Niektórzy pewnie jeszcze pamiętają dziwnie brzmiące, domowe sposoby na różne schorzenia. Takie porady zwykle były przekazywane z pokolenia na pokolenie i nikt szczególnie się nie zastanawiał nad tym, czy mają głębszy sens - po prostu działały.

Domowe remedia na wszelkie dolegliwości nie zawsze są skuteczne i nigdy nie powinny zastąpić wizyty u lekarza. Jednak gdy dokucza wam jakiś problem i chcecie doraźnie sobie pomóc, warto wypróbować stare sposoby. Jeden z nich może wam przynieść ulgę w bólu kolan. 

Jak zrobić roztwór do opatrunków solnych?

Metodą na zmniejszenie dolegliwości w postaci bolących stawów czy obrzęków od stuleci była… sól. A dokładniej okłady z soli. Także dziś możecie wykonać taki zabieg u siebie w domu. Potrzebujecie jedynie soli, przegotowanej wody oraz gazy:

Zobacz także:

  1. Weźcie 1 litr wody i wlejcie do miski. 

  2. Odmierzcie od 75 do 100 g soli. Wsypcie do wody i mieszajcie, aż się rozpuści. 

  3. W tak przygotowanym roztworze należy następnie zamoczyć gazę, odcisnąć i nałożyć na bolące miejsce jak opatrunek. Skóra musi być czysta! Taki okład wystarczy stosować przez 1, maksymalnie 3 godziny. Zabieg można powtarzać w ciągu dnia. 

Jeżeli dolegliwości są bardziej dokuczliwe, stosowanie okładu można wydłużyć do 8 godzin. Przykryjcie wówczas gazę suchym i czystym kawałkiem materiału (najlepiej z bawełny) i owińcie elastycznym bandażem, by opatrunek się nie przesuwał. 

Uważajcie, gdy będziecie wykonywać roztwór - musi mieć stężenie od 7,5 do maksymalnie 10%. Nie wolno przekraczać tej wartości. 

Jak stosować opatrunki z soli?

Okłady z soli fizjologicznej można stosować na różne schorzenia, w zależności od potrzeb:

  • Migreny - gazę nasączoną roztworem przyłóżcie z tyłu głowy oraz na czoło i odczekajcie około godziny. 

  • Ból zatok - roztwór należy lekko podgrzać, a następnie przyłożyć nasączony nim opatrunek do czoła. Ciepło dodatkowo przyniesie ulgę przy bólu spowodowanym problemami z zatokami. 

  • Ból stawów - w przypadku bolesnych dolegliwości np. w kolanie czy łokciu, przyłóżcie opatrunek do bolącego miejsca, przykryjcie suchym materiałem i zabezpieczcie elastycznym bandażem. Po maksymalnie 3 godzinach zdejmijcie opatrunek i zróbcie przerwę, by skóra mogła odpocząć.