W doniczce z kwiatami pojawiła się pleśń? Posypcie ją hojnie tanim produktem z szafki w kuchni
Getty/iStock
Newsy

W doniczce z kwiatami pojawiła się pleśń? Posypcie ją hojnie tanim produktem z szafki w kuchni

Jeśli w waszych kwiatkach na parapecie pojawił się podejrzany nalot o jasnej barwie, lepiej dobrze mu się przyjrzyjcie. To może być pleśń - jeżeli nic z nią nie zrobicie, negatywnie wpłynie na kondycję i zdrowie waszych roślin. Usuniecie ją korzystając z popularnego, kuchennego produktu.

Zauważyliście kiedyś podczas podlewania kwiatów dziwny, biały kożuch na ziemi w doniczce? Jeśli skojarzył wam się z pleśnią, to dobrze myślicie. Tym właśnie jest ten nalot, choć może mieć różne postaci.

Gdy zauważycie go w swoich doniczkach, nie ma powodów do paniki. Z pleśnią można sobie łatwo poradzić korzystając ze sprawdzonego, domowego sposobu. Sprawdźcie, skąd bierze się biały nalot w doniczce i jak się go sprytnie pozbyć. 

Skąd bierze się pleśń w doniczce z kwiatami?

Pleśń ma zwykle postać opisanego wyżej białego kożucha, ale nie tylko. Może mieć też żółty, zielony albo szarobrązowy kolor. Jeśli nie zareagujecie w porę, taki rozrastający się w doniczce grzyb zaszkodzi waszym roślinom i będą gorzej rosły.

A skąd w ogóle bierze się pleśń i grzyb w ziemi? Powodów jest niestety wiele. Sprawdźcie, które z nich was dotyczą:

 • zbyt zbita i gliniasta ziemia w doniczce

 • za kwaśne podłoże

 • przesadzanie z nawożeniem za pomocą fusów po kawie

 • roślina ma niedostatecznie oświetlone stanowisko

 • zbyt częste podlewanie

 • przesadzanie roślin zimą

 • wysoka wilgotność w pomieszczeniu

Pleśń pojawia się też na tych roślinach, które są ustawione ciasno obok siebie na parapecie. 

Zobacz także
Rośliny będą rosły jak szalone, gdy podlejecie je tym nawozem. Wystarczy 1 łyżka tego składnika

Rośliny będą rosły jak szalone, gdy podlejecie je tym nawozem. Wystarczy 1 łyżka tego składnika z kuchni

Wlejcie to do doniczek z paprotkami i patrzcie, jak pięknie rosną. Domowy nawóz za kilka groszy

Wlejcie to do doniczek z paprotkami i patrzcie, jak pięknie rosną. Domowy nawóz za kilka groszy

Domowy sposób na pleśń w doniczce

Jedną z zapomnianych metod na zwalczanie grzyba w doniczkach z kwiatami jest posypanie ziemi sodą oczyszczoną. Tak robiły jeszcze nasze babcie i miały rację, ponieważ soda hamuje rozwój grzybów, zwalcza bakterie i inne drobnoustroje. Wodorowęglan sodu zakłóca bowiem równowagę jonową w komórkach grzybów i niszczy je w ten sposób. 

Wystarczy więc wziąć zwykłą sodę oczyszczoną i posypać nią z wierzchu ziemię w doniczce. Zacznie działać od razu, a już po jednej dobie zauważycie różnicę. 

Jak zapobiegać powstawaniu pleśni w doniczce?

Rośliny to żywe organizmy i tutaj również zasada „lepiej zapobiegać, niż leczyć” ma swoje zastosowanie. By nie dopuścić do pojawienia się pleśni w doniczce, pamiętajcie o tych zasadach:

 • Przed przesadzeniem rośliny sprawdźcie, w jakim terminie powinno się to robić dla poszczególnych gatunków (zwykle jest to wczesna wiosna).

 • Ustawiajcie doniczki tak, by każda roślina miała przestrzeń do swobodnego wzrostu.

 • Regularnie wietrzcie mieszkanie.

 • Starajcie się nie zraszać roślin, jeśli nie ma takiej potrzeby.

 • Podlewajcie kwiaty dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce jest sucha.

 • Pamiętajcie o drenażu w doniczce i wybierajcie przepuszczalne podłoże, by korzenie mogły „oddychać”. 

Kotlety mielone

Z tą domową mieszanką mączniak jest bez szans. Potrzebny będzie kuchenny składnik
AdobeStock
Newsy
Z tą domową mieszanką mączniak jest bez szans. Potrzebny będzie kuchenny składnik
W ten prosty sposób szybko ograniczycie plagę mączniaka na waszych roślinach.

