Historia łódzkiej zupy sięga XIX wieku. Jej nazwa została zaczerpnięta ze sposobu przyrządzania. Bowiem całość polega na zagotowaniu ziemniaków z warzywami oraz przyprawami i zalaniu ich zakwasem na żur. Danie od lat podbija serca ludzi w całej Polsce. Łodzianie są z tego faktu szczególnie dumni, toteż postanowili zorganizować akcję „Dumni z zalewajki”.

Łódzki Szlak Zalewajki

W 2009 roku zalewajka została wpisana na listę produktów tradycyjnych województwa łódzkiego. Jak się jednak okazuje tę zupę uwielbiają nie tylko mieszkańcy centralnej Polski. Danie zajmuje zaszczytne miejsce w sercu większości z was, bez względu na region, z którego pochodzicie. Nic więc dziwnego, że postanowiono zorganizować jej święto.

Wspólnie z Łódzkim Centrum Wydarzeń oraz znanymi restauracjami zaprezentujemy różne oblicza tej zupy, a do tego podpowiemy, gdzie ją zjeść i jak ugotować. Najważniejsza część przedsięwzięcia to stworzenie Łódzkiego Szlaku Zalewajki – trasy obejmującej prawie 30 miejsc z Łodzi i okolic, serwujących zupę w swoim własnym wydaniu – czytamy na stronie jemywlodzi.pl.

Zalewajkę w przeróżnych odsłonach możecie zjeść między innymi w restauracji Kasor, Fatamorgana, u Kretschmera, Komediowej, Szpulce czy Rajskim Jadle. Spróbujecie jej również w Hotelu Stare Kino, Piwnicy Smaków, Browarze Księży Młyn oraz Heksagonie. Serwuje ją nawet Urban Bistro Politechnika. Ceny wahają się od 8 do 22 złotych za porcję.

Przepis na przepyszną zalewajkę

Jeśli jednak Łódź wam nie po drodze zawsze możecie przyrządzić zalewajkę samodzielnie, w domowym zaciszu.

Zobacz także:

Będziecie potrzebować: 

400 gramów białej kiełbasy, 200 gramów gęstej śmietany, 250 ml zakwasu na żur, 1 litra wywaru na wędzonce, 2 łyżek chrzanu tartego, 10 jajek, 1 cebuli, 1 łyżki masła, soli, pieprzu i majeranku

Przygotowanie:

  1. W garnku umieśćcie wywar z wędzonki i go podgrzejcie.
  2. Kiełbasę pokrójcie w cienkie plasterki i podsmażcie na rozgrzanym maśle.
  3. Cebulkę obierzcie, posiekajcie w niewielką kosteczkę i dodajcie do smażącej się kiełbasy. Całość zamieszajcie i poczekajcie, aż cebula się ładnie zeszkli. 
  4. Tak przygotowane składniki przełóżcie do średniej wielkości garnka i zalejcie gorącym wywarem z wędzonki. Całość doprawcie majerankiem, zamieszajcie i gotujcie przez ok. 15 minut.
  5. Po upływie tego czasu zupę wzbogaćcie o zakwas i ponownie doprowadźcie do wrzenia. Na koniec dodajcie chrzan, doprawcie solą oraz pieprzem i zdejmijcie z ognia.
  6. Na koniec do każdej porcji dodajcie łyżeczkę gęstej śmietany i jedno ugotowane na twardo jajko.

Smacznego!