W czasach PRL-u kochali to wszyscy, a dziś młodzi nie wiedzą, co dobre. Niektórzy czują wstręt na sam widok
Gracer/Gotujmy.pl
Newsy

W PRL-u kochali to wszyscy, a dziś młodzi nie wiedzą już, co dobre. Niektórzy czują wstręt na sam widok

Trudno nie przyznać, że pewne potrawy z dawnych czasów słusznie odeszły do lamusa. Niektóre jednak wciąż są popularne, choć nie cieszą się uznaniem młodszego pokolenia. Tak jak ten rarytas, który ma tylu zwolenników, co przeciwników.

W polskiej kuchni, zwłaszcza tej jeszcze z okresu PRL-u, znajdują się przepisy na dania, które dziś mogą wzbudzać u niektórych zdziwienie, a nawet wstręt. Choć przedstawiciele młodszego pokolenia podchodzą sceptycznie do pewnych zapomnianych potraw, starsi wciąż się nimi zajadają. Jednym z przykładów jest kaszanka, która, choć coraz mniej popularna, wciąż ma swoich zwolenników. 

Jak powstaje kaszanka?

Niechęć do kaszanki wśród młodszego pokolenia może wynikać ze sposobu przygotowania tego specjału. Być może dawniej, gdy było więcej okazji do naocznego przekonania się, jak powstają różne mięsne wyroby, nikogo to specjalnie nie szokowało.

W końcu do zrobienia kaszanki potrzebna jest przede wszystkim świeża krew, którą tradycyjnie otrzymywano w trakcie świniobicia. Do tego jeszcze kasza (najlepiej gryczana, ale może być też i jęczmienna), cebula, czasem również podroby (np. płuca, wątróbka, ozory) i przyprawy w postaci soli, pieprzu i majeranku.

Wszystkie te składniki, po wymieszaniu, umieszcza się w osłonce z jelita. Po wszystkim kaszanki są gotowane albo pieczone, po czym nadają się od razu do zjedzenia lub do podsmażenia czy zgrillowania z dodatkową cebulką.

Dziś wciąż niektórzy robią kaszanki sami, ale można je kupić też w większości supermarketów oraz w sklepach mięsnych. 

Zobacz także
Kaszanka

Kaszanka nie musi być nudna. Ta z naszego przepisu to mistrzostwo świata. Palce lizać

Ta zapomniana, PRL-owska potrawa dodaje wigoru i wzmacnia tężyznę. Pochwalił ją znany dietetyk

Znany dietetyk pieje nad starą PRL-wską potrawą. Jest tak pyszna, że zasługuje na wielki powrót

Jakie są wartości odżywcze kaszanki?

Kaszanka, poza swoim smakiem, oferuje też szereg witamin i minerałów. Najważniejszym jej składnikiem jest oczywiście białko, które odpowiada za regenerację i budowę naszych mięśni i innych tkanek. Koniecznie trzeba też wspomnieć o wysokiej zawartości żelaza - pierwiastek ten odpowiada za wytwarzanie hemoglobiny czyli białka, które transportuje tlen do narządów oraz tkanek. 

Ponadto, w kaszance znajduje się:

  • witamina B6

  • witamina B12

  • kwas foliowy

Zwróćcie jednak uwagę na to, że kaszanka zawiera zwykle sporo soli, tłuszczu i jest dość kaloryczna. Można sobie od czasu do czasu pozwolić na taki przysmak, ale lepiej z nim nie przesadzać. Powinny o tym pamiętać szczególnie te osoby, których dotyczą choroby serca i dna moczanowa.

Z kolei przy nadciśnieniu, nadwadze i otyłości ilość kaszanki w jadłospisie powinna być ograniczona do minimum lub całkowicie z niego wykluczona.