Nie ma chyba większej ogrodowej tragedii niż odkrycie, że na pielęgnowanych z troską warzywach i kwiatach pojawiły się oznaki choroby. W takim przypadku trzeba działać szybko, ponieważ w przeciwnym razie choroba zniszczy rośliny i zacznie się rozprzestrzeniać, w efekcie niszcząc starannie wypielęgnowany ogródek. Jednym z często pojawiających się na roślinach szkodników jest mączniak prawdziwy, a więc rodzaj grzyba. Na szczęście można zapobiec jego rozprzestrzenianiu za pomocą domowych środków. Sprawdźcie, jak to zrobić.  Domowa metoda na mączniaka Sposobem na mączniaka w ogrodzie i na balkonie jest prosta mieszanka z sody oczyszczonej oraz szarego mydła. Wystarczy, że w litrze wody rozpuścicie pół płaskiej łyżeczki sody oraz odrobinę szarego mydła. Zamiast niego najlepiej jest użyć specjalnego mydła ogrodniczego lub, w ostateczności płynu do naczyń. Chodzi o to, by mieszanka była lekko lepiąca się - dzięki temu soda przyklei się do liści i zacznie działać.  Tak przygotowany oprysk należy stosować raz na 5-7 dni. Najpierw popryskajcie tylko jedną roślinę, by sprawdzić, czy mieszanka zadziała i nie pogorszy sprawy. Nie można bowiem użyć zbyt dużo sody, ponieważ zniszczy ona rośliny.  Tak przygotowaną miksturą można pryskać kwiaty oraz warzywa zaatakowane przez mączniaka.  Oznaki mączniaka na roślinach Mączniak prawdziwy to całą grupa chorób roślin. Jest to choroba grzybowa, która charakteryzuje się białym nalotem na liściach, łodygach, a nawet pąkach roślin. Wyglądają tak, jakby ktoś obsypał je mąką - i stąd właśnie wzięła się jej nazwa. Biały nalot to w rzeczywistości strzępki grzybni i zarodki. Ale to nie jest jedyny objaw - zwróćcie uwagę, jeśli wygląd waszych roślin zaczyna być niepokojący i zauważycie: biały nalot na liściach suche, zwijające się...

Wsypcie do kwiatów łyżkę tej przyprawy. Pozbędziecie się plesni i insektów
AdobeStock/AdobeStock
Newsy
Wsypcie do kwiatów łyżkę tej przyprawy. Pozbędziecie się pleśni i insektów
Na waszych roślinach doniczkowych pojawiła się pleśń? Wiemy jak ją pokonać. Wystarczy, że użyjecie tej przyprawy.

Czy wiecie, że zwykły kuchenny cynamon jest skutecznym środkiem grzybobójczym i pleśniobójczym? Ta popularna przyprawa może też odstraszyć od waszych kwiatów insekty, takie jak np. muszki, komary lub inne owady. Jak jej użyć? Jak usunąć pleśń z kwiatków? Cynamon to nie tylko popularna przyprawa, której używamy w kuchni. To również skuteczny środek do pielęgnacji roślin. Chcecie, żeby na waszych roślinach nie rozwijała się pleśń? Wystarczy, że posypiecie ziemię odrobiną cynamonu. Jak rozpoznać, że ziemię zaatakował grzyb? Grzyb pojawia się jako odbarwione plamy na glebie. Dzięki użyciu cynamonu pozbędziecie się nie tylko pleśni i grzybów, ale również owadów, które latają wokół waszych doniczek. Jak zrobić płyn przeciwpleśniowy na bazie cynamonu? Zauważyliście na liściach niepokojący nalot? Oznacza to, że wasza roślina została zaatakowana przez grzyba. Działajcie od razu. Rozpuśćcie łyżkę cynamonu w szklance ciepłej wody, a następnie odstawcie płyn na całą noc. Kolejnego dnia odcedźcie mieszankę przez gazę i przelejcie ją do butelki z atomizerem. Spryskujcie liście i łodygę co najmniej dwa razy w tygodniu. Cynamon uratuje też sadzonki Wprawdzie to jeszcze nie sezon na sadzenie kwiatów, ale wiedza ta z pewnością wam się wkrótce przyda. Czy wiecie, że cynamon może uratować wasze sadzonki przed zawilgoceniem? Problem zawilgocenia obejmuje szereg chorób, które atakują nasiona/sadzonkę przed lub po wykiełkowaniu i powodują ich obumieranie. Mogą one być spowodowane przez grzyby i nieodpowiednie warunki panujące w glebie. Jeśli glebę z sadzonek posypie się cynamonem, zapobiegnie to zawilgoceniu, ponieważ cynamon ma właściwości przeciwgrzybicze. Ponadto, cynamon ma też właściwości...

Zasadźcie to zioło na balkonie, a później dodajcie do rosołu. To jemu zawdzięcza swój smak
AdobeStock
Newsy
Zasadźcie to zioło na balkonie, a później dodajcie do rosołu. To jemu zawdzięcza swój świetny smak
Wiosna to czas na sadzenie kwiatów na balkonie - ale nie tylko! Z powodzeniem można uprawiać na nim różne zioła. Choćby i takie, które potem wykorzystacie podczas gotowania rosołu.

