Ukrainka i Rosjanka gotują dla Ukrainy. „Dla nas nie ma konfliktu, jest tylko miłość i jedzenie”
Instagram/AlissTimoshkina
Newsy

Ukrainka i Rosjanka razem gotują dla Ukrainy. „Dla nas nie ma konfliktu, jest tylko miłość i jedzenie”

Te kobiety udowodniły, że wspólne cele łączą. Nawet w obliczu wojny. Mimo iż ich kraje toczą obecnie zaciętą i krwawą walkę, zjednoczyły siły, aby razem wspomóc ukraińskie dzieci.

Czy można gotować ponad podziałami? Dwie przyjaciółki - ukraińska pisarka kulinarna Olia Herkules i jej przyjaciółka, rosyjska kucharka i pisarka Alissa Timoszkina, postanowiły stworzyć akcję #CookForUkraine, aby nieść pomoc walczącej na wojnie Ukrainie.

Kobiety udowadniają, że pomimo narastającej nienawiści między Ukraińcami i Rosjanami nie ma między nimi konfliktu i mimo iż symbolizują dwie strony wojny, podchodzą do siebie z uśmiechem i mają wspólny cel - pomaganie.

#Cook For Ukraine - akcja na rzecz ukraińskich dzieci

Akcja #CookForUkraine powstała we współpracy z brytyjskim UNICEF-em. Jak już wspomnieliśmy zainicjowały ją są mieszkające w Wielkiej Brytanii: Ukrainka - Olia Herkules, Rosjanka - Alissa Timoszkina i Polka - Zuza Zak. Wszystkie zebrane dzięki tej inicjatywie środki zostaną przekazane na rzecz Ukrainy:

- To, że inicjatywa jest prowadzona wspólnie przez Rosjankę i Ukrainkę, jest bardzo ważne dla świata – wyjaśniają.

- W pewnym sensie symbolizujemy dwie strony wojny. Ale przytulamy się i uśmiechamy, dla nas nie ma konfliktu, jest tylko miłość, jedzenie i wspólnota. Jedzenie jest symbolem łączenia się ludzi i nie ma nic bardziej pokojowego niż idea łamania się chlebem – powiedziała Olia w rozmowie z serwisem inews.co.uk.

Zobacz także
Wareniki to ukraińskie pierogi. Nie zgadniecie, czym nasi sąsiedzi je nadziewają

Wareniki to ukraińskie pierogi. Nie zgadniecie, czym nasi sąsiedzi je nadziewają

Olena Zaleńska - żona prezydenta, która działa. W czasie pokoju promuje zdrowe odżywianie, w czasie wojny wspiera naród.

Ołena Zełenska w czasie pokoju promuje zdrowe odżywianie, w czasie wojny wspiera ukraiński naród

To nie pierwsza tego typu akcja

Podobna akcja miała już miejsce w 2016 r. i nosiła nazwę #CookForSyria. Wówczas zebrano ponad 4 mln funtów na pomoc uchodźcom: 

- Mam wrażenie, że w przypadku każdej wojny, która toczy się gdziekolwiek na świecie, ludzie mogą dość szybko ulec zmęczeniu i odciąć się od niej – powiedziała Olia.

- Dlatego tak ważne jest, by zachować w tym wszystkim element ludzki, a cóż jest bardziej ludzkiego niż wspólne jedzenie? - dodała. 

Tak, jak w przypadku akcji #Cook for Syria, inicjatorki chcą zebrać ponad 1 mln funtów:

- W tydzień z autorki książek kulinarnych i szefowej kuchni przeobraziłam się w aktywistkę. Nie przestanę, dopóki Ukraina nie będzie wolna. Gdy to wszystko się skończy, będzie masa pracy przy odbudowie tego, co zniszczone – powiedziała Olia w rozmowie z Vogue.pl.

Jak można włączyć się do akcji?

Do akcji można włączyć się na kilka sposobów:

  • restauracje i puby mogą to zrobić dodając do rachunków kwotę, która trafi na konto UNICEF-u
  • mogą organizować wieczory ukraińskie
  • wprowadzić do menu ukraińskie dania

Prywatne osoby także mogą wziąć w niej udział. Wystarczy ugotować jakieś ukraińskie danie, wrzucić do sieci zdjęcia lub przepisy oraz dodać hasztag #CookForUkraine.

Źródło: ofeminin.pl, instagram

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA