O zdrowotności jajek lub wręcz ich szkodliwości napisano już setki stron w naukowych książkach. Cholesterol czy cenne wartości odżywcze i tak dalej… To dziś pozostawimy na boku.

Dzisiaj odpowiemy osobom jedzącym regularnie jaja, w jaki sposób spożywać je z troską o własny organizm. Zastanowimy się, czy lepsze będą jajka na twardo, na miękko.

Na twardo, na miękko, a może jajecznica?

A co z jajecznicą? To przecież jeden z najpopularniejszych sposobów obróbki termicznej jajka w naszym kraju.

Kryterium zdrowotności naszego jajka to jego stan skupienia po ugotowaniu. Czyli dokładnie rzecz ujmując to, czy jajko jest ugotowane na twardo, czy na miękko.

Zobacz także:

Jajecznica pod względem procesu ścinania się żółtka i białka nie różni się od innych rodzajów gotowanego jajka. Samo mieszanie jajka na patelni nie zmienia jego właściwości.

Salmonella w jajkach

Dlatego też zaczniemy od jajka gotowanego na twardo. Ten rodzaj gotowania ma jedną niewątpliwie sporą zaletę. O co chodzi? Tak ugotowane jajko to gwarancja bezpieczeństwa.

Przed czym? Oczywiście, że przed salmonellą. Gotowane przez 10 min w wodzie jajo będzie wolne od wszelkiego rodzaju bakterii, które zagrażają zwłaszcza dzieciom i osobom o niskiej odporności.

Pozostaje tylko pytanie, co ze smakiem i co z wartościami odżywczymi? O pierwszym nie będziemy tutaj rozprawiać – każdy z nas ma przecież swoje własne preferencje.

Miękkie lądowanie dla żołądka

A co z wartościami odżywczymi? Tutaj też różnica nie będzie wcale widoczna ani odczuwalna. Gotowane na twardo jajko zachowa podobne właściwości jak to gotowane na miękko.

Dlaczego? Temperatura gotowania nie jest na tyle wysoka, by zmienić strukturę tłuszczów, białek i aminokwasów naszego jajka.

Jedynie długi czas gotowania może powodować reakcje siarki z żelazem i pozbawić wartości nasze jajko – dlatego nie powinniśmy przetrzymywać go we wrzątku w nieskończoność.

Co więc zatem przemawia za wyższością jajka na miękko nad jajkiem na twardo? Sprawa tkwi w łatwości przyswajania tego pierwszego.

Jajko na twardo może powodować u niektórych osób wzdęcia, bóle brzucha i inne dolegliwości żołądkowe. Jaja ugotowane na miękko będą po prostu bardziej lekkostrawne.

Dlatego też starajmy się nie tylko wybierać jedzenie półpłynnego jajka, ale także smażyć naszą jajecznicę nieco krócej.