W jakiej temperaturze piec sernik by nie opadł. Większość Polaków była w błędzie
AdobeStock
Newsy

W jakiej temperaturze piec sernik, by nie opadł? Większość Polaków była w błędzie

Sernik zawsze wam opada po upieczeniu? Sprawdźcie, w jakiej temperaturze powinno się go piec.
Katarzyna Wyborska
marzec 27, 2021

Żadne święta nie mogą się obejść bez pieczonego sernika! To pozornie proste w przygotowaniu ciasto przysparza wielu kłopotów początkującym kucharzom. Zdarza się często, że po upieczeniu sernik od razu opada. Dlaczego tak się dzieje? Sprawdźcie, jak poprawnie upiec sernik!

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Jak piec sernik, żeby nie opadł?

Sernik jest dość kapryśnym ciastem, które bardzo nie lubi zmian temperatury. Dlatego gdy pieczecie to ciasto, musicie cały czas je kontrolować! Najlepiej wstawić najpierw sernik do piekarnika ustawionego na 190 stopni i piec przez 20 minut, następnie zmniejszyć temperaturę do 150 stopni na pół godziny i po tym czasie obniżyć temperaturę jeszcze o 30 stopni i piec kolejne pół godziny. Później zostawcie sernik w piekarniku, najlepiej na kilka godzin do całkowitego ostudzenia.

Opisany wyżej sposób pieczenia sernika jest może uciążliwy, ale stosując się do tych wskazówek możecie mieć pewność, że upiecze się on równomiernie i nie opadnie! Ważne jest powolne obniżanie temperatury, dlatego po upieczeniu nie otwierajcie od razu drzwiczek piekarnika!

Zobacz także

Przepis na pieczony sernik

Do przygotowania podstawowego sernika potrzebne wam będą poniższe składniki:

Składniki:

  • 1 kg dokładnie zmielonego twarogu
  • 200 g masła
  • 1 szklanka cukru
  • 4 jajka
  • 4 łyżki skrobi ziemniaczanej

Przygotowanie:

  1. Rozpuśćcie masło w rondelku i odstawcie do ostudzenia.
  2. W misce zmiksujcie dokładnie twaróg. Dodajcie ostudzone masło, 4 jajka, szklankę cukru oraz 4 łyżki mąki ziemniaczanej. Zmiksujcie do połączenia składników.
  3. Wyłóżcie tortownicę papierem do pieczenia i wlejcie ciasto. Wyrównajcie wierzch.
  4. Wstawcie sernik do rozgrzanego do 190 stopni piekarnika na 20 minut. Po tym czasie zmniejszcie temperaturę do 150 stopni i pieczcie jeszcze pół godziny. Ponownie zmniejszcie temperaturę, tym razem do 120 stopni i pieczcie kolejne pół godziny. Wyłączcie piekarnik i zostawcie w nim sernik na kilka godzin, aż piekarnik całkiem się schłodzi. Nie otwierajcie drzwiczek!
  5. Po wyjęciu z piekarnika wstawcie sernik do lodówki na 3 godziny. I gotowe!
Komentarze