W czym tkwi tajemnica idealnie przyrządzonego śledzia? Nie trzeba chyba przypominać, że podstawą jest naturalnie ryba dobrej jakości. Jeżeli zależy wam na dobrym śledziu, zaopatrzcie się w niego w sprawdzonym sklepie, gdzie ryby zawsze są świeże i pochodzą ze sprawdzonego źródła.

Drugą kwestią są przyprawy, bo to właśnie one nadają śledziom odpowiedniego smaku. Wybór jest bardzo duży, ale tylko te dwa zioła sprawdzą się najlepiej. 

Jakie przyprawy pasują do śledzia?

Niektórzy jedzą rybę tylko z dodatkiem soli, pieprzu, oleju, octu lub soku z cytryny. Nie jest to błąd - w ten sposób można się cieszyć naturalnym, tradycyjnym smakiem tego delikatnego mięsa. Jednak szybko może się on znudzić, dlatego warto odrobinę poeksperymentować i nie bać się doprawiania ryb. 

Zobacz także:

Jeżeli jesteście dość ortodoksyjni w tym temacie i lubicie śledzie z jak najmniejszą ilością przypraw, bezpiecznym wyborem będzie koperek. Doskonale komponuje się on z sokiem z cytryny i pieprzem, tworząc w ten sposób bardzo prostą i uniwersalną przyprawę do ryb. 

Drugim ziołem, które się sprawdza w przypadku śledzi jest majeranek. Świetnie wpływa na układ pokarmowy i wspomaga trawienie, dlatego warto dodawać go do tłustych ryb, jak śledź lub makrela. Oprócz tego świetnie podkreśla smak ryby, tworząc razem przyjemną dla kubków smakowych kombinację. Wypróbujcie nasz przepis na śledziki z tą właśnie przyprawą.

Przepis na śledzie z majerankiem

Składniki:

  • 4 płaty śledzia w oleju

  • 4 łyżeczki majeranku

  • pół łyżeczki pieprzu

  • 6 ząbków czosnku

  • 1 średnia cebula

  • pół cytryny

  • 1 szklanka oleju

  • 4 liście laurowe

  • 3 ziarna ziela angielskiego 

Przygotowanie:

  1. Płaty śledziowe odsączcie na ręcznikach papierowych, a następnie pokrójcie na kawałki.

  2. W misce wymieszajcie śledzie z majerankiem, sokiem z połowy cytryny i pieprzem. Dodajcie jeszcze plasterki ząbków czosnku, liście laurowe i ziele angielskie. Wymieszajcie.

  3. Obierzcie cebulę i pokrójcie w półplasterki.

  4. Włóżcie śledzie do słoika, przekładając je plastrami cebuli. Na wierzchu ułóżcie jeszcze trochę cebuli tak, by przykryła śledzie.

  5. Całość zalejcie olejem - powinna wystarczyć jedna szklanka. Cała zawartość słoika musi być zanurzona w oleju. 

  6. Zakręćcie mocno słoik i odstawcie do lodówki. Po 2 dniach śledzie są gotowe do zjedzenia. Smacznego!