ulubione warzywa Polaków
Adobe Stock
Newsy

Ulubione warzywo Polaków? Kantar podaje dane. Zdziwieni czy niekoniecznie?

Wciąż jemy za mało warzyw i owoców - wynika z badań przeprowadzonych przez Kantar Public. Jeśli już po nie sięgamy, robimy to najczęściej podczas obiadu. Mamy też bardzo tradycyjne upodobania - wybieramy krajowe warzywa i owoce i to właśnie je najbardziej lubimy.
Karolina Stępniewska
kwiecień 29, 2021

Zaskakiwać może to, że najrzadziej jemy owoce lub warzywa na podwieczorek. Częściej też sięgamy po nie podczas śniadania niż w trakcie kolacji. Co innego obiad - 92 proc. Polaków je wtedy warzywa i owoce, z czego prawie połowa badanych deklaruje, że stanowią one co najmniej połowę porcji.

W badaniu Kantar, przeprowadzonym na zlecenie Funduszu Promocji Owoców i Warzyw, pytano respondentów o ich nawyki żywieniowe w kwietniu 2021.

Ulubione warzywa Polaków

W tym rankingu bezapelacyjnie wygrywa… cebula. Jada ją 91 proc. Polaków. Na drugim miejscu badani wymieniają marchewkę, a na trzecim pomidory. Są to warzywa, które kupujemy niezależnie od sezonu, tak samo jak ogórki, paprykę i kapustę. Jemy też sporo dymki i rzodkiewki. W tym roku rzadziej jadamy za to kalafior, brokuły i sałatę.

Ulubione owoce Polaków

Najpopularniejszy owoc w naszym kraju to oczywiście jabłko! 9 na 10 Polaków lubi ten owoc, z czego co piąty jada jabłka nawet 4-5 razy w tygodniu. Na kolejnym miejscu we wspomnianym badaniu znalazły się gruszki, a na trzecim - truskawki.

Te ostatnie już niedługo jednak zdetronizują pozostałe owoce. Właśnie trwa sezon na te szklarniowe, a za chwilę w sklepach kupimy pachnące i aromatyczne krajowe truskawki w łubiankach. To najlepsza pora roku dla wielu amatorów owoców! I dobrze, bo z truskawek możemy przyrządzić wiele pyszności, np.:

Zobacz także

Ile owoców i warzyw dziennie?

Najlepszą rekomendacją (i najłatwiejszą do zastosowania) jest ta, aby warzywa i owoce zajmowały połowę talerza. Podczas każdego posiłku! Instytut Żywności i Żywienia zaleca zjadanie minimum 400 g warzyw i owoców dziennie, z czego większość powinny stanowić warzywa. Owoce to ok. 1/4 dziennej porcji warzyw i owoców. To dlatego, że owoce, chociaż zdrowe, zawierają dużo cukru.

talerz zdrowego żywienia

Talerz zdrowego żywienia to bardziej czytelny podział grup żywności, zastępuje piramidę żywieniową. Na takim talerzu proporcje wyglądają następująco:

  • 50 proc. - warzywa i owoce
  • 25 proc. - białko i tłuszcze
  • 25 proc. - produkty zbożowe (pełnoziarniste)

źródło: PAP, PolskieSuperowoce.pl

Czytaj także:

Komentarze