Tym dawniej podsypywano warzywa, by dały obfite plony. Babciny sposób, o którym już nikt nie pamięta
Getty/iStock
Newsy

Tym dawniej podsypywano warzywa, by dały obfite plony. Babciny sposób, o którym już nikt nie pamięta

W czasach naszych dziadków nawożenie roślin w taki sposób było na porządku dziennym. Dziś wciąż się tak robi, choć już znacznie rzadziej. Niektórzy już nawet nie pamiętają tego domowego nawozu, dlatego dziś o nim przypominamy.

Wszyscy działkowicze z pewnością posadzili już u siebie pielęgnowane z troską młode sadzonki. Do prawidłowego i bujnego wzrostu potrzebują oczywiście światła, wody, ochrony przed szkodnikami oraz regularnego dokarmiania nawozem.

Można stosować w tym celu różne środki. Jedni sięgają po nawozy dostępne w sklepach ogrodniczych, a inny sporządzają je sami np. z pokrzyw, kawy, a nawet skórek od banana. Istnieje jeszcze jeden sposób, który obecnie jest już dość zapomniany, ale wciąż skuteczny. 

Naturalny i skuteczny nawóz do roślin

Mamy tutaj na myśli popiół drzewny. Dziś nie pali się w kominku tak często, jak kiedyś, a niektórzy nawet nie mają takiej możliwości, ponieważ korzystają z innego pieca lub po prostu mieszkają w bloku. Jednak nawet posiadacze kominków nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, jak cenny jest popiół, który zwykle wyrzucają.

Popiół drzewny jest bogaty w minerały potrzebne roślinom, takie jak fosfor, potas i wapń, za to nie zawiera azotu. Ma wysokie pH, dlatego używa się go jak wapnia nawozowego, do odkwaszania ziemi. Co istotne, musi to być popiół drzewny, czyli powstały ze spalania drewna. Nie węgla czy, co gorsza - śmieci czy plastików.

Przypomnijmy, że palenie śmieciami w piecu jest zabronione. Samo drewno, z którego powstał popiół, musi być naturalne, surowe. Do nawożenia roślin nie nadaje się popiół z drewna lakierowanego, barwionego czy impregnowanego.

Zobacz także
Szczypta tego proszku z kuchni odstraszy mrówki i komary w ogrodzie. Do tego kwiaty pięknie zakwitną

Szczypta tego proszku z kuchni odstraszy mrówki i mszyce w ogrodzie. Do tego rośliny pięknie zakwitną

Zwykle robicie z tych liści herbatkę, a pomogą wam rozprawić się z chwastami. Obędzie się bez żrących środków

Zwykle robicie z tych liści herbatkę, a pomogą wam zlikwidować chwasty. Obędzie się bez żrących środków

Jak stosować nawóz z popiołu drzewnego?

Popiołu można używać bezpośrednio i podsypywać nim rośliny lub dodawać do kompostu. Nadaje się do stosowania przez cały rok, choć warto używać go głównie jesienią - nie zawiera azotu, a to właśnie jesienią opłaca się nawożenie roślin produktami, które azotu nie zawierają.

Co istotne, popiół nie nadaje się do nawożenia w przypadku gleb o pH wynoszącym więcej, niż 7,5, czyli przy glebach zasadowych. Zbyt wysokie pH może doprowadzić do zasolenia. 

Do jakich roślin można stosować nawóz z popiołu?

Nawóz z popiołu drzewnego świetnie się sprawdzi w przypadku większości uprawianych w Polsce warzyw i owoców. Ze względu na wysoką zawartość wapnia, zapobiega on suchej zgniliźnie, która pojawia się na papryce i pomidorach w sytuacji, gdy w glebie brakuje tego pierwiastka.

Popiół ochroni też jabłka przed wystąpieniem gorzkiej plamistości podskórnej. Można też nawozić nim trawnik, kwiaty i rośliny ozdobne, które dobrze się czują w glebie o zasadowym pH. 

Popiół drzewny nie nadaje się natomiast do stosowania do roślin kwasolubnych takich, jak:

  • różanecznik

  • azalia

  • magnolia

  • hortensja

  • jagoda goi

  • jagoda kamczacka

  • borówka wysoka

  • wrzośce

  • wrzosy

  • iglaki