Tych rzeczy nigdy nie wkładajcie do zmywarki. Będą nadawały się tylko do wyrzucenia
Adobe Stock
Newsy

Tych rzeczy nigdy nie wkładajcie do zmywarki. Będą nadawały się tylko do wyrzucenia

Zmywarki są w naszych kuchniach coraz powszechniejsze. Mimo tego często popełniamy szkolne błędy przy myciu naczyń za ich pomocą.

Jeszcze kilkanaście lat temu zmywarka była dla polskich rodzin czymś w rodzaju niedoścignionego marzenia. Od pewnego czasu zmywarki stały się wręcz standardem w nowych kuchniach. Gospodynie domowe zyskują w ten sposób wiele cennych godzin, które dotąd traciły przy zlewozmywaku.

Odpowiednie środki myjące i właściwa pielęgnacja – wydawałoby się, że to jedyne sprawy, jakimi powinniśmy martwić się po zakupie zmywarki.

Podstawowe zasady mycia naczyń w zmywarce

Nie ulega wątpliwości, że ten drogi sprzęt wymaga specjalnego traktowania. Część z nas nie przekonało się jednak jeszcze, że nie wszystko złoto świeci. Zmywarki to nie tylko błogosławieństwo. Jeżeli będziemy używać ich w nieodpowiedni sposób, nasze naczynia znacznie skrócą swój żywot.

Przypomnijmy kilka żelaznych zasad obsługi tych maszyn do mycia naczyń. Podstawową sprawą będzie oczywiście nieprzepełnianie zmywarki przed wyborem programu myjącego – w ten sposób możemy sprawić, że nie wszystkie naczynia zostaną należycie umyte.

Kolejna rzecz to narzędzia kuchenne i naczynia, które powinniśmy myć wyłącznie w zlewie, w tradycyjny sposób.

Zobacz także
Mało kto zna tę funkcję w zmywarce. Bardzo ułatwia mycie naczyń

Mało kto zna tę funkcję w zmywarce. Dzięki niej uda wam się zmieścić wszystkie naczynia

Jak wyczyścić zmywarkę bez użycia detergentów? Potrzebne składniki są w waszej kuchni

Jak wyczyścić zmywarkę bez użycia detergentów? Potrzebne składniki są w waszej kuchni

Czego nie można myć w zmywarce?

W pierwszej kolejności należy zaliczyć do nich plastikowe formy do pieczenia, łyżki, miski i inne naczynia wykonane z tego tworzywa. W zmywarce mogą łatwo ulec poważnemu uszkodzeniu.

Podobnie rzecz ma się z drewnianymi akcesoriami. Deski do krojenia, łyżki itp. fatalnie znoszą wysoką temperaturę i intensywne mycie w zmywarce. Drewno traci swoje właściwości i po prostu niszczeje w czasie mycia w tych maszynach.

Tradycyjną metodą mycia należy wybrać także w przypadku noży. Czasem nasze lenistwo prowadzi nas do tego, by włożyć je do zmywarki razem z innymi sztućcami. To zły wybór. Tak myte noże szybko się stępią.

Na koniec jeszcze jedna bardzo ważna sprawa. Żywotność patelni teflonowych i tego rodzaju garnków mocno się skróci po regularnym myciu w zmywarce. Uszkodzeniu ulegnie cienka, teflonowa warstwa waszych naczyń. Myjmy je w więc w zlewozmywaku.

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA