ulubione warzywa Polaków
Adobe Stock
Newsy

Ulubione warzywo Polaków? Kantar podaje dane. Zdziwieni czy niekoniecznie?

Wciąż jemy za mało warzyw i owoców - wynika z badań przeprowadzonych przez Kantar Public. Jeśli już po nie sięgamy, robimy to najczęściej podczas obiadu. Mamy też bardzo tradycyjne upodobania - wybieramy krajowe warzywa i owoce i to właśnie je najbardziej lubimy.

Zaskakiwać może to, że najrzadziej jemy owoce lub warzywa na podwieczorek. Częściej też sięgamy po nie podczas śniadania niż w trakcie kolacji. Co innego obiad - 92 proc. Polaków je wtedy warzywa i owoce, z czego prawie połowa badanych deklaruje, że stanowią one co najmniej połowę porcji.

W badaniu Kantar, przeprowadzonym na zlecenie Funduszu Promocji Owoców i Warzyw, pytano respondentów o ich nawyki żywieniowe w kwietniu 2021.

Ulubione warzywa Polaków

W tym rankingu bezapelacyjnie wygrywa… cebula. Jada ją 91 proc. Polaków. Na drugim miejscu badani wymieniają marchewkę, a na trzecim pomidory. Są to warzywa, które kupujemy niezależnie od sezonu, tak samo jak ogórki, paprykę i kapustę. Jemy też sporo dymki i rzodkiewki. W tym roku rzadziej jadamy za to kalafior, brokuły i sałatę.

Ulubione owoce Polaków

Najpopularniejszy owoc w naszym kraju to oczywiście jabłko! 9 na 10 Polaków lubi ten owoc, z czego co piąty jada jabłka nawet 4-5 razy w tygodniu. Na kolejnym miejscu we wspomnianym badaniu znalazły się gruszki, a na trzecim - truskawki.

Te ostatnie już niedługo jednak zdetronizują pozostałe owoce. Właśnie trwa sezon na te szklarniowe, a za chwilę w sklepach kupimy pachnące i aromatyczne krajowe truskawki w łubiankach. To najlepsza pora roku dla wielu amatorów owoców! I dobrze, bo z truskawek możemy przyrządzić wiele pyszności, np.:

Zobacz także
Jak szybko obrać truskawki? Przetestowaliśmy ten trik i naprawdę działa

Jak szybko obrać truskawki? Przetestowaliśmy ten trik i naprawdę działa

Wyrzucacie szypułki z truskawek? Przeczytajcie, a już nigdy tego nie zrobicie

Wyrzucacie szypułki z truskawek? Przeczytajcie, a już nigdy tego nie zrobicie

Ile owoców i warzyw dziennie?

Najlepszą rekomendacją (i najłatwiejszą do zastosowania) jest ta, aby warzywa i owoce zajmowały połowę talerza. Podczas każdego posiłku! Instytut Żywności i Żywienia zaleca zjadanie minimum 400 g warzyw i owoców dziennie, z czego większość powinny stanowić warzywa. Owoce to ok. 1/4 dziennej porcji warzyw i owoców. To dlatego, że owoce, chociaż zdrowe, zawierają dużo cukru.

talerz zdrowego żywienia

Talerz zdrowego żywienia to bardziej czytelny podział grup żywności, zastępuje piramidę żywieniową. Na takim talerzu proporcje wyglądają następująco:

  • 50 proc. - warzywa i owoce
  • 25 proc. - białko i tłuszcze
  • 25 proc. - produkty zbożowe (pełnoziarniste)

źródło: PAP, PolskieSuperowoce.pl

Czytaj także:

Magda Gessler odpowiada na pytania

To ulubione warzywa Polaków. Sprawdźcie czy też są hitem w waszym domu
Adobe Stock
Newsy
To ulubione warzywa Polaków. Sprawdźcie, czy sięgacie po nie tak samo często jak inni
Siadacie do stołu? Spójrzcie na swój talerz, a zaraz okaże się, czy macie na nim to, co należy. Ile warzyw należy jeść dziennie, jaką powinny stanowić część dań i czy wybieracie te warzywa, które też najchętniej jadają inni?

