacja śmieci potrafi być naprawdę skomplikowana! Sprawdźcie, gdzie powinien trafić karton po pizzy.
Katarzyna Wyborska
styczeń 08, 2021

Moda na ekologiczny styl życia panuje już w Polsce od dłuższego czasu i została bardzo ciepło przyjęta. Ludzie zdają sobie sprawę ze swojego wpływu na naturalne środowisko i starają się go minimalizować na tyle, na ile to możliwe. Najprostszą rzeczą, którą może robić każdy jest segregacja śmieci. Co więcej, od kilku lat jest praktycznie wymuszona przez przepisy i bardzo wysokie opłaty za wywóz odpadów. Zwłaszcza na wsi większość ludzi segreguje śmieci, bo to się po prostu opłaca. Jednak mimo dobrych chęci nie zawsze śmieci trafiają do właściwych pojemników! Skomplikowane zasady W teorii zasady segregacji odpadów są proste. Papier do pojemnika na papier, plastik do pojemnika na tworzywa sztuczne, a szkło do pojemnika na szkło. Niestety, sytuacja się komplikuje w momencie, gdy ma się do czynienia z odpadami z łączonych materiałów lub takich, co do których nie ma się pewności z czego są dokładnie zrobione. Często dochodzi do nieporozumień zwłaszcza w przypadku kartonów po mleku lub styropianu. Okazuje się, że nawet tak zwyczajne śmieci jak karton po pizzy nie trafiają tam, gdzie powinny! Gdzie powinien trafić karton po pizzy? Zanim po imprezie zabierzecie się za porządki i wyniesiecie kartony po pizzy na śmietnik, dowiedzcie się jak poprawnie je segregować. Dzięki temu będą mogły być poprawnie zutylizowane, z korzyścią dla środowiska naturalnego! Czystość – mycie odpadków brzmi śmiesznie, ale jest konieczne jeżeli je segregujecie. Dotyczy to zwłaszcza opakowań, w których znajdowała się żywność. Zanim wyrzucicie karton po pizzy upewnijcie się, że nie ma w nim resztek jedzenia. Jeśli jest bardzo zabrudzony, zwłaszcza tłuszczem, to wówczas nie nadaje się do ponownego wykorzystania i należy wyrzucić go do pojemnika na zmieszane odpady. Inne elementy – pizza...

Przeczytaj