Używacie takich garnków? Uważajcie. Podczas gotowania mogą wydzielać rakotwórcze substancje
Własne
Newsy

Używacie takich garnków? Uważajcie. Podczas gotowania mogą wydzielać niebezpieczne substancje

Toksyczne garnki i inne naczynia, to prawdziwa zmora. Dla własnego zdrowia lepiej unikać używania ich w kontakcie z żywnością.

Wybór garnków do swojej kuchni powinien być poprzedzony długim, gruntownym namysłem. Dopiero wtedy, podejmijcie właściwą decyzję. Dzisiaj w sklepach AGD, klienci mają do wyboru całą gamę różnych rondli, patelni i garnków przeróżnej maści.

Wśród nich – jak to zwykle zresztą bywa – są i te lepsze, i te gorsze, jak również i te, których stanowczo powinniście się wystrzegać.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Które garnki aluminiowe garnki są bezpieczne dla zdrowia?

Najłatwiejszym czynnikiem odróżniającym solidne, bezpieczne garnki od tych słabej jakości i niebezpiecznych dla zdrowia jest ich cena.

Niestety, ale prawdopodobieństwo tego, że dany garnek będzie zawierał w sobie toksyczne substancje, wzrasta odwrotnie proporcjonalnie do jego ceny.

Nie jest to oczywiście regułą. Warto poznać kilka właściwości dobrych, bezpiecznych garnków, by nie przepłacić.

Dlaczego garnki aluminiowe mogą być niebezpieczne dla zdrowia?

Garnki nie powinny zawierać powłoki nieprzywierającej PFOA. Badania nad tą powłoką wykonaną fluoropolimerów wciąż trwają, ale rokowania nie są zbyt optymistyczne. Po podgrzaniu, tego typu naczynia mogą emitować groźny dla organizmu człowieka kwas perfluorooktanowy.

Warto też sprawdzić, czy dane naczynie nie jest wykonane z miedzianych elementów z domieszką niklu, a także groźnego ołowiu.

Najbezpieczniejsze będą tradycyjne naczynia ceramiczne, te wytworzone tradycyjnie z żeliwa albo z bezpiecznych stopów stali nierdzewnej.

Zobacz także
rosół garnek

Gotujecie rosół w takim garnku? To fatalnie. Tylko w tym wywar będzie miał głęboki i wyrazisty smak

gotowanie ziemniaków

Tylko w takim garnku w mig ugotujecie ziemniaki. Czas gotowania zostanie skrócony o połowę!

Czy nie powinno się korzystać ze starych garnków aluminiowych?

Co z aluminium? Garnki z tego rodzaju materiału budzą powszechne podejrzenie. Czas raz na zawsze wyjaśnić tę zagadkę. W obecnych czasach, nowe garnki wykonane z aluminium i dopuszczone do obrotu handlowego, zwykle nie grożą już emisją toksyn podczas kontaktu z żywnością.

Często jednak zdarza się, że głęboko w półkach i szafkach macie pochowane aluminiowe naczynia starszego typu. Tych właśnie powinno się wystrzegać, gdyż mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Lepiej więc zrobić solidny przegląd swojego wyposażenia kuchennego. Jeżeli macie jakieś podejrzenia do swojego sprzętu, lepiej zainwestujcie w nowy, bardziej bezpieczny.

Trzecie te produkty na metalowej tarce? Natychmiast przestańcie, to niekorzystne dla zdrowia
Flickr
Newsy
Trzecie te produkty na metalowej tarce? Natychmiast przestańcie, to niekorzystne dla zdrowia
Metalowa tarka to sprzęt, który jest nieodzowny w każdej kuchni. Pozwala rozdrobnić owoce i warzywa do wielu pysznych dań. Jak się jednak okazuje, tarcie ich o aluminium wpływa negatywnie na niektóre spośród przetwarzanych w ten sposób produktów.  