„Badania konsumpcji warzyw i owoców" to analiza przeprowadzona przez firmę badawczą Kantar Public, która miała pokazać jakie warzywa i owoce jadają Polacy i czy mają wiedzę na temat tego ile należy ich jeść. Czy lubimy warzywa? Które lubimy najbardziej? Oto wyniki. 1% badanych Polaków lubi wszystkie warzywa, 2 % nie lubi żadnych Poza skrajnymi grupami osób, które lubią i jedzą wszystko, oraz tymi, nie lubią żadnych warzyw, większość z nas jada warzywa regularnie i chwali sobie ich smak oraz ma świadomość wartości, jakie jedzenie owoców i warzyw niesie dla zdrowia. Najczęściej w naszym kraju jada się: Ziemniaki Pomidory Cebulę Marchew Ogórki To są absolutne hity naszej kuchni. Te produkty znajdują się codziennie w potrawach, które jadamy. Nie znaczy to jednak, że właśnie tę żywność najbardziej lubimy. Poproszeni o wskazanie warzyw, które najchętniej jemy inaczej układamy ich listę. Tu dominują nie ziemniaki, obecne na niemal każdym obiedzie, tylko warzywa kanapkowe. Oto ranking ulubionych warzyw Polaków w 2021 r.: Pomidor – 39% Ogórek – 23% Ziemniak – 15% Kalafior – 10% Marchew – 10% Sałata – 10% Papryka – 7% Kapusta – 6% Brokuł – 6% Cebula – 3% Rzodkiewka – 2% Burak – 2% Cukinia – 2% Fasola – 2% Dynia – 1 % Tylko 19% z nas wie ile warzyw należy jeść dziennie Choć większość z nas ma świadomość, że warzywa i owoce powinny znajdować się w codziennym jadłospisie, a dietetycy i lekarze od lat powtarzają, że są podstawą zdrowej i zbilansowanej diety, oraz że są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, zapewnienia mu wszystkich koniecznych wartości odżywczych, a także...

Dlaczego świeżo wyciskane soki nie są zdrowe? Jak jeść owoce i warzywa, by zachować wartości odżywcze?
Adobe Stock
Newsy
Dlaczego wyciskane soki nie są aż tak zdrowe? Jak jeść owoce i warzywa, by zachować wartości odżywcze?
Słyszeliście o pięciu porcjach zdrowia? Podpowiadamy czym są, jak je jeść i jaką proporcję zachować pomiędzy owocami i warzywami.

Niektórzy poświęcają dużo uwagi i energii, żeby wprowadzić do jadłospisu zdrową żywność. Za taką uznaje się soki owocowe, a szczególnie te świeżo wyciskane. Jednak dietetycy zwracają uwagę, że nawet świeże soki nie są aż tak zdrowe jak nam się wydaje. I podpowiadają jak jeść owoce i warzywa, żeby czerpać z nich najwięcej. Dlaczego soki wyciskane z owoców wcale nie są takie zdrowe? Są dwa powody, z których warto ograniczyć picie soków owocowych i zastąpić je innymi przysmakami. Oto one: Owoce, a zatem także soki z owoców, zawierają bardzo dużo cukru. Właśnie ten składnik powoduje, że muszą je ograniczyć diabetycy. Także osoby zdrowe, nie powinny spożywać nadmiernych ilości słodkich owoców Wyciskając z owoców sok, spożywamy owoce bez miąższu i skórek, a to w nich znajduje się skarbnica witamin i minerałów, a także błonnik, dzięki któremu poprawia się mikroflora jelitowa, rozwijają  pożyteczne bakterie, a układ pokarmowy pozostaje w dobrej kondycji Z tych powodów, jeśli lubicie spożywać owoce i warzywa w postaci płynnej, jako soki, zrezygnujcie z sokowirówki i zastąpcie ją wyciskarką, a po wyciśnięciu owoców dodajcie do napoju miąższ i ewentualnie skórkę (wykluczamy stąd przede wszystkim cytrusy). Jak najlepiej spożywać owoce i warzywa? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), a za nią Polski Instytut Żywności i Żywienia, opracowały zalecenia żywieniowe, w których owoce i warzywa mają bardzo ważne miejsce. W codziennym menu powinno się znaleźć minimum 400 g warzyw i owoców podzielonych na 5 porcji, tzw. pięć porcji zdrowia. Jedną z nich może być oczywiście szklanka soku. Ale uwaga: w żadnym wypadku nie tego gotowego soku, nektaru lub napoju sprzedawanego w butelkach,...

