Tych warzyw unikajcie po 50-tce. Mogą powodować wzrost ciśnienia
Adobe Stock
Newsy

Tych warzyw unikajcie po 50-tce. Mogą powodować wzrost ciśnienia

Dieta jest warunkowana między innymi przez wiek. Po ukończeniu pięćdziesięciu lat, należy szczególnie uważać na te warzywa, gdyż mogą wpływać na wzrost ciśnienia.
Aleksandra Żarkiewicz
kwiecień 14, 2021

Odpowiednie zdrowe odżywianie oraz regularna aktywność fizyczna to czynniki, które przyczyniają się nie tylko do zgrabnej sylwetki, ale również lepszego samopoczucia i zdrowia. Należy o to dbać w każdym wieku, a szczególnie w starszych latach. Zbilansowana dieta pozwala ustrzec się przed wieloma poważnymi schorzeniami. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Pełnowartościowe odżywianie 

Żywienie to jeden z głównych aspektów życia człowieka. Dodaje nie tylko energii do działania, ale także może wspomóc organizm w zmniejszeniu ryzyka pojawienia się pewnych chorób jak i zminimalizować ich skutki. Dlatego też warto zwrócić uwagę na wybierane produkty podczas codziennych zakupów. Artykuły spożywcze powinny być:

  • nieprzetworzone,
  • bez zbędnych dodatków, ulepszaczy i wzmacniaczy smaku,
  • bez dodatku cukru, 
  • z prostym składem. 

Im mniej przetworzone produkty, tym dieta jest bardziej wartościowa. 

Zobacz także

Źródła witamin i mikroelementów

Aby stosowana dieta była w pełni urozmaicona oraz bogata we wszelkiego rodzaju składniki, nie wolno zapominać o włączeniu do żywienia warzyw i owoców. Najlepiej jest kupować dane produkty sezonowo, wówczas będziecie mieć pewność, iż nie są z chemicznymi dodatkami. Świeże warzywa i owoce są świetnym źródłem wielu witamin, mikroelementów, które w pozytywny sposób wpływają na funkcjonowanie organizmu. 

Znaczące aspekty w diecie

Termin „dieta” dla wielu nie kojarzy się zbyt dobrze, ale jest to po prostu sposób żywienia, jaki jest stosowany przez daną jednostkę. Zazwyczaj zależy ona od wielu czynników. Inne odżywianie stosuje dziecko, inne osobą chcąca zrzucić zbędne kilogramy, a jeszcze inne ktoś, kto chciałby przybrać na masie mięśni. Różnice w dietach można by wymieniać na wielu polach, również tych z wykluczeniem pewnych składników. Inną dietę należy również stosować po ukończeniu pięćdziesiątego roku życia. 

Dieta po 50-tce 

W pewnym wieku metabolizm zaczyna zwalniać i organizm nie przetwarza już pożywienia w tak szybkim tempie jak wcześniej. Warto wówczas zwrócić uwagę na stosowaną dietę, aby była pełna wartościowych produktów, bez przetworzonej żywności oraz dość lekkostrawna. Odpowiednio dobrane składniki pozwolą cieszyć się dobrym zdrowiem przez lata.

Warzywa podnoszące ciśnienie

W średnim wieku ludzie narażeni są na szereg schorzeń. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, warto zwrócić uwagę na właściwe żywienie. Z codziennej diety należy wykluczyć takie produkty jak ogórki konserwowe czy papryczkę chili. To artykuły, które są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych mających problemy z odpowiednim ciśnieniem. Ogórki konserwowe, jak i inne marynowane warzywa znajdują się w zalewie składającej się z octu oraz soli. Taka mieszanka powoduje wzrost ciśnienia krwi. Zaleca się, aby w codziennej diecie uważać z ilością solenia, gdyż nadmiar skutkuje poważnymi konsekwencjami. Natomiast papryczka chili zawiera kapsaicynę.  Składnik podnosi ciśnienie, co powoduje pocenie się oraz uderzenia gorąca. Osoby narażone na zmiany ciśnienia powinny zdecydowanie wyeliminować takie artykuły spożywcze ze swojej codziennej diety.
 

Czytaj także:

Komentarze