Duszone buraczki, placki ziemniaczane, surówka z marchewki czy szarlotka nie mogą się obejść bez mocno rozdrobnionych surowców za pomocą tarki. W przypadku niektórych z nich warto jednak przemyśleć stosowanie aluminiowej tarki i rozdrobnić je w inny sposób.  Jakich produktów nie powinno się trzeć na tarce?  Istnieją trzy produkty, których lepiej nie ucierać na tym metalowym sprzęcie. Są to:  jabłka,   pomidory,  cytrusy.  Pierwszy z nich jest nagminnie rozdrabniany za pomocą metalowych tarek i wykorzystywany w startej formie zarówno do surówek, jak i deserów. Dlaczego nie powinniście trzeć jabłek? Ponieważ zawarty w nich kwas jabłkowy wchodzi w reakcję z metalem. To samo dotyczy kwasu winnego i cytrynowego, które występują w pomidorach i cytrusach. W wyniku reakcji chemicznej z aluminium i innych niebezpiecznych metali z których dawniej robiono tarki pozbawia się te owoce i warzywa enzymów i witamin, tym samym czyniąc je bezwartościowymi. W przypadku pomidorów jest nawet gorzej, po rozdrobnieniu na aluminiowej tarce stają się one szkodliwe dla organizmu.  Czym zastąpić aluminiową tarkę?  Jeżeli musicie zetrzeć któreś z tych warzyw lub owoców, to zaopatrzcie się w tarkę stalową, szklaną lub wykonaną z innego bezpiecznego czy metalu. Są równie skuteczne jak stare tarki aluminiowe, a do tego ich ceny nie odbiegają aż tak daleko od cen tarek metalowych. Taka zamiana, będzie z niewątpliwą korzyścią dla waszego zdrowia.  Różne zastosowania tarek metalowych  Tarki metalowe potrafią rozdrobnić nie tylko owoce i warzywa. Chociaż to właśnie po tego typu produkty trze się na nich najczęściej. To świetny sprzęt do przetwarzania również innych pokarmów, np. sera lub czekolady. Niektóre z tarek...

Przez ten częsty błąd garnki będą do wymiany, a rachunki za prąd wzrosną. Wszyscy to robimy
AdobeStock
Newsy
Przez ten częsty błąd garnki będą do wymiany, a rachunki za prąd wzrosną. Robimy to wszyscy
Taki błąd w kuchni może was wiele kosztować. Popełnia go większość z nas, choć nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Choć miłośnicy gotowania chętnie spędzają wiele godzin w kuchni poświęcając się robieniu pysznych potraw, nie zawsze niestety da się znaleźć na to czas. Są dni, gdy chcemy przygotować smaczny posiłek jak najszybciej i właśnie wtedy popełniamy błędy, które po dłuższym czasie mogą nas wiele kosztować. Tak właśnie jest choćby w przypadku garnków, które przez niewłaściwe użytkowanie szybciej się zużywają.  Dlaczego sól może zepsuć garnki? Gdy wstawiacie ryż czy makaron do gotowania, pewnie robicie to, co większość osób - wlewacie wodę do garnka, wsypujecie sól, zagotowujecie i wrzucacie torebkę z ryżem albo makaron. Takie postępowanie może niestety doprowadzić do niszczenia garnków i zwiększenia rachunków za prąd (lub gaz). Dlaczego? Jeżeli wsypiecie sól do zimnej wody, wówczas będzie się ona nieznacznie dłużej zagotowywać. To oznacza wyższy pobór energii potrzebny do ogrzania wody i w rezultacie - wysokie rachunki. Solenie zimnej wody wpływa też negatywnie na garnki ze stali nierdzewnej. Może to doprowadzić nawet do korozji, czyli rdzewienia.  Kiedy należy posolić wodę? W którym momencie powinno się więc solić wodę? Zasada jest prosta - dopiero wtedy, gdy zacznie ona wrzeć, powinno się wsypać sól. W ten sposób oszczędzicie nieco na energii oraz nie będziecie musieli tak szybko wymieniać garnków na nowe. Ponadto, skorzystają na tym przyrządzane przez was potrawy. Dobrze jest bowiem solić wiele z nich w trakcie lub pod koniec, a nie na samym początku, by zachować ich smak i strukturę.  Jak dbać o garnki ze stali nierdzewnej? Aby garnki posłużyły wam jak najdłużej, warto poznać podstawowe zasady dbania o nie: Garnki należy myć miękką stroną gąbki - w przeciwnym razie mogą powstać na nich rysy. Odradzamy używanie drucianych gąbek, szczotek i bardzo silnych detergentów....

W zmywarce można myć nie tylko naczynia. Nie uwierzycie, co jeszcze wyczyści
AdobeStock
Newsy
W zmywarce można myć nie tylko naczynia. Nie uwierzycie, co jeszcze wyczyści
Wiedzieliście, że nie tylko naczynia nadają się do mycia w zmywarce? Sprawdźcie, jakie przedmioty codziennego użytku można w niej skutecznie umyć.

