Choć zbieranie grzybów większości kojarzy się z jesienią, można je znaleźć w lasach nawet w maju. Portal echodnia.eu donosi, że w województwie świętokrzyskim grzybiarze natrafili już w lasach na pierwsze grzyby. I nie chodzi wcale o muchomory! Przekonajcie się, jak wykorzystać w kuchni krasnoborowiki i inne grzyby.

Pierwsze grzyby w tym sezonie

Portal echodnia.eu przytacza słowa czytelniczki, która wybrała się do lasu na zbieranie szczawiu, a wróciła z zupełnie inną zdobyczą:

– Pojechałam po szczaw, las zechciał jednak dać mi coś więcej. Łzami radości powitałam dziś pierwsze krasnoborowiki ceglastopore – powiedziała Beata Życińska-Wojtan.

Jak wyjaśnia leśnik oraz przyrodnik Paweł Kosin, znalezienie tych grzybów nie powinno dziwić. Pod koniec maja w lasach już pojawiają się pierwsze okazy, a najwięcej znaleźć można właśnie krasnoborowików ceglastoporych. Leśnik tłumaczy, że to nowa nazwa grzyba, który wcześniej był nazywany borowikiem ceglastoporym.

Zobacz także:

Wykorzystanie krasnoborowików w kuchni

Dawniej krasnoborowiki znajdowały się pod ochroną i ich zbieranie było zabronione. Dziś jednak jest to już dozwolone, a leśnik Paweł Kosin podpowiada, gdzie można znaleźć krasnoborowiki:

– Najczęściej rosną w buczynach i jedlinach, właśnie w takich drzewostanach warto ich szukać.

Grzyby te nie najlepiej znoszą suszenie, ponieważ to sprawia, że szybko ciemnieją. Dlatego lepiej jest je wykorzystać od razu po zebraniu i zrobić z nich pyszny sos, np. do mięsa albo makaronu. Kolejną zaletą krasnoborowików jest to, że rzadko zdarzają się okazy robaczywe. 

Jakie grzyby rosną w czerwcu?

Pierwsze grzyby jadalne już można znaleźć w lasach. Sprawdźcie, które z popularnych gatunków zaczynają rosnąć pod koniec maja i w czerwcu:

  • kanie

  • kurki

  • maślaki

  • podgrzybki

Wybierając się na grzyby pamiętajcie o najważniejszych zasadach każdego grzybiarza. Zbierajcie tylko te grzyby, co do których jesteście pewni, że są jadalne - jeśli nie macie pewności, to je zostawcie. Zakładajcie buty za kostkę, długie spodnie oraz koszulkę z długim rękawem, by zabezpieczyć się przed żmijami i ukąszeniami owadów, np. kleszczy. 

Źródło: echodnia.eu