Świąteczne ucztowanie to nie tylko Wigilia. Pozostałe dni Bożego Narodzenia wymagają równie smacznej, kulinarnej oprawy. 

Kaczka jest spożywana w wielu kuchniach na całym świecie

To wysokotłuszczowe i wysokobiałkowe mięso, będące bogatym źródłem żelaza. W menu wielu krajów znajdziemy kaczkę w roli głównej. To mało przeciętne mięso, które doskonale łączy się z żurawiną lub konfiturą z borówek. Pieczoną kaczkę można nadziać też owocami. W roli nadzienia sprawdzą się soczyste jabłka i gruszki. 

Gatunek kaczki słodkowodnej, krzyżówki, został udomowiony i jest powszechnym ptakiem hodowlanym w wielu kulturach. Mięso kaczki pochodzi głównie z piersi i nóg kaczek. Podobnie jak cały drób jest klasyfikowane jako białe mięso, mimo że kolor jest nieco ciemniejszy niż zwykły indyk czy kurczak. Dodatkowo, mięso z nóg kaczki jest nieco ciemniejsze i grubsze. 

Kaczka jako mięso dominujące w kuchni chińskiej

Narządy wewnętrzne, takie jak serce i nerki kaczki mogą być również spożywane. Chociażby wątroba służy jako główny składnik wykwintnego foie gras. Popularnym w Azji daniem jest także kaczka po pekińsku, która jest wykonana z jej specjalnej odmiany. Na pewno jedliście mięso kaczki z ogórkami, sosem musztardowym lub w wersji nietuzinkowej, podanej na przegrzebkach.

Zobacz także:

Niebezpieczeństwo związane z konsumpcją kaczek

Kaczkę należy piec tyle czasu, ile waży dana sztuka mięsa. Dzięki temu doprowadzicie do chrupkości jej skóry. Kaczka złowiona w środowisku naturalnym może jednak być narażona na chłonięcie zanieczyszczeń zbiorników wodnych, w których pływa. Jeśli macie na uwadze swoje zdrowie, wybierajcie kaczki hodowlane.

Składniki:

  • 1 kaczka

  • pieprz świeżo mielony

  • 2 duże ząbki czosnku

  • natka pietruszki

  • tymianek

  • cebula

  • sól 

  • żółtko

  • 1 łyżka oleju

Sposób przygotowania:

  1. Z upieczonej kaczki zdejmujecie skórę i nacieracie zmiażdżonym czosnkiem. 

  2. Pozostałe mięso obieracie i mielicie razem z czosnkiem i cebulą. 

  3. Doprawiacie do smaku solą, pieprzem i posypujecie natką pietruszki.

  4. Dodajecie na koniec żółtko i po wymieszaniu składników zwijacie mięso w ciasną roladę.

  5. Owijacie całość z gazę, związujecie końce i gotujecie na wolnym ogniu przez około 1,5 godziny. 

  6. Po wyciągnięciu z wody pozostawiacie do ostygnięcia. Jeśli wolicie chrupiące rolady, wystarczy włożyć ją wysmarowaną olejem na kilka minut do rozgrzanego piekarnika. Palce lizać!