Obecnie zmywarka jest urządzeniem, które znajduje się już w wielu polskich domach. Pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu poświęcanego wcześniej na mycie naczyń, a także wody i energii. Jest nieoceniona zwłaszcza w sytuacji, gdy zapraszacie rodzinę lub znajomych - już koniec ze staniem przy garach w kuchni, gdy w salonie trwa przyjęcie! Zmywarka pomoże nie tylko w myciu naczyń, ale także innych przedmiotów codziennego użytku - możecie się zdziwić, co można w niej umyć.  Co można myć w zmywarce oprócz naczyń? Choć zmywarka jest typowym sprzętem kuchennym, można w niej myć nie tylko naczynia, sztućce i garnki. To urządzenie świetnie poradzi sobie także z wyczyszczeniem innych przedmiotów oraz sprzętów, których na co dzień używacie w domu, a nawet w ogrodzie. Zobaczcie, co można myć w zmywarce: szuflady i półki z lodówki silikonowe formy do pieczenia oraz rękawice pojemniki na szczoteczki do zębów mydelniczki plastikowe klapki dziecięce zabawki wykonane z gumy lub plastiku niewielkie narzędzia ogrodnicze Jak myć naczynia w zmywarce? Gdy używacie zmywarki w bardziej konwencjonalny sposób i myjecie w niej naczynia pamiętajcie o tym, by robić to w sposób poprawny. W ten sposób przedłużycie żywotność zarówno samej zmywarki, jak i naczyń.  Przede wszystkim, najpierw należy usunąć resztki jedzenia z talerzy i garnków. Jeżeli tego nie zrobicie, filtr i odpływ zmywarki szybko się zatkają i nieszczęście gotowe - a za serwis trzeba słono zapłacić! Naczynia układajcie jedno obok drugiego, denkami do góry. Dzięki temu woda spłynie, a naczynia będą czyste. Załadujcie zmywarkę tak, by zmieściło się w niej jak najwięcej, ale też nie przesadzajcie. Gdy znajdzie się w niej za dużo naczyń, część z nich po prostu się nie umyje. ...

Herbata w torebkach
Bert Folsom/Adobe Stock
Zdrowie
Czy wiecie, że tania herbata może być szkodliwa? Przeczytajcie, zanim sięgniecie po nią w sklepie!
Złe wieści dla amatorów herbaty i oszczędzania. Warto dwa razy się zastanowić, zanim sięgniemy kolejny raz po najtańszy produkt.

O zdrowotnych walorach herbaty sporo już powiedziano i napisano. Najwięcej zalet przypisuje się zwykle herbatom białym i zielonym. Napar z liści tej rośliny wpływa pozytywnie na układ krążenia, metabolizm, koi układ nerwowy i pomaga w spalaniu tłuszczu. Plusów picia zielonej herbaty jest więc co niemiara. Herbata czarna, choć zwykle znajduje się w tego typu zestawieniach bardziej w cieniu, także ma liczne grono swoich zwolenników. Być może zyska ich jeszcze więcej, zwłaszcza po tym, gdy dowiemy się o czarnych stronach… zielonej herbaty. Szkodliwy wpływ zdrowotnego napoju O co chodzi? Jak to możliwe, że nasz ulubiony napój może nam w jakikolwiek sposób szkodzić? Cóż, nie wszystko złoto co się świeci. Badania opublikowane kilka lat temu w specjalistycznym czasopiśmie medycznym „Journal of Toxicology” wykazały, że szczególnie tańsze gatunki zielonej herbaty zawierają niezwykle dużo szkodliwego ołowiu. Uwaga, spośród 30 badanych gatunków zielonej herbaty aż 70% przekroczyło dopuszczalne normy ołowiu dla naszego organizmu! Problem metali ciężkich w naszych herbatach bierze się z zanieczyszczenia środowiska. W Chinach i w Indiach, a więc w krajach skąd pochodzi większość eksportowanego do Polski suszu, normy ekologiczne znacznie odbiegają od tych europejskich. Stan tamtejszego powietrza odzwierciedlają plony z tamtejszych pól herbacianych. Warto więc szukać w sklepach choćby z Kenii czy z Japonii. Zdrowie przede wszystkim 20% z badanych marek herbat wykazywało z kolei groźny dla naszego zdrowia poziom glinu (inaczej aluminium). Trzeba przyznać, że brzmi to niezwykle groźnie. Jakby tego było mało, okazało się, że o wiele mniej bezpieczne dla naszego organizmu jest picie herbaty liściastej. Często pogardzane torebki stanowią dodatkowy filtr...