Tyle za kilogram ziemniaków? Ceny w sklepach szaleją
Pixabay
Newsy

Tyle za kilogram ziemniaków?! Ceny w sklepach oszalały

Drogie truskawki i czereśnie, a teraz ziemniaki. Dlaczego wszystko drożeje?

Tegoroczne ceny warzyw i owoców naprawdę zwalają z nóg. Trudno uwierzyć, że trzeba aż tyle zapłacić za, wydawałoby się, podstawowe produkty, jak na przykład papryka. Wszystkich zaskoczyły także bardzo drogie w tym roku truskawki – ich ceny w niektórych miejscach Polski dochodzą do 40 zł za kilogram. Okazuje się, że trudny rok nie oszczędził także ziemniaków, które są przecież podstawą diety wielu Polaków. Jak to wpłynie na domowy budżet?

Ceny ziemniaków wzrastają

Jeśli w ostatnim czasie zwróciliście uwagę na cenę ziemniaków, mogliście zauważyć, że nieco wzrosła – nawet o 40 procent. Czym to jest spowodowane? Okazuje się, że na szczęście powodem nie są marne zbiory czy wyjątkowo chłodna pogoda jak na tę porę roku (co jest przyczyną wysokich cen truskawek).

Po prostu część sklepów wyprzedała już zapasy ziemniaków z zeszłego roku i ma obecnie w ofercie młode ziemniaki, które są importowane najczęściej z zagranicy, ponieważ krajowe ziemniaki są obecnie bardzo drogie. O tym, jakie kartofle są obecnie sprzedawane w sklepach, mówi Maciej Kmera z rynku hurtowego Bronisze w rozmowie z fakt.pl:

W tej chwili mamy na rynku dostępne cztery grupy ziemniaków: ubiegłoroczne lub młode ziemniaki z importu i tak samo tegoroczne, lub starsze ziemniaki z Polski.

A ile trzeba zapłacić za poszczególne rodzaje ziemniaków?

Najtańsze są ubiegłoroczne ziemniaki krajowe, których ceny w hurcie w przypadku odmiany z miąższem żółtym zaczynają się już od 50 gr za kilogram. Białe odmiany krajowe potrafią kosztować około złotówki za kilogram. W podobnej cenie 80 gr do 1 zł za kilogram są ubiegłoroczne ziemniaki importowane z Beneluksu, ale ten import już się powoli kończy.

Zobacz także
Niezwykły trik na stare ziemniaki. Tak gotują je profesjonaliści

Niezwykły trik na stare ziemniaki. Tak gotują je profesjonaliści

kotlety mielone przepis

Kotlety tańsze od ziemniaków! Warzywa coraz droższe, wędlina tańsza. Co tu się dzieje?

Drogie ziemniaki z importu i tanie pomidory

Najwięcej trzeba zapłacić za ziemniaki importowane oraz krajowe. Ich ceny sięgały nawet 12 złotych za kg! Na szczęście, jak mówi Maciej Kmera, z dnia na dzień ceny ziemniaków się obniżają.

Bardzo popularne są natomiast ziemniaki młode z importu, które trafiają do nas z wielu różnych państw basenu Morza Śródziemnego, ich ceny wahają się od 2 do 3 zł. Zdecydowanie najdroższe są młode ziemniaki krajowe, które są oferowane od około tygodnia. To młode ziemniaki odmian Irga i Arrow. Ich cena spada z dnia na dzień, tydzień temu kosztowały 12 zł za kilogram, teraz ich cena spadła do 5-7 zł za kilogram

Tańsze są za to… pomidory. W ciągu dwóch ostatnich tygodni ich cena spadła aż o 17 procent i teraz za kilogram pomidorów trzeba zapłacić średnio 7 złotych. Wygląda na to, że nie trzeba się nadmiernie martwić wysokimi cenami w warzywniakach. Zwłaszcza jeśli kochacie pomidory! 

Czytaj także:

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA