Pańska skórka wielu kojarzy się z cmentarzem albo odpustem. To tam z reguły można ją kupić. Była jednym z większych przysmaków dzieci PRL-u. Dzięki niej listopadowy spacer na cmentarz z rodzicami stawał się wyjątkowy. Sprzedawana jest do dziś. W dzisiejszych czasach całe rodziny ustawiają się przy sprzedawcach i potrafią kupować spory zapas tego słodkiego przysmaku.

Czym jest pańska skórka?

To cukierek wytwarzany domowymi metodami z wody, syropu np. truskawkowego czy różanego, białek ubitych ze szczyptą soli i mąką ziemniaczaną. Po stężeniu masa jest krojona na kawałki wielkości krówki. Karmelki pakowane są w biały pergamin i sprzedawane z worków i pudeł przed cmentarzami w Warszawie i okolicach.

Pierwotnie pańska skórka była nazywana „panieńską skórką”. Ta nazwa związana była z jej delikatna, biało — różową powierzchnią, przywodzącą na myśl mleczną skórę panien. Z czasem panieńska skórka została przemianowana na pańską. Powodem być może było to, że kulący się z zimna pod cmentarnymi bramami sprzedawcy, sprzedawali ją elegancko ubranym w ciepłe płaszcze przechodniom, idącym na cmentarz.

Przysmak ma także swoje odmiany regionalne. W Krakowie podobne słodycze znane są jako miodek turecki, a na Lubelszczyźnie – szczypka. Wersje arabskie i bałkańskie mają trochę inny skład i nazywane są rachatłukum. To owocowe, galaretowate smakołyki wyrabiane ze skrobi pszennej, często oprószane wiórkami kokosowymi lub cukrem pudrem.

Zobacz także:

Jak przygotować pańską skórkę w domu?

Kiedyś mówiło się, że nikt nie wie, jak powstaje pańska skórka, a receptura na cukierek jest ściśle strzeżona. Jednak panie domu, spędzające długie godziny w kuchni z łatwością odgadną, jak zachowa się cukier pod wpływem ciepła i co zrobić, by uzyskać idealny karmelek. Dziś krąży po sieci bardzo wiele przepisów.

Z ubitych białek jaj i cukru powstaje gęsta masa, którą można barwić, dodając różne soki owocowe. Te pańskie skórki, które mają kolory inne niż cytrynowe czy lekko malinowe, prawdopodobnie barwione są sztucznymi barwnikami. Aby nadać koloru domowym wyrobom, najlepiej jest użyć soku owocowego.

Przygotowana gęsta masa stygnie i jeszcze bardziej gęstnieje. Na koniec trzeba ją pokroić na równe karmelki, nie martwiąc się tym, że podczas krojenia trochę się spłaszczą i nie będą idealnie sześcienne. Pańska skórka to wyrób ręczny, nie musi wyglądać idealnie. Wystarczy, że idealnie smakuje. Zróbcie własną.

Przepis na domową pańską skórkę

Składniki:

  • 6 białek kurzych
  • 500 g cukru
  • 4 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżka konfitury z dzikiej róży lub syropu różanego
  • 100 g przecieru truskawkowego lub malinowego

Przygotowanie:

  1. Zagotujcie w garnku 150 ml wody z 50 g cukru i konfiturą albo syropem różanym. Dokładnie wymieszajcie i zdejmijcie z ognia.
  2. Ubijcie białka jaj na sztywną pianę, stopniowo dodawajcie pozostały cukier, przecier z truskawek i bardzo cienką strużką, zagotowany syrop.
  3. Przygotowaną masę przełóżcie na blachę wyłożoną pergaminem, posypcie mąką ziemniaczaną, przykryjcie folią spożywczą i wilgotnymi rękami wyrównajcie masę w formie. Odstawcie do ostygnięcia, a następnie przełóżcie na 2-3 godziny do lodówki.
  4. Gotową, stężałą masę podzielcie nożem zanurzonym w gorącej wodzie, a następnie wytartym. Odcięte pojedyncze karmelki zawijajcie w pergamin.

Źródło: wikipedia, polki.pl