Kilka lat temu posłowie przegłosowali pomysł wyłączenia wszystkich niedziel w roku z handlu. Początkowo zdania Polaków co do słuszności tej decyzji były podzielone, ale ponieważ handel ograniczano stopniowo, zakaz nie był tak odczuwalny. Jednak w obliczu pandemii koronawirusa, która spowodowała ogromne straty w branży handlowcy i część polityków apeluje do rządu o całkowite zniesienie zakazu.

Stopniowe ograniczenia

Pomysł zakazu handlu w niedzielę w Polsce pojawił się kilka lat temu, a w 2017 roku przegłosowano ustawę, która miała stopniowo, do 2020 roku wprowadzić zakaz obejmujący wszystkie niedziele w roku. Początkowo z handlu wyłączona była jedna niedziela w miesiącu, później dwie i trzy, aż do 2020 roku w którym już nie mogliśmy zrobić zakupów w ostatnim dniu tygodnia, poza kilkoma wyjątkami ujętymi w ustawie. Niektóre sklepy wciąż są otwarte, ponieważ przepisy dopuszczają handel w niedzielę pod warunkiem, że w danym sklepie klienci są obsługiwani przez jego właściciela.

Utrudnienia dla przedsiębiorców

Przez wprowadzone podczas pandemii koronawirusa ograniczenia w handlu, przedstawiciele branży zwrócili się do rządu podnosząc temat niehandlowych niedziel. Twierdzą, że tylko zniesienie zakazu może pomóc sklepom podnieść się po ogromnych stratach poniesionych w trakcie pandemii. Argumentują, że to rozwiązanie przysłuży się także naszemu Państwu, ponieważ skoro Polacy robią mniej zakupów, to mniej podatków wpływa do budżetu – już i tak mocno nadszarpniętego przez pandemię.

Propozycja opozycji

Rząd zgodził się, by trzy niedziele w grudniu 2020 były handlowe. Trudno orzec, czy ta decyzja była motywowana bezpieczeństwem klientów w sklepach przed świętami, czy może świadomością, iż w tym gorącym okresie zakupowym budżet zostanie zasilony pieniędzmi z podatków – a tego bardzo teraz potrzebuje. Posłowie Koalicji Obywatelskiej wyszli z projektem, który zakłada rozluźnienie przepisów dotyczących handlu i objęcie nim nie tylko grudnia 2020, ale całego przyszłego roku. Mówią, że to rozwiązanie przysłuży się całej branży handlowej i naszemu państwu, by dźwignąć się z kryzysu ekonomicznego spowodowanego pandemią. Dodatkowo apelują oni do rządu o wycofanie się z decyzji dotyczącej zorganizowania ferii zimowych 2021 w jednym terminie i rozłożenie ich na kilka miesięcy, od stycznia do połowy marca.

Zobacz także:

Myślicie, że rząd rozważy tę propozycję?