W Azji ryż znaczy tyle, co w Europie chleb i ziemniaki. Produkt ten przydaje się także w diecie bezglutenowej i wszystkich dietach lekkostrawnych. Osoby dbające o linię chętnie sięgają po niego.

Ryż dobrze syci

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ryżu. Najbardziej znany i najczęściej spożywany jest ryż biały. Pewnie często używacie go do przygotowywania ulubionych dań. Ze względu na długość ziarna ryżu wyróżnia się ryż: krótkoziarnisty (np. ryż perłowy do sushi), średnioziarnisty i długoziarnisty, np. jaśminowy i basmati.

Ryż to źródło błonnika pokarmowego

Jego najlepszym źródłem jest ryż brązowy, czarny i dziki. Ryż biały, ze względu na wysoki stopień oczyszczenia ziarna, jest znacznie uboższy w błonnik. Niską zawartością błonnika charakteryzuje się podobnie ryż paraboliczny, w którym składnik ten jest tracony w trakcie szlifowania ziaren.

Dzięki obecności błonnika pokarmowego ryż brązowy, czarny i dziki wpływa korzystnie na ośrodek głodu i sytości, zwiększając i wydłużając uczucie sytości po posiłku oraz poprawia funkcję jelit. Taki ryż sprawdzi się głównie w przypadku osób z otyłością. Dzięki ciemnym odmianom  ryżu zmniejszycie masę ciała. 

Zobacz także:

Ryż jest produktem bezglutenowym

Dlatego może być spożywany przez osoby z celiakią i nietolerancją glutenu. Dodatkowo ryż bogaty w błonnik może zapobiec rozwojowi cukrzycy typu 2 i może być wykorzystywany w diecie osób już chorujących na cukrzycę. Przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu LDL we krwi oraz zmniejszenia ryzyka wystąpienia raka jelita grubego. Ryż biały przyda się z kolei osobom cierpiącym na biegunki. Przynosi ulgę, kiedy trawienie działa jak rollercoaster.

Nietypowa metoda gotowania ryżu

Jak donoszą media internetowe badacz ze Sri Lanki odkrył metodę, która manipuluje składem chemicznym skrobi w ryżu. Jeżeli chcecie przeprowadzić podobny eksperyment w domu, dodajcie olej kokosowy tuż po zagotowaniu wody. Ugotujcie w niej ryż, a następnie włóżcie go do lodówki na 12 godzin.

Okazuje się, że gotowanie ryżu z olejem kokosowym może zmniejszyć wchłanianie kalorii o 10-12%, ale najnowsze badania mówią nawet o 50-60%. Metoda może działać również na innych odmianach ryżu. Badania prowadzone w tym kierunku jeszcze chwile potrwają. Jeśli jednak okażą się w pełni trafione, będzie to ogromny przełom w dziedzinie żywienia.