Amatorów mięciutkiej, a jednocześnie chrupiącej golonki nie brakuje. Upieczenie jej w piekarniku to jeden z najpopularniejszych sposobów przyrządzenia tej potrawy, ale warto zrobić golonkę inaczej i ją ugotować - koniecznie w bardzo aromatycznym wywarze. Tak przygotowana golonka jest zdrowsza i tak pyszna, że na długo zapomnicie o tej pieczonej w piekarniku. Zobaczcie, w czym tkwi jej sekret. 

Jak zrobić gotowaną golonkę?

Golonka nie może się gotować w byle czym. Sama woda nie wystarczy - mięso najlepiej smakuje wtedy, gdy jest długo gotowane w wywarze z warzyw. 

Znaczenie ma też wybór mięsa. Golonka powinna pochodzić z pewnego źródła - będzie wówczas po prostu smaczniejsza. Warto więc kupić ją prosto od rzeźnika, wiejskiego gospodarza lub ze sprawdzonego sklepu mięsnego.

Koniecznie pamiętajcie o tym, by podczas gotowania golonka była cały czas przykryta. W tym celu dobrze jest wybrać mniejsze golonki, czyli przednie, lub przygotować sobie więcej wywaru z warzyw - będziecie go dolewać w trakcie gotowania w razie potrzeby. Pamiętajcie też o pokrywce na garnek podczas długiego, wolnego gotowania.

Zobacz także:

Polecamy wam poniższy przepis na golonkę gotowaną z warzywami. Tego smaku się nie zapomina!

Przepis na gotowaną golonkę

Składniki:

  • 1 kilogram golonki (jedna duża albo dwie małe)
  • 3 marchewki
  • 1 por
  • 1 pietruszka
  • pół selera
  • 2 litry bulionu warzywnego
  • 8 ziaren ziela angielskiego
  • 2 liście laurowe
  • 2 łyżeczki soli 

Przygotowanie:

  1. Oczyśćcie golonkę, a następnie umyjcie pod bieżącą, zimną wodą i osuszcie z pomocą papierowych ręczników.
  2. Tak oczyszczoną golonkę włóżcie do garnka i zalejcie bulionem warzywnym - powinien w całości przykryć mięso. Zagotujcie.
  3. Tuż przed tym, jak bulion się zagotuje, na powierzchni wody zbiorą się szumowiny, czyli ścięte białko z mięsa. Wyjmijcie je łyżką. Wsypcie sól, ziele angielskie i liście laurowe. 
  4. Obierzcie marchewki oraz pietruszkę i przekrójcie na pół. Pora umyjcie, a selera obierzcie (gdyby był bardzo duży i nie mieścił się w garnku, również warto go przekroić).
  5. Wszystkie warzywa włóżcie do garnka z golonką. Zmniejszcie ogień i gotujcie na małym ogniu przez 2-2,5 godziny lub nieco dłużej pod przykryciem. Golonka powinna wyjść mięciutka tak, żeby mięso łatwo odchodziło od kości.

I gotowe! Tak przygotowana golonka będzie wyśmienita podana z musztardą.