Makowiec to jedno z tradycyjnych świątecznych ciast, którego nie może zabraknąć na wigilijnym stole! Wszyscy goście się go spodziewają, dlatego robisz wszystko, by makowiec wyszedł idealny. Mimo to zdarza się, że w środku ciasta jest… dziura. Dlaczego tak się dzieje?

Zawijany makowiec

Strudel z makiem, zwany po prostu zawijanym makowcem, to podstawa w polskiej kuchni. Ten rodzaj ciasta przyszedł do nas najprawdopodobniej z dawnych Austro-Węgier, ponieważ był tam bardzo popularny. Jest nieco podobne do ciasta francuskiego, choć w Polsce często robi się strudel z ciasta drożdżowego. Obowiązkowo musi się w nim znaleźć słodkie nadzienie, np. jabłka, wiśnie albo masa makowa.

Skąd dziura w makowcu?

Jak to się dzieje, że w zawijanym makowcu tworzy się dziura i ciasto wygląda zdecydowanie mniej efektownie? Są aż trzy powody, dla których tak się dzieje!

  1. Powietrze – tak, najczęściej wszystkiemu winne jest… powietrze! W trakcie pieczenia gromadzi się ono między warstwami ciasta i ciężkiej masy makowej. Nie może znaleźć ujścia, więc „rozpycha” się w środku. W efekcie gdy wyjmiemy ciasto z piekarnika i przekroimy, powietrze nareszcie ucieka z makowca, a sam wypiek zmniejsza swoją objętość o połowę.
  2. Technika – jeżeli nie mamy wprawy, to łatwo możemy zepsuć makowca poprzez stosowanie złej techniki zawijania ciasta. Jeśli będziemy to robić zbyt delikatnie, to wówczas również w środku makowca po upieczeniu pojawi się dziura.
  3. Farsz – mamy złą wiadomość dla sknerusów! Oszczędzanie w gotowaniu zwykle zupełnie się nie opłaca i podobnie jest w przypadku makowców. Jeżeli damy do środka zbyt mało farszu, to ciasto będzie puste w środku i mało apetyczne.

Sposób na idealny makowiec

Aby makowiec był taki, jak trzeba, wystarczy zastosować małą kuchenną sztuczkę. Po zawinięciu strucli, należy ponakłuwać ją wykałaczką w kilku miejscach. Dzięki temu w trakcie pieczenia powietrze znajdzie ujście i wydostanie się na zewnątrz, zamiast wypełniać przestrzenie w cieście!

Zobacz także: