ulubione warzywa Polaków
Adobe Stock
Newsy

Ulubione warzywo Polaków? Kantar podaje dane. Zdziwieni czy niekoniecznie?

Wciąż jemy za mało warzyw i owoców - wynika z badań przeprowadzonych przez Kantar Public. Jeśli już po nie sięgamy, robimy to najczęściej podczas obiadu. Mamy też bardzo tradycyjne upodobania - wybieramy krajowe warzywa i owoce i to właśnie je najbardziej lubimy.

Zaskakiwać może to, że najrzadziej jemy owoce lub warzywa na podwieczorek. Częściej też sięgamy po nie podczas śniadania niż w trakcie kolacji. Co innego obiad - 92 proc. Polaków je wtedy warzywa i owoce, z czego prawie połowa badanych deklaruje, że stanowią one co najmniej połowę porcji.

W badaniu Kantar, przeprowadzonym na zlecenie Funduszu Promocji Owoców i Warzyw, pytano respondentów o ich nawyki żywieniowe w kwietniu 2021.

Ulubione warzywa Polaków

W tym rankingu bezapelacyjnie wygrywa… cebula. Jada ją 91 proc. Polaków. Na drugim miejscu badani wymieniają marchewkę, a na trzecim pomidory. Są to warzywa, które kupujemy niezależnie od sezonu, tak samo jak ogórki, paprykę i kapustę. Jemy też sporo dymki i rzodkiewki. W tym roku rzadziej jadamy za to kalafior, brokuły i sałatę.

Ulubione owoce Polaków

Najpopularniejszy owoc w naszym kraju to oczywiście jabłko! 9 na 10 Polaków lubi ten owoc, z czego co piąty jada jabłka nawet 4-5 razy w tygodniu. Na kolejnym miejscu we wspomnianym badaniu znalazły się gruszki, a na trzecim - truskawki.

Te ostatnie już niedługo jednak zdetronizują pozostałe owoce. Właśnie trwa sezon na te szklarniowe, a za chwilę w sklepach kupimy pachnące i aromatyczne krajowe truskawki w łubiankach. To najlepsza pora roku dla wielu amatorów owoców! I dobrze, bo z truskawek możemy przyrządzić wiele pyszności, np.:

Zobacz także
Jak szybko obrać truskawki? Przetestowaliśmy ten trik i naprawdę działa

Jak szybko obrać truskawki? Przetestowaliśmy ten trik i naprawdę działa

Wyrzucacie szypułki z truskawek? Przeczytajcie, a już nigdy tego nie zrobicie

Wyrzucacie szypułki z truskawek? Przeczytajcie, a już nigdy tego nie zrobicie

Ile owoców i warzyw dziennie?

Najlepszą rekomendacją (i najłatwiejszą do zastosowania) jest ta, aby warzywa i owoce zajmowały połowę talerza. Podczas każdego posiłku! Instytut Żywności i Żywienia zaleca zjadanie minimum 400 g warzyw i owoców dziennie, z czego większość powinny stanowić warzywa. Owoce to ok. 1/4 dziennej porcji warzyw i owoców. To dlatego, że owoce, chociaż zdrowe, zawierają dużo cukru.

talerz zdrowego żywienia

Talerz zdrowego żywienia to bardziej czytelny podział grup żywności, zastępuje piramidę żywieniową. Na takim talerzu proporcje wyglądają następująco:

  • 50 proc. - warzywa i owoce
  • 25 proc. - białko i tłuszcze
  • 25 proc. - produkty zbożowe (pełnoziarniste)

źródło: PAP, PolskieSuperowoce.pl

Czytaj także:

Magda Gessler odpowiada na pytania

Susza już w 7 województwach! Odbije się na cenach warzyw i owoców?
Adobe Stock
Newsy
Susza już w 7 województwach! Odbije się na cenach warzyw i owoców?
Warunki pogodowe w 2021 nie rozpieszczają rolników... A to wszystko odbija się na portfelach klientów.