Susza już w 7 województwach! Odbije się na cenach warzyw i owoców?
Adobe Stock
Newsy
Susza już w 7 województwach! Odbije się na cenach warzyw i owoców?
Warunki pogodowe w 2021 nie rozpieszczają rolników... A to wszystko odbija się na portfelach klientów.

Najpierw były przymrozki, a teraz susza… W tegorocznej pogodzie ciężko o równowagę, a jej brak niestety odbija się na plonach i, co za tym idzie, na cenach warzyw i owoców. Informowaliśmy już niedawno o rekordowych cenach bobu , truskawek czy szparagów . Nadchodzą wielkie susze Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa wydał opinię na temat niedoborów wody aż w 7 województwach:  zachodniopomorskim, lubelskim, pomorskim, łódzkim warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim i mazowieckim.  Stwierdzamy, że niedobory wody dla roślin uprawnych od 11 kwietnia do 10 czerwca były są bardzo zróżnicowane. Największy deficyt wody odnotowano w woj. zachodniopomorskim, gdzie stwierdzamy wystąpienie suszy, powodującej obniżenie polonów przynajmniej o 20 proc. w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich warunkach pogodowych w czterech uprawach. W woj. lubelskim suszę notowano w trzech uprawach, w łódzkim i pomorskim w dwóch, natomiast w warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim w oraz mazowieckim po jednej uprawie. Najmniejsze niedobory wody występują w zachodniej, południowej Polsce oraz na Mazowszu i na obszarze Żuław Wiślanych – oznajmili eksperci z IUNG. Niedobory wody zwiększyły się w porównaniu z poprzednim okresem trwającym od 1 kwietnia do 31 maja. Susza jest najbardziej odczuwalna w uprawach zbóż jarych i ozimych, truskawek oraz innych krzewów owocowych.  W trzecim okresie raportowania tj. od 11 kwietnia do 10 czerwca 2021 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -56 mm – informuje IUNG. Susza uderza w truskawki Jak stwierdzili eksperci, przedłużające się susze i niedobory wody mogą najbardziej uderzyć w...

Nawet 32 zł za kilogram truskawek? "Klienci kupują na sztuki"
AdobeStock
Newsy
Nawet 32 zł za kilogram truskawek? „Klienci kupują na sztuki"
Czy taka cena za truskawki to przesada? Ile kosztują na targowiskach i bazarach w waszych miejscowościach?

Jeszcze niedawno pisaliśmy o nieprawdopodobnych wręcz cenach czereśni na polskich bazarach — ceny  sięgały nawet 260 zł za kilogram! W powszechnej sprzedaży pojawiły się też już kolejne lubiane przez Polaków owoce, czyli truskawki. Ceny są o wiele atrakcyjniejsze, choć wciąż potrafią zwalić z nóg. Kupilibyście kilogram truskawek za 32 zł? Szokujące ceny truskawek Ceny truskawek na warszawskich bazarach poddał analizie portal wyborcza.pl. Najdrożej było w Białołęce, gdzie ceny wahały się od 26 do nawet 32 zł za kilogram, a taniej na Ursynowie — 20 zł za kilogram. Najniższe ceny zaobserwowano na Bródnie, gdzie truskawki kosztowały 18 zł/kg.  Portal Business Insider podaje możliwe przyczyny aż tak wysokich cen truskawek. Jedną z nich jest brak rąk do pracy przy zbiorach: — Szacujemy, że nawet 90 proc. pracowników sezonowych przy zbiorach to osoby pochodzące z Ukrainy. Teraz ich nie ma, bo wrócili do kraju. Przy szparagach już widać niedobory, prawdopodobnie tak też będzie przy zbieraniu truskawek (...). Pracownicy, którzy wyjechali, to w większości mężczyźni będący tu z powodów zarobkowych. Teraz to uchodźcy wojenni, którzy mają inne motywacje, a wielu z nich liczy na szybki powrót do kraju — powiedział Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw Ceny truskawek niższe niż w zeszłym roku Chociaż pracowników brakuje, a ceny żywności rosną, to wiele wskazuje na to, że w pełni sezonu truskawki będą jednak tańsze niż rok temu - i to pomimo rekordowej inflacji, najwyższej od dwudziestu lat.  — Tegoroczne polskie truskawki są tańsze niż w ubiegłym roku. Pierwsze krajowe owoce można było kupić w cenie detalicznej ok. 35 zł za kg. W ubiegłym roku ceny przekraczały 45...