Unikajcie tego błędu przy nakrywaniu wielkanocnego stołu. Jest karygodny
Adobe Stock
Newsy

Unikajcie tego błędu przy nakrywaniu wielkanocnego stołu. Jest karygodny

Wielkanoc już za dwa dni, a wszystkie gospodynie domowe uwijają się przy przyrządzaniu świątecznych potraw. Podczas przygotowywania wielkanocnego śniadania, warto pamiętać o jednym aspekcie, aby nie popełnić krytycznego błędu.
Aleksandra Żarkiewicz
kwiecień 02, 2021

Żurek z białą kiełbasą, faszerowane jajka, domowe wędliny i słodkie wypieki - to tylko część potraw, jakie znajdą się na naszym świątecznym stole. Wiele osób czeka ten moment, kiedy będzie można bezkarnie skosztować tych wyjątkowych pyszności. Podczas przygotowywania śniadania należy pamiętać o zachowaniu jednej zasady.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Przygotowania do Wielkanocy

Okres wielkanocny rozpoczyna się już od Środy Popielcowej inicjującej początek Wielkiego Postu, trwającego czterdzieści dni. Kluczowy jednak jest Wielki Tydzień, który jest zapoczątkowany przez Niedzielę Palmową. Samą kwintesencją przygotowań duchowych, jest Triduum Paschalne. To czas zadumy i refleksji przed wielkim świętowaniem Zmartwychwstania Chrystusa.

Zobacz także

Obyczaje wielkanocne

Jak każde święta, tak i Wielkanoc, ma swoje typowe tradycje, które są kultywowane od wielu lat. Nastrajają one do przeżycia tych dni w odpowiedni sposób. Wśród tradycji wielkanocnych są takie jak:

  • przygotowywanie koszyczka,
  • święcenie pokarmów w kościele,
  • malowanie pisanek,
  • uroczyste śniadanie w rodzinnym gronie, 
  • czy dzielenie się jajkiem.

To część obyczajów, które sprawiają, że te święta mają szczególny charakter i są niepowtarzalne. Są czasem radości, spotkań rodzinnych oraz skosztowania wspaniałych dań.

Tradycyjne potrawy świąteczne

Wielkanoc charakteryzuje się kilkoma potrawami, które obowiązkowo muszą pojawić się na świątecznym stole. Wiele osób nie wyobraża sobie uroczystego śniadania, gdyby którejś z nich zabrakło. Do tradycyjnych dań wielkanocnych zalicza się żurek z białą kiełbasą, biały barszcz, jajka faszerowane, pasztet jajeczny, babkę, paschę czy mazurek. Słodkości są doskonałym uwieńczeniem pysznych, wytrawnych potraw. 

Odpowiednie nakrycie stołu wielkanocnego

Przy świętach wielkanocnych nie tylko ważne jest przygotowanie smakowitych potraw, ale również odpowiednie ich podanie. Na środku stołu, w centralnym punkcie, powinny znaleźć się poświęcone pokarmy, aby każdy miał do nich swobodny dostęp.

Pozostałe dania należy umieścić wokół niego, aby tworzyły estetyczną i spójną całość. Nie należy przesadzać z ilością półmisków, aby nie krępować gości. Zastawiony po brzegi stół, bez możliwości ruchu i z utrudnionym dostępem do koszyczka, spowoduje iż będzie to niepraktyczne. Unikajcie tego błędu, a wielkanocny stół przygotujcie tak, by wasi goście mieli komfort podczas jedzenia posiłku.

Poza tym, warto rozłożyć kolorowy obrus w wiosennych kolorach. Nada on całości lekkości oraz przyjemniejszego klimatu. Warto również pamiętać o odpowiednim układzie zastawy stołowej, sztućców i nieprzesadzonej ilości dodatków. Kluczowy powinien być koszyczek z poświęconym pokarmem.
 

Czytaj także:

Komentarze