W miodzie znaleziono radioaktywny pierwiastek. Skąd się tam wziął i jak bardzo trzeba się bać?
Pixabay
Newsy

W miodzie znaleziono radioaktywny pierwiastek. Skąd się tam wziął i jak bardzo trzeba się bać?

Sprawdźcie czy jest się czego obawiać!
Anna Urbańska
maj 01, 2021

Nie jest tajemnicą, że po drugiej wojnie światowej miało miejsce naprawdę wiele testów nuklearnych. Przeprowadzały je zarówno Stany Zjednoczone, jak i Związek Radziecki oraz inne kraje. W trakcie detonacji ładunków do środowiska przedostał się radiocez, pierwiastek radioaktywny. Unosił się on w powietrzu przez długi czas, by w pewnym momencie opaść na ziemię. Mikroskopijne cząsteczki cezu można na pewno znaleźć na całym świecie. To, gdzie spadło najwięcej cezu zależy między innymi od wiatrów i opadów w momencie w którym cez znajdował się w atmosferze.

Okazuje się, że duże ilości cezu wylądowały na wschodnim wybrzeżu USA. Skąd to wiemy, skoro pierwiastek jest niewidzialny? Cez rozpuszcza się z łatwością w wodzie, z której może być pobierany przez rośliny. Pewien geolog z Williamsburgu chciał zbadać rozpowszechnienie radiocezu w przyrodzie. Zadał studentom zadanie przywiezienia regionalnej żywności z terenów, w których będą spędzać wakacje.

Zobacz także

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Radioaktywny pierwiastek w miodzie

Jeden ze studentów przywiózł miód z regionu Północnej Karoliny. Okazało się, że zawiera on ponad 100 razy więcej cezu niż żywność przywieziona przez innych studentów. Profesor postanowił zbadać dalej sytuację. Zebrano 122 próbek z wschodnich Stanów Zjednoczonych i oznaczono w nich zawartość radiocezu. Zauważalny poziom wykryto w ponad połowie próbek! Najwyższe stężenie cezu miał miód z Florydy.

Czy miód z cezem jest niebezpieczny?

EFSA, czyli Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków twierdzi, że nie ma powodów do obaw. Poziomy są znacznie niższe niż te, które mogłyby powodować jakiekolwiek skutki dla ludzi lub zwierząt. Naukowiec odpowiedzialny za to odkrycie także nie ma zamiaru rezygnować z konsumpcji miodu. Ceni on miód za pyszny smak i jego właściwości.

Czy miód jest zdrowy?

Miód jest ogólnie zdrowy, ale pamiętajcie o umiarze w jego stosowaniu. To w znacznej większości cukier!

  • Nie podawajcie go dzieciom przed ukończeniem 12 miesiąca życia
  • Nie przekraczajcie dawki 2 łyżek dziennie (jeśli nie jesteście bardzo aktywni fizycznie)
  • Uważajcie, jeśli cierpicie na cukrzycę lub insulinooporność – miód może nie być dla was!

Czytaj także:

Komentarze