Ugryzienie biedronek azjatyckich może być niebezpieczne. Odstraszycie je skórką z tego owocu
Flickr
Newsy

Dokuczają wam biedronki azjatyckie? Odstraszycie je skórką z tego owocu

Polskie biedronki to pożyteczne i nieszkodliwe dla człowieka owady. To sprzymierzeńcy działkowiczów w walce ze szkodnikami takimi jak mszyce. Jednak nie wszystkie biedronki są równie sympatyczne. Uważać trzeba na te azjatyckie. 

Znane wam doskonale boże krówki żyją w polskich ogrodach, jak również na łąkach. Ogrodnicy doskonale wiedzą, że żaden ogród by sobie bez nich nie poradził. W ich menu są: mszyce, czerwce, a także mączliki, miodówki i wiele innych pożeraczy roślin. Są przyjazne człowiekowi i wywołują zdecydowanie ciepłe uczucia. 

Czym różnią się biedronki azjatyckie od zwykłych?

Jakiś czas temu do Polski zawitała jednak inna odmiana biedronek, sprytnie naśladująca naszą rodzimą. Grając na pozytywnych skojarzeniach, zadomowiła się w kraju i żyje spokojnie nietępiona. Niestety biedronki azjatyckie to szkodniki, które trzeba bezwzględnie zwalczać. 

Biedronki azjatyckie lub inaczej arlekiny są podobne do zwykłych biedronek, jednak bardziej owalne i wypukłe. Mają zmienną liczbę kropek (0-23), a także różne kolory pancerzy, od żółtego, przez pomarańczowy, czerwony, aż do czarnego.

Ten gatunek zjada nie tylko mszyce, chętnie żywi się również uszkodzonymi owocami i larwami krajowych biedronek, tym samym wyniszczając pożyteczny gatunek. Zanim więc wypuścicie azjatycką bożą krówkę na wolność - dwa razy się zastanówcie. 

Zobacz także
Czy wiecie, jak wykorzystać fusy z kawy w ogródku? Zróbcie to, a ślimaki będą bez szans

Czy wiecie, jak wykorzystać fusy z kawy w ogródku? Zróbcie to, a ślimaki będą bez szans 

Mszyce natychmiast uciekną, gdy tylko spryskacie tym grządki. Zróbcie miksturę z tej popularnej przyprawy

Mszyce uciekną w try miga, gdy tylko spryskacie tym grządki. Zróbcie miksturę z tej popularnej przyprawy

Czym grozi pogryzienie przez biedronkę azjatycką?

Ten agresywny gatunek atakuje nie tylko polskie biedronki, ale również potrafi kąsać ludzi. Robi to, gdy czyje się zagrożony. Ugryzienia arlekinów są bolesne i mogą wywoływać reakcje alergiczne. Winna temu jest tzw. hemolimfa, żółtawy płyn wydzielany przez biedronki azjatyckie. Kontakt z nią może się skończyć: 

  • wysypką, 

  • miejscowa opuchlizną, 

  • zapaleniem spojówek, 

  • atakiem astmy. 

Hemolimfa pozostawiona na ubraniu czy meblach trwale barwi przedmioty, tym samym niszcząc je. 

Jak odstraszyć biedronki azjatyckie? 

Biedronki azjatyckie przemieszczają się w dużych grupach, a w okresie jesiennym starają się znaleźć schronienie przed chłodem i nadciągającą zimą. Wówczas mogą próbować zatrzymać się w waszych domach i na ciepłych ścianach budynków. 

Aby uniknąć inwazji biedronek w domu, trzeba pamiętać o uszczelnieniu wszelkich otworów w elewacji, jak również założeniu moskitier.

Nieocenioną pomocą przy odstraszaniu arlekinów będzie... skórka z cytryny. Biedronki azjatyckie bardzo nie lubią mocnych zapachów, w szczególności zapachu cytrusów, a aromat cytryn jest przecież wyjątkowo intensywny. Wystarczy, że ułożycie na parapetach skórki owoców, a wasz dom stanie się niemal niewidzialny dla tych stworzeń. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Pracownicy Biedronki z małych miast chcą zarabiać tyle, co w Warszawie. Słusznie?
Newsy
Pracownicy Biedronki z małych miast chcą zarabiać tyle, co w Warszawie. Słusznie?
Związkowcy domagają się wyrównania zarobków dla wszystkich pracowników Biedronki. Popieracie ten pomysł?

