Większość ludzi marzy o szczęściu w miłości i znalezieniu drugiej połówki, z którą będzie można spędzić resztę życia. Obecnie coraz częściej w tym celu wykorzystuje się portale i aplikacje randkowe, które ułatwiają znalezienie partnerki lub partnera.

Niestety, niekiedy poszukiwacze miłości padają ofiarami oszustów. Niektórzy całkiem bezpośrednio wyłudzają pieniądze, a inni zaczęli uciekać się do bardziej wyrafinowanych metod. Jedną z nich jest sneating, czyli sposób na zjedzenie za darmo na mieście. 

Na czym polega sneating?

Wykorzystywanie drugiej osoby na randkach przez oszusta może mieć różne formy. Często jest to „tylko” wykorzystanie emocjonalne dla własnej przyjemności, jednak celem niektórych oszustów są także pieniądze. Bardzo głośne są przypadki zarówno mężczyzn, jak i kobiet, którzy udają zakochanych, by wyłudzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych od swojej ofiary. 

Zobacz także:

Najnowszy trend wśród randkowych oszustów to zarówno manipulacja emocjonalna, jak i wyłudzenie. Takie osoby umawiają się na portalach randkowych z nieznajomymi i proponują spotkanie w eleganckiej, bardzo drogiej restauracji. 

Jak działają oszuści wykorzystujący sneating?

Metodę częściej wykorzystują kobiety ze względu na fakt, że mężczyźni chcąc zaimponować potencjalnej partnerce zgadzają się na taki wybór lokalu.

Para spotyka się na miejscu i wybiera napoje i posiłki z menu. Oszust wybiera najdroższe pozycje z karty, na co ofiara najczęściej się godzi, by nie zrobić złego wrażenia. Para je kolację w miłej atmosferze, aż w końcu oszust (lub oszustka) znika pod pretekstem np. wyjścia do toalety i urywa kontakt, oczywiście nie płacąc za jedzenie. 

To najbardziej dramatyczny scenariusz takiego spotkania. Czasami oszuści do końca spotkania udają zainteresowanych i czekają, aż druga osoba za nich zapłaci. To właśnie dlatego ofiarami sneatingu padają częściej mężczyźni, ponieważ utarło się, że to mężczyzna powinien płacić na pierwszej randce. Po spotkaniu oszust całkowicie zrywa kontakt z drugą osobą.

Sneating - jak się przed tym bronić? 

Najprostszym sposobem na to, by nie paść ofiarą sneatingu jest ustalenie warunków spotkania jeszcze zanim dojdzie ono do skutku. Przede wszystkim należy jasno zakomunikować, że obie strony będą płaciły za siebie. Wahanie i niechęć już na tym etapie powinny być dla nas sygnałem ostrzegawczym. 

Jeżeli druga osoba nalega na spotkanie w drogim lokalu, również powinniśmy zachować czujność. Rozwiązaniem jest zaproponowanie spotkania w tańszym miejscu i obserwacja reakcji. 

Jednak najlepszym sposobem na obronienie się przed tego rodzaju oszustami jest zaproszenie drugiej osoby na pierwszą randkę w niezobowiązującej formie, np. na spacer do parku albo rowerową przejażdżkę. W internecie jest pełno oszustów, dlatego nawet w przypadku randkowania trzeba się mieć na baczności.

Źródło: dziendobry.tvn.pl, natemat.pl