Idealny rosół nie może się obejść bez dobrej jakości drobiu, warzyw i naturalnych przypraw. Jednym z ziół, które powinno się dodawać do tej zupy jest lubczyk, który nadaje bulionom wyjątkowego aromatu i smaku. Można kupić suszony lubczyk lub świeży, jednak nie wszędzie jest on łatwo dostępny. W maju pogoda sprzyja, dlatego to idealny czas na to, by posadzić własny lubczyk na balkonie. Sprawdźcie, jak to zrobić.  Jak uprawiać lubczyk na balkonie? Uprawa lubczyku jest stosunkowo prosta, nawet na balkonie. Roślina ta wymaga żyznej ziemi - najlepsze będzie dobrze przepuszczalne, próchnicze podłoże o pH między 6 i 7. Należy go podlewać regularnie, ale nie można przesadzić - zarówno w jedną, jak i drugą stronę. Lubczyku nie wolno przelewać, dlatego podlewajcie go wtedy, gdy ziemia zaczyna lekko przesychać. Trzeba pilnować, by doniczka nie wyschła za bardzo, ponieważ wtedy roślina będzie gorzej rosła. Pamiętajcie o tym szczególnie w trakcie upałów. Stanowisko dla lubczyka Lubczyk nie jest rośliną bardzo wymagającą jeśli chodzi o stanowisko. Powinien mieć jasno i ciepło, dlatego najlepszym miejscem na uprawę tej rośliny jest słoneczny balkon. Słońce nie musi jednak tam świecić przez cały dzień - lubczyk będzie się dobrze czuł także w jasnym cieniu. To dobra alternatywa dla osób, które nie mają głowy do codziennego podlewania.  Lubczyk w doniczce na balkonie Uprawiany na balkonie lubczyk nie będzie tak okazały jak ten rosnący w ogrodzie, jednak wystarczy, by z powodzeniem stosować go w kuchni. Zastosujcie się do tych porad: wybierzcie dużą doniczkę - im większa, tym bardziej rozrośnie się lubczyk (korzenie będą miały więcej miejsca). na dno doniczki wsypcie keramzyt, kamienie, potłuczoną ceramikę czy inną warstwę...

Posypcie tym ziemię, a pelargonie będą kwitły jak szalone. Potrzebny składnik zawsze macie w kuchni
AdobeStock
Newsy
Posypcie tym ziemię, a pelargonie będą kwitły jak szalone. Potrzebny składnik zawsze macie w kuchni
Pelargonie wypuszczają za mało kwiatów? Prawdopodobnie brakuje im składników odżywczych. Poznajcie prosty, domowy sposób na nawożenie pelargonii.

Surfinie, dalie i pelargonie to jedne z najczęściej uprawianych na polskich balkonach kwiatów. Zwłaszcza pelargonie cieszą się dużą popularnością i latem można spotkać je praktycznie wszędzie. By zapewnić ich intensywne kwitnienie, niezbędne jest odpowiednie nawożenie. Zanim sięgniecie po nawóz ze sklepu ogrodniczego sprawdźcie, jak możecie odżywić te piękne kwiaty stosując produkty, które macie w kuchennych szafkach. Pelargonie - idealne kwiaty na balkon  Popularność pelargonii nie bierze się z niczego. Są to kwiaty bardzo wytrzymałe i rosnące nawet w niezbyt sprzyjających warunkach. Dobrze czują się zarówno w słońcu, jak i półcieniu, a nawet w miejscach zacienionych przez większość dnia. Dobrze znoszą także wiatr oraz opady deszczu (w przeciwieństwie do delikatnych surfinii).  Kolejną zaletą pelargonii jest bardzo długi okres kwitnienia. Zasadzone na balkonie w maju, przy troskliwej pielęgnacji i nawożeniu będą kwitły aż do pierwszych przymrozków, czyli nawet do listopada. Zarówno pelargonie rabatowe jak i zwisające będą piękną ozdobą balkonu przez całe lato i jesień. Nic więc dziwnego, że są to kwiaty tak popularne na polskich balkonach.  Cukier na pelargonie Do obfitego kwitnienia rośliny potrzebują odpowiedniej ilości składników odżywczych w ziemi, czyli nawozu. Jeżeli chcecie, by wasze pelargonie pięknie kwitły przez cały sezon, koniecznie musicie je nawozić! Doskonałym produktem do nawożenia tych kwiatów jest zwykły cukier. Łyżeczką cukru posypcie ziemię w doniczce (1 łyżeczka na doniczkę) i gotowe. Jeśli obawiacie się, ze cukier zwabi mrówki, możecie rozpuścić go w wodzie. Na jeden litr ciepłej wody przypadają dwie łyżki cukru - wsypcie, wymieszajcie i odstawcie do ostudzenia. Nawożenie cukrem można przeprowadzać 1-2 razy na miesiąc.Uważajcie jednak, żeby nie przesadzić - wówczas...