Staracie się jeść dużo świeżych warzyw i owoców w trosce o swoje zdrowie? Choć to bardzo dobra praktyka, są pewne wyjątki, które nie służą naszym organizmom w surowej formie.

Oto kilka popularnych warzyw, które często pojawiają się w naszych surówkach, a zdecydowanie nie powinno się jeść ich na surowo. Zobaczcie, o czym mowa, zanim zabierzecie się za szykowanie dodatku do dzisiejszego obiadu.

Jakich warzyw lepiej nie jeść na surowo?

Sałatki i surówki to jedne z najzdrowszych elementów naszych codziennych posiłków. Mieszanka surowych warzyw i liści to prawdziwa skarbnica zdrowia i bomba witaminowa. Okazuje się jednak, że pewien popularny składnik wielu przepisów wcale nie powinien być jedzony na surowo, gdyż może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. 

Chodzi o liście szpinaku, które zawierają dużą dawkę szczawianów, czyli związków chemicznych, niekorzystnie wpływających na nasze zdrowie. Dostarczanie ich regularnie do organizmu odbija się na kondycji nerek, stawów oraz pracy układu nerwowego. Co więcej, szczawiany utrudniają wchłanianie magnezu i mogą pogłębiać niedobór witaminy D, z którym i tak większość z nas walczy na przykład poprzez suplementację.

Zobacz także:

Nie musimy jednak odmawiać sobie jedzenia tych przysmaków. Wystarczy poddać je choćby krótkiej obróbce termicznej, a wtedy problem zniknie i będziemy mogli bez obaw dodawać je do codziennej diety.

Kolejny przysmak, którego lepiej nie serwować na surowo to szparagi. Nie warto ich jeść w takiej formie, gdyż zawierają one saponiny, mogące uszkadzać krwinki czerwone i powodować problemy żołądkowe. Co więcej szparagi słyną ze swoich twardych łodyg o grubych ścianach komórkowych, a to właśnie one utrudniają wchłanianie wszelkich dobroczynnych składników odżywczych.

Dopiero obróbka termiczna sprawia, że nasz organizm może wziąć z nich wszystko to, co najlepsze, dlatego warto zajadać je dopiero po wyciągnięciu z pieca, grilla, patelni lub wrzącej wody.

Inne produkty, których nie wolno jeść na surowo

Szpinak i szparagi pojawiają się w surowej postaci na naszych talerzach najczęściej , jednak to nie wszystkie produkty, których dotyczy ta zasada. Oprócz nich, na taką listę wpisują się również takie oczywiste pozycje:

  • rabarbar,
  • ziemniaki,
  • bakłażan,
  • dynia, 
  • niedojrzałe pomidory,
  • rośliny strączkowe.