Lekarze od lat przestrzegają, że spożycie soli w diecie powinno być ograniczone ze względu na zatrzymywanie wody w organizmie, a także właściwości, które mogą sprawiać, że macie problem z wysokim cholesterolem czy chorobami sercowo-naczyniowymi. Okazuje się jednak, że to nie jedyne wady soli!

Czy sól jest szkodliwa?

Pomimo znanych od lat informacji na temat soli, eksperci dowiedli teraz, że aż 90 proc. soli kuchennej sprzedawanej na całym świecie zawiera MIKROPLASTIK! Największe ilości tego składniku znaleziono w soli pochodzącej z Azji. Jak to wywnioskowano?

Badacze przeanalizowali popularną sól stołową aż 39 marek, dostępną w 21 różnych krajach Europy, obydwu Ameryk, Afryki oraz Azji. W produktach aż 36 na 39 marek znaleziono mikrocząsteczki tworzywa sztucznego, w tym w soli morskiej z Tajwanu, rafinowanej soli kamiennej z Chin oraz nierafinowanej soli morskiej z Francji. 

Jeżeli chodzi o sam rodzaj soli, mikroplastik statystycznie najczęściej znajdowano w:

Zobacz także:

  • soli morskiej
  • w odmianie soli wydobywanej z jezior
  • w soli kamiennej.

Jaki wpływ na organizm ma mikroplastik?

Tworzywa sztuczne, niestety, są dziś wszechobecne w wielu produktach. Jest to jednak sytuacja, której wpływ na zdrowie jest dopiero badany. Wiadomo jednak, że mikroplastik nie ulega rozkładowi i może przyczyniać się do uszkodzenia tkanek organizmu. Cząsteczki te mogą także zaburzać gospodarkę hormonalną, odkładać się w jelitach czy wątrobie oraz przedostawać się do układu limfatycznego.

Faktyczny wpływ tego składnika na ludzki organizm, odkryjemy jednak prawdopodobnie dopiero za kilka lat, kiedy możliwe będzie zbadanie skutków długofalowych na zdrowie.

Chociaż cząsteczki mikroplastiku znajdowano najczęściej w azjatyckiej soli, mieszkańcy Europy wcale nie są bezpieczni. Te szkodliwe tworzywa sztuczne obecne są w wodzie, a także w powietrzu czy glebie. Często znajdziecie je również w rybach, piwie, a także wodzie butelkowanej czy kranowej.

Czytaj też: