Uważajcie jedząc orzeszki. Niech to zdjęcie będzie dla was przestrogą
Pixabay
Newsy

Uważajcie, jedząc orzeszki. Niech to zdjęcie będzie dla was przestrogą

Chwila nieuwagi i tragedia gotowa. Podczas jedzenia orzeszków ziemnych (ale też landrynek, winogron i innych drobnych przekąsek) należy uważać, aby nie dopuścić do takiej sytuacji, jak ta, która przydarzyła się temu kilkuletniemu chłopców. To ważne, bo zadławienia są groźne także u osób dorosłych.

Jedzenie niepozornej przekąski zakończyło się dramatem. Kilkuletni chłopiec, jedząc orzeszki, jednym z nich się zadławił. Produkt utkwił mu w przełyku i skutecznie utrudnił swobodne oddychanie. Pomoc ze strony rodziców okazała się niewystarczająca. Dziecko przez dłuższy brak dostępu do powietrza niestety zmarło. To tragiczne wydarzenie miało miejsce na Filipinach. Warto jednak wiedzieć, jak postępować w przypadku zakrztuszenia i zadławienia, bo przydarza się to wszędzie i to bez względu na wiek. Szacuje się, że w Polsce nawet 10 osób dziennie umiera przez zadławienie. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Na jakie pokarmy uważać i jak jeść, żeby się nie zakrztusić?

Do zakrztuszenia najczęściej dochodzi podczas jedzenia:

 • parówek
 • popcornu
 • twardych cukierków (np. landrynek)
 • winogron
 • orzeszków ziemnych
 • marchewki
 • czereśni
 • jabłek.

Pamiętajcie, żeby dokładnie gryźć jedzenie, nie mówić w trakcie przeżuwania, nie jeść w pośpiechu i w ruchu. Ważne też, żeby jeść na siedząco. 

Dlaczego zdarza wam się zakrztusić?

Dorośli najczęściej krztuszą się, kiedy zbyt szybko jedzą lub piją albo mówią podczas jedzenia. Niewskazane jest też jedzenie w pozycji półsiedzącej czy leżącej. To powoduje, że jedzenie czasami trafia do tchawicy zamiast do przełyku. Gardło to wspólna część układów pokarmowego i oddechowego. To stąd pożywienie trafia do przełyku, a powietrze do tchawicy. Gdy szybko jecie lub pijecie, pożywienie może dostać się do krtani, a stamtąd prostą drogą do tchawicy. Co wtedy? Zaczynacie kaszleć, bo wasz organizm stara się odzyskać pełen oddech. Twarz wam czerwieniej od wysiłku, łzawią oczy, źle się oddycha. 

Starsze osoby w grupie ryzyka

Po 60. roku życia zwiększa się ryzyko zaburzeń przełykania, co może skutkować zadławieniem. W grupie ryzyka są osoby z chorobami uzębienia, nieprawidłowo dobranymi protezami, ale też cierpiący na miażdżycą, chorobę Parkinsona czy Alzheimera. 

Zakrztuszenie a zadławienie 

Choć wiele osób myśli, że zakrztuszenie i zadławienie to to samo, są to zupełnie inne zjawiska. Zakrztuszenie to częściowa niedrożność górnych dróg oddechowych. W tym przypadku dorosły bądź dziecko są z reguły w stanie samodzielnie udrożnić drogi oddechowe, intensywnie kaszląc.

Natomiast zadławienie jest to powikłanie po zakrztuszeniu. Ciało obce powoduje całkowitą niedrożność dróg oddechowych. To już poważne zagrożenie zdrowia oraz życia, które wymaga udzielenia szybkiej pomocy. Skóra sinieje, nie da się odkrztusić ciała obcego ani oddychać.

Zobacz także
Jakie mięso najczęściej trafia do kebabów? „Tu naprawdę mielą wszystko”

Jakie mięso najczęściej trafia do kebabów? „Tu naprawdę mielą wszystko”

Czy kamień z czajnika jest szkodliwy? Czym grozi jego wypicie?

Czy kamień z czajnika jest szkodliwy? Czym grozi jego wypicie?

Pierwsza pomoc przy zadławieniu osoby dorosłej

Jeśli zauważycie, że ktoś się zadławił:

 • stańcie z tyłu za tą osobą
 • pochylcie jej klatkę piersiową silnie do przodu
 • jednocześnie przytrzymujcie dławiącego się jedną ręką w pasie
 • drugą ręką uderzcie go pięć razy otwartą dłonią między łopatki, kierując uderzenie ku górze. 

To pomoże udrożnić zablokowane drogi oddechowe. Jeśli dławiący się nosi protezę zębową - wyjmijcie ją. jeśli stracił przytomność, wezwijcie pogotowie.

Pierwsza pomoc przy zadławieniu dziecka

Jeśli chodzi o dzieci, ryzyko zakrztuszenia lub zadławienia jest jeszcze większe, ponieważ ich tchawica jest węższa. Wystarczy połknięcie małego przedmiotu, by zablokować drogi oddechowe. Dzieci dławią się połkniętymi guzikami, monetami, ale też drobnym jedzeniem, np. winogronami i orzeszkami, jak wspomniany chłopiec. Pierwsza pomoc dla dławiącego się dziecka jest podobna do tej udzielanej osobie dorosłej. Jeśli wasze dzieci lub wnuki będą się dławić, wykonajcie następujące czynności:

 • stańcie z boku, nieco za dzieckiem,
 • jedną dłoń połóżcie pod jego mostek,
 • pochylcie dziecko nieco do przodu,
 • wykonajcie pięć energicznych uderzeń w okolicę międzyłopatkową, po każdym uderzeniu sprawdzajcie, czy ciało obce blokujące drogi oddechowe zostało usunięte.

Czytaj także:

Zadławiła się cukierkiem i zmarła. Takie wypadki to wcale nie rzadkość, oto co należy zrobić.
Adobe Stock
Newsy
Zadławiła się cukierkiem i zmarła. Takie wypadki to wcale nie rzadkość, oto co należy wtedy robić
Pomoc przy zadławieniu jest uznawana za działanie ratujące życie. Ta dziewczyna w chwili wypadku była sama — nie było obok nikogo, kto mógłby ją klepnąć po plecach, żeby odkrztusiła cukierek, czy wykonać ucisk podbrzusza. Sprawdźcie, jak pomóc drugiej osobie w takie sytuacji.

Zadławienie to bardzo niebezpieczne zdarzenie. Dochodzi do niego wtedy, gdy kęs jedzenia zamiast do przełyku, trafia do krtani lub tchawicy. Taki wypadek może się zdarzyć podczas jedzenia, a nawet picia. Bywa, że powodem zadławienia jest pośpiech, jedzenie „na stojąco”, niedokładne gryzienie i połykanie, a także mówienie podczas jedzenia. Czasem jednak to zwykły przypadek. Tragiczny wypadek podczas jedzenia cukierków Zdarzenie miało miejsce w podkarpackiej wsi Lubenia. 15-letnia dziewczyna zadławiła się jedząc cukierki. Pomoc nie dotarła na czas i 15-latka zmarła. Nastolatkę znalazła w domu rodzina. W czasie zdarzenia nie było koło niej nikogo, kto mógłby udzielić pomocy. Lekarz, który przybył na miejsce mógł jedynie stwierdzić zgon. Nadkomisarz Adam Szeląg z KMP w Rzeszowie udzielił portalowi nowiny24.pl informacji, że zdarzenie zostało uznane za tragiczny wypadek: — Na miejscu policjanci nie stwierdzili działań osób trzecich. Takie wypadki się zdarzają. Jednym z bardziej znanych, który także zakończył się tragicznie, choć wcale nie śmiercią, jest przypadek córki aktorki, Ewy Błaszczyk. Dziewczynka zakrztusiła się tabletką, w wyniku czego dostała obrzęku mózgu i zapadła w śpiączkę. Od 22 lat utrzymywana jest w śpiączce farmakologicznej. To właśnie dla niej i takich ludzi jak ona Ewa Błaszczyk założyła fundację oraz wybudowała klinikę „Budzik”. Objawy zadławienia Kiedy kęs jedzenia czy łyk picia dostaje się do dróg oddechowych, osoba dotknięta zadławieniem dusi się i gwałtownie próbuje wciągnąć powietrze. O tym, że dzieje się coś niebezpiecznego świadczą poniższe objawy: Siniejąca skóra twarzy Poszkodowany jest niespokojny, przerażony Twarz pokrywa się potem Pojawia się przyspieszona...

Zmarła jedząc hot-dogi. Lekarze apelują, by nigdy nie robić 1 rzeczy
Pixabay
Newsy
Zmarła jedząc hot-dogi. Lekarze apelują, by nigdy nie robić 1 rzeczy podczas ich konsumpcji
20-letnia Madelyn „Madie” Nicpon, zmarła w wyniku zakrztuszenia się podczas konkursu jedzenia hot-dogów. Jak doszło do tej mrożącej krew w żyłach historii?

W ubiegłym tygodniu w USA doszło do niewyobrażalnej tragedii. Niespełna 20-letnia gwiazda lacrosse'u Madelyn „Madie” Nicpon, zmarla po tym, jak zadławiła się jedzeniem na konkursie jedzenia hot-dogów. Studentka biopsychologii na Uniwersytecie Tufts została przewieziona do szpitala w Bostonie, gdzie następnego dnia zmarła. Jak doszło do tej strasznej tragedii? Zadławiła się hot-dogami Madelyn „Madie” Nicpon była szkolną gwiazdą lacrosse'u. W ubiegłym tygodniu w jej szkole zorganizowano zbiórkę na cele charytatywne, podczas której odbył się konkurs w jedzeniu hot-dogów. To niezwykle popularna w Stanach Zjednoczonych rywalizacja, podczas której uczestnicy starają się zjeść jak najwięcej hot-dogów. Jedną z osób biorących udział w wydarzeniu była właśnie Madie. Podczas szybkiego pałaszowania fast foodów, 20-latka nagle straciła przytomność i osunęła się na ziemię. Wokół dziewczyny natychmiast zgromadzili się jej przyjaciele, którzy rozpoczęli procedury ratujące życie. Na miejsce zdarzenia została też wezwana karetka, która przewiozła Madie do szpitala. Mimo wysiłków lekarzy, dziewczyna następnego dnia zmarła. Czy dało się jakoś tego uniknąć?         Wyświetl ten post na Instagramie                       Post udostępniony przez Tufts Lacrosse (@tufts_lacrosse) Przyczyny niebezpiecznych zadławień W 2019 roku w Stanach Zjednoczonych odnotowano 5228 zgonów z powodu zadławienia. Śmierć z powodu zadławienia jest częstsza wśród osób starszych, które mają trudności z...