Zarobki w Biedronce różnią się w zależności od miast, przy czym im większe miasto, tym większe wynagrodzenie otrzymuje pracownik tej sieci sklepów. Temat ten postanowił poruszyć jeden ze związków zawodowych, który domaga się wyrównania poziomu wynagrodzenia dla wszystkich pracowników Biedronki. Związkowcy chcą, aby pracownicy Biedronki z mniejszych miejscowości i miast, zarabiali tyle samo, co osoby zatrudnione na tym stanowisku w Warszawie. Jak znaczące są to różnice? Związkowcy Biedronki chcą wyrównania poziomu zarobków Od czego zależy wynagrodzenie w Biedronce i dlaczego pracownicy z mniejszych miejscowości zarabiają mniej niż pracownicy, którzy są zatrudnieni przykładowo w Warszawie? Wynagrodzenie w Biedronce zależy od stażu pracy i od tego, gdzie pracownik wykonuje swoje obowiązki. W Warszawie kasjerzy-sprzedawcy zarabiają najwięcej, nieco niższe pensje (oraz premie za 100 proc. obecności) mają pracownicy w dużych miastach, a w małych miejscowościach pracownicy dostają najniższe wynagrodzenia. Firma tłumaczy się, że wynagrodzenia są zróżnicowane, bo różne są koszty życia i koszty prowadzenia działalności w zależności od regionu, a pensje podstawowe wynoszą, w zależności od lokalizacji od 3250 do 3600 brutto na pełen etat - donosi RP.pl. Podwyżki dla części pracowników Biedronki Warto przypomnieć sytuację z minionego lata, która rozzłościła sporą część pracowników Biedronek. Sieć zaproponowała swoim pracownikom w miejscowościach turystycznych podniesienie zarobków o 300-400 zł. Niestety, nie zaproponowano tego osobom pracującym w sklepach położonych w sąsiednich miejscowościach. Pracownicy nie ukrywali swojego rozczarowania. Teraz żądają, aby ich miesięczna pensja była taka sama, jak w przypadku...

Ile zarabiają kasjerzy w Lidlu i Biedronce? Więcej niż się spodziewacie
AdobeStock
Newsy
Ile zarabiają kasjerzy w Lidlu i Biedronce? Więcej niż się spodziewacie
Zastanawialiście się kiedyś nad tym, ile można zarobić pracując „na kasie”? Kwota jest całkiem imponująca.

Od dobrych kilkunastu lat mamy do czynienia z wysypem dyskontów w Polsce. Większość z was robi pewnie codzienne zakupy w Lidlu lub Biedronce. Mało kto odwiedza już małe sklepy spożywcze. Wraz z rosnącą popularnością Biedronek i Lidlów, rośnie też zapotrzebowanie na pracowników tych sklepów. Najwięcej zatrudnionych jest oczywiście kasjerów. To ciężka, ale całkiem dobrze wynagradzana praca! Ile można zarobić jako kasjer? Kasjerzy i kasjerki w Lidlach i Biedronkach są niemal stale poszukiwani. Coraz więcej powstających sklepów tego rodzaju oznacza nieustanne poszukiwania pracowników. Sklepy przyciągają pracowników atrakcyjnym wynagrodzeniem finansowym. Wynagrodzenie kasjerów w Lidlu Od marca kasjerzy w Lidlu zarabiają od 3550 zł brutto do 4350 zł brutto na samym początku swojej kariery jako kasjer. Po roku Lidl podnosi pensję swoim pracownikom do wysokości od 3650 zł do aż 4550 zł brutto. Pracownicy z dwuletnim stażem pracy mogą liczyć na wynagrodzenie w przedziale 3900-4800 zł brutto. Wynagrodzenie kasjerów w Biedronce Pracownicy Biedronek mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości od 3200 zł brutto do 3600 zł brutto miesięcznie. W kwotę tę wlicza się też bonusy za obecność w pracy. W Biedronce panują inne zasady dotyczące podwyżek. Pracownicy o trzyletnim stażu pracy mogą liczyć na pensję w wysokości 3,4-3,8 tysięcy zł brutto. Od czego zależy wynagrodzenie kasjerów? Wynagrodzenie kasjerów zależy jednak nie tylko od tego, w jakim sklepie oni pracują. Na wysokość wypłaty wpływa także: Staż pracy Doświadczenie zawodowe Lokalizacja sklepu Specyfika lokalnego rynku pracy Frekwencja w pracy, za wysoką można liczyć na bonusy Bonusy do pensji w Lidlu i Biedronce Oprócz wynagrodzenia podstawowego kasjerzy w popularnych dyskontach...

Pączki z Biedronki promocja
Adobe Stock
Newsy
Aż 4 pączki w Biedronce za darmo na Tłusty Czwartek. Trzeba jednak spełnić pewien warunek
Faworki, pączki, oponki – a co wy wybierzecie na Tłusty Czwartek? Warto pochylić się nad ciekawą ofertą Biedronki.

Takie święto zdarza się tylko raz do roku. Nie ma wyjścia, koniec karnawału trzeba zakończyć z przytupem. Skoro więc zbliża się Tłusty Czwartek, warto zaopatrzyć się w tłuste, słodkie, ale jakże smaczne przekąski! Oponki z Biedronki Jeżeli lubicie tłustoczwartkowe specjały, a nie macie ochoty na smażenie pączków we własnym zakresie, warto rozejrzeć się za dobrą ofertą. Taką znajdziecie m.in. w Biedronce. W sklepach tej właśnie sieci spożywczej, czeka na was prezent. 4 pączki za darmo! Konkretnie sprawa dotyczy coraz popularniejszych w naszym kraju donutów. Donuty to nic innego jak smażone oponki z ciasta drożdżowego. Różnią się od polskich obwarzanków drożdżowych z dziurką jedynie tym, że są obficie traktowane polewą w różnych rodzajach. Uczta dla podniebienia Moda na donuty przyszła do nas ze Stanów Zjednoczonych. To właśnie Amerykanie lubują się w wymyślnych smakach, które idealnie komponują się z tłustym drożdżowym ciastem smażonym. Biedronka również oferuje ciekawy asortyment donutów. Oponka z polewą kakaową, donut oblany czekoladą E.Wedel, donut nadziewany kremem czekoladowym. Mniam! Oprócz tego, w ofercie Biedronki znajdziecie kilka jeszcze bardziej nietypowych kombinacji, które do gustu przypaść powinny zwłaszcza dzieciom. A więc: donut cookies przypominający smakiem popularne czarno-białe ciasteczka oreo albo jeszcze ciekawsza posypka w postaci oryginalnych pianek Haribo Marshmallows. Nie tylko donuty Przyznamy się wam szczerze, że nam już leci ślinka. Co trzeba zrobić, by dostać 4 donuty z Biedronki za darmo? Powinniście spełnić jeden warunek. Wystarczy, że kupicie 8 dowolnie wybranych donutów z całej oferty Biedronki, a 4 kolejne dostaniecie za darmo! 12 okrągłych oponek z przepyszną czekoladą to całkiem...

Musiał zapłacić 170 zł za parkowanie pod Biedronką. Powód zaskakuje
AdobeStock
Newsy
Musiał zapłacić 170 zł za parkowanie pod Biedronką. Powód zaskakuje
Pewien klient Biedronki otrzymał bardzo wysoką karę za zaparkowanie swojego auta na parkingu tuż obok sklepu. Jak do tego doszło?

Klient jednej z wrocławskich Biedronek musiał zapłacić bardzo wysoką karę za to, że na ponad godzinę zostawił auto zaparkowane na parkingu tuż przed sklepem. Jak to możliwe? Czy parkowanie przed Biedronką jest dodatkowo płatne? Wysoka kara za parkowanie przed Biedronką Pewien mężczyzna postanowił zrobić zakupy w Biedronce. Wybrał się do sklepu zlokalizowanego przy ul. Wróblewskiego we Wrocławiu razem z dziećmi. W sklepie spędził dość dużo czasu, ponieważ robił spore zakupy, na dodatek jego pociechy postanowiły skorzystać z atrakcji, jaką było malowanie twarzy na Halloween. Wszystko to sprawiło, że klient spędził w sklepie ponad godzinę. Gdy wrócił do swojego auta, zobaczył za wycieraczką mandat. Jak na niego zareagował? - Rozumiem ograniczanie parkowania dla osób, które nie są klientami, a chcą używać parkingu sklepu, ale ja udowodniłem, że byłem tam na zakupach w czasie parkowania. Zresztą w tym roku miałem podobną sytuację przed sklepem Lidl i moja reklamacja została uznana – powiedział w rozmowie z portalem tuwroclaw.pl. Reakcja Jeronimo Martins Polska Sprawę skomentowali przedstawiciele Jeronimo Martins Polska, którzy wytłumaczyli klientowi, że parking ten nie jest zarządzany przez sklep, tylko przez zewnętrzną spółkę. Chcąc zrekompensować klientowi poniesione przez niego straty, firma przekazała mężczyźnie voucher na zakupy w wysokości 170 zł, czyli tyle, ile kosztował go mandat. Mężczyzna bardzo się ucieszył z tego zadośćuczynienia, ale nie ukrywa, że nie chciałby ponownie robić zakupów w tym sklepie, z obawy przed otrzymaniem kolejnego mandatu: - Przyznam, że znacznie chętniej od kodu na wartość mandatu widziałbym reakcję właściciela Biedronki wobec zarządzającego parkingiem. Nie chciałbym ponownie robić tam zakupów zestresowany tym, że jeśli przekroczę...