Najpierw były przymrozki, a teraz susza… W tegorocznej pogodzie ciężko o równowagę, a jej brak niestety odbija się na plonach i, co za tym idzie, na cenach warzyw i owoców. Informowaliśmy już niedawno o rekordowych cenach bobu , truskawek czy szparagów . Nadchodzą wielkie susze Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa wydał opinię na temat niedoborów wody aż w 7 województwach:  zachodniopomorskim, lubelskim, pomorskim, łódzkim warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim i mazowieckim.  Stwierdzamy, że niedobory wody dla roślin uprawnych od 11 kwietnia do 10 czerwca były są bardzo zróżnicowane. Największy deficyt wody odnotowano w woj. zachodniopomorskim, gdzie stwierdzamy wystąpienie suszy, powodującej obniżenie polonów przynajmniej o 20 proc. w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich warunkach pogodowych w czterech uprawach. W woj. lubelskim suszę notowano w trzech uprawach, w łódzkim i pomorskim w dwóch, natomiast w warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim w oraz mazowieckim po jednej uprawie. Najmniejsze niedobory wody występują w zachodniej, południowej Polsce oraz na Mazowszu i na obszarze Żuław Wiślanych – oznajmili eksperci z IUNG. Niedobory wody zwiększyły się w porównaniu z poprzednim okresem trwającym od 1 kwietnia do 31 maja. Susza jest najbardziej odczuwalna w uprawach zbóż jarych i ozimych, truskawek oraz innych krzewów owocowych.  W trzecim okresie raportowania tj. od 11 kwietnia do 10 czerwca 2021 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -56 mm – informuje IUNG. Susza uderza w truskawki Jak stwierdzili eksperci, przedłużające się susze i niedobory wody mogą najbardziej uderzyć w...

Egzotyczne mango tańsze od polskich truskawek. Co się dzieje z cenami?
AdobeStock
Newsy
Egzotyczne mango tańsze od polskich truskawek. Co się dzieje z cenami?
W tym roku wysoka cena truskawek utrzymuje się rekordowo długo. Dlaczego?

W tym roku ceny podstawowych produktów spożywczych, zwłaszcza owoców, zdecydowanie szokują. Jeszcze niedawno ceny czereśni były tak rekordowe, że raczej mało kto decydował się je kupić. Drogie są także truskawki. Teraz ceny tych owoców spadły i można kupić kilogram truskawek za 14-20 złotych, w zależności od miasta i miejsca, w którym są sprzedawane. Wciąż jednak nie są to niskie ceny. Co więcej, obecnie kilogram polskich truskawek kosztuje więcej, niż na przykład kilogram mango, egzotycznych owoców sprowadzanych z ciepłych krajów! Dla porównania, cena kilograma mango to zaledwie 7 złotych. Dlaczego w tym roku panuje taka drożyzna na rynku owoców i warzyw? Dlaczego truskawki są drogie? Jednym z powodów wysokich cen truskawek zdaniem eksperta jest stosunkowo chłodna wiosna. Podaż jest bardzo skromna. Dziś około 7 rano zabrakło już truskawki na rynku. Układ pogodowy nie pomaga roślinom nadgonić wiosennego opóźnienia w wegetacji, szczególnie zimnych nocy. Objawia się to nadal wysokimi cenami – powiedział Maciej Kmera, ekspert rynkowy z warszawskich Broniszy Dziś średnia cena truskawek w hurcie to 11 złotych, podczas gdy rok temu była ona o wiele niższa i wynosiła 7,50 zł, w tym samym okresie. „To, co się dzieje z tymi cenami, to chore” Jednak okazuje się, że chłodna wiosna to nie jedyna przyczyna wysokich cen truskawek w tym roku. Dyktują je także kupcy, którzy chcą jak najwięcej zarobić. Jacek Witkowski, właściciel plantacji Grodziec w gminie Czerwińsk nad Wisłą, mówi o tym, jak sprzedawcy truskawek windują ceny. Nie są one bowiem tak drogie w hurcie – to kupcy sprzedają je po bardzo wysokich cenach. Wczoraj kupcy kupowali truskawki po 7-5 zł za kilogram, a dziś ten sam kilogram oferują swoim klientom za 17 czy nawet 20 zł. Z pewnych...

Czy zdrowe żywienie musi dużo kosztować? Katarzyna Bosacka: "To nie jest takie drogie"
ONS.pl, AdobeStock
Newsy
Czy zdrowe żywienie musi dużo kosztować? Katarzyna Bosacka: "To nie jest takie drogie"
Jak jeść zdrowo i przy tym nie zbankrutować? Katarzyna Bosacka udowadnia, że oszczędne zdrowe odżywianie jest możliwe.

Lekarze regularnie przypominają, że należy się zdrowo odżywiać , by uniknąć wielu chorób. Niestety, łatwo powiedzieć, trudniej zrobić! Obecnie ceny warzyw i owoców są często tak wysokie , że dieta o wątpliwych wartościach odżywczych jest po prostu o wiele tańsza i bardziej opłacalna dla wielu osób. Czy da się w ogóle odżywiać zdrowo przy ograniczonym budżecie? Katarzyna Bosacka udowadnia, że tak! Czym właściwie jest zdrowe odżywianie? W wywiadzie na temat zdrowego żywienia Katarzyna Bosacka wyjaśniła najpierw, czym ono tak naprawdę jest: Zdrowie odżywianie to jest odżywianie, tak jak mówi Światowa Organizacja Zdrowia i Instytut Żywności i Żywienia, oparte na przede wszystkim warzywach. Jak jeść zdrowo i oszczędnie? Czy dieta składająca się głównie z warzyw może być tania? Bosacka przekonuje, że tak – zwłaszcza, jeśli postawicie na warzywa sezonowe : Więc jeśli jemy warzywa w sezonie, a każdy człowiek powinien jeść od pół kilograma, do nawet 80 dekagramów warzyw dziennie, to jest dosyć spora porcja. Ale jeśli pomyślimy o warzywach sezonowych, nie są one takie drogie. Więc to nie jest najdroższa część naszego budżetu, którą wydajemy na jedzenie. Potem powinniśmy jeść trochę owoców. Około 20 dekagramów.  Jeśli też są to owoce sezonowe, to drogie nie są. Później Katarzyna Bosacka wyjaśniła, że poza owocami i warzywami w diecie powinny się koniecznie znaleźć produkty pełnoziarniste. Te też wcale drogie nie są – na przykład kasze i płatki owsiane: Ja wiem, że niektóre celebrytki kulinarne sprzedają na przykład owsiankę w malusieńkich paczuszkach. Jak policzyć za kilogram, to ona kosztują 590 złotych, ale wydaje mi się, że to jest gruba przesada. Można kupić płatki owsiane za 7-8 złotych za kilogram i...

Warzywniak
Flickr/Piotrek Krzaczek
Newsy
Niemal co piąty Polak prawie nie je warzyw i owoców. Dietetycy załamują ręce
Podstawą dobrze zbilansowanej diety powinny być warzywa i owoce. Wyniki badań zaskakują, gdyż pokazują iż Polacy ich prawe wcale nie jedzą. Dietetycy nie ukrywają swojego niezadowolenia.

Odpowiednio zbilansowana dieta to nie tylko klucz do zgrabnej sylwetki, ale i dobrego samopoczucia oraz zdrowia. Dzienny jadłospis powinien być dość zróżnicowany, aby dostarczał organizmowi szeregu różnych wartości odżywczych. Do podstaw zaliczają oczywiście się warzywa oraz owoce.  Szokujące wyniki badań W ostatnim miesiącu przeprowadzono badania odnośnie obecności warzyw i owoców w codziennej diecie Polaków. Ich wyniki zdecydowanie nie są zadowalające. Okazało się, że tylko 14% Polaków odżywiało się zgodnie z zaleceniami dietetyków. To oznacza, że ich jadłospis był dobrze zbilansowany oraz bogaty we wszelkie składniki odżywcze. Co trzecia osoba w Polsce żywi się nieco gorzej, gdyż owoce oraz warzywa są tylko częścią ich posiłku. Niekiedy zdarza się, że stanowią one połowę zawartości talerza. 39% Polaków ma ubogą dietę w owoce i warzywa, a 17% je ich bardzo mało bądź wcale. Takie wyniki przerażają dietetyków. Zbilansowana dieta Aby organizm funkcjonował w odpowiedni sposób, musi być właściwie odżywiony. W tym celu należy dostarczać mu wraz z posiłkami wiele witamin oraz mikroelementów. Usprawniają one działanie wielu układów. Z tego też powodu ważne jest świadome żywienie i różnorodność potraw. Dzienny jadłospis powinien składać się z odpowiedniej ilości węglowodanów, białek oraz tłuszczów. Warto zadbać więc o te cenne składniki w postaci owoców i warzyw. Właściwości zdrowotne warzyw i owoców Nie od dziś wiadomo, że owoce oraz warzywa to cenne składniki w codziennej diecie. Są świetnym źródłem wielu witamin oraz mikroelementów. Zapewniają one organizmowi odpowiednie funkcjonowanie. Wśród właściwości zdrowotnych warzyw i owoców wyróżnia się: pozostawanie...