Tych owoców i warzyw lepiej unikać w marcu. Nie chodzi tylko o nowalijki
AdobeStock
Newsy

Tych owoców i warzyw lepiej nie jeść w marcu. Nie chodzi tylko o nowalijki

Kupujecie w marcu nowalijki? Pierwsze wiosenne warzywa nie tylko nie mają smaku, ale też mogą być dla was niezdrowe.

Myślicie, że jedzenie owoców i warzyw jest zdrowe? Jest – pod warunkiem, że wybieracie możliwie jak najbardziej ekologiczne uprawy. Niestety, większość owoców i warzyw zawiera groźne dla naszego zdrowia pestycydy. Marzec to miesiąc, w którym powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jakość kupowanych owoców i warzyw. Nie chodzi tu tylko o nowalijki, ale też o wiele innych warzyw i owoców.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Uważajcie na te owoce i warzywa w marcu

Podczas, gdy latem i jesienią mamy wręcz nieograniczony dostęp do dobrej jakości owoców i warzyw, pod koniec zimy i na początku wiosny, sprawa nie wygląda już tak kolorowo. Na sklepowych półkach i straganach znajdziecie już wprawdzie rzodkiewki, ogórki czy pomidory, ale pamiętajcie, że nie dojrzewały one na naturalnym słońcu. Tak naprawdę do ich wzrostu użyto sztucznych metod uprawiania. Na jakie warzywa i owoce powinniśmy teraz szczególnie uważać?

  • Nowalijki. Hodujecie sami nowalijki? To świetnie. Jeśli jednak wolicie kupić je w supermarkecie, lepiej się dobrze zastanówcie. Marcowe nowalijki nie mają ani smaku ani zapachu, za to pięknie wyglądają. Domyślacie się już, dlaczego? Ponieważ są uprawiane w sztucznych warunkach z dodatkiem szkodliwych nawozów i chemikaliów. Jeżeli marzy wam się zjedzenie chrupiącej rzodkiewki, pysznej sałaty, rzeżuchy, szczypioru czy pomidorów, lepiej odczekajcie miesiąc, zanim położycie je na twarożek czy kanapkę. Nowalijki, które znajdziecie teraz w sklepach dorastały w sztucznie oświetlonych halach a do ich nawożenia użyto nawozów sztucznych ze związkami azotu.
  • Szpinak. Macie ochotę na świeży szpinak? Lepiej kupcie ten mrożony. Mimo iż sezon na to warzywo zaczyna się pod koniec lata, możecie je już znaleźć w sklepach. Pamiętajcie jednak, że taki szpinak był uprawiany w sztucznych warunkach z dodatkiem nawozów sztucznych. Ponadto, warzywo to ma to do siebie, że błyskawicznie chłonie wszystkie szkodliwe substancje. To chyba wystarczający powód, by w marcu go nie kupować.
Zobacz także
Nowalijki w zastraszających cenach. Nawet 68 zł za kilogram!

Nowalijki w zastraszających cenach. Nawet 68 zł za kilogram fasolki szparagowej!

Dlaczego świeżo wyciskane soki nie są zdrowe? Jak jeść owoce i warzywa, by zachować wartości odżywcze?

Dlaczego wyciskane soki nie są aż tak zdrowe? Jak jeść owoce i warzywa, by zachować wartości odżywcze?

  • Pomidory. Nic nie przebije smaku dojrzałych, letnich pomidorów. Tylko takie pomidory to gwarancja wspaniałego smaku i aromatu. Marcowe pomidory są blade i bez smaku, ponieważ były hodowane w sztucznych warunkach. Ale musicie wiedzieć, że nawet pięknie wyglądające pomidory, w wielu przypadkach pochodzą z upraw prowadzonych na wełnie mineralnej, która nasączana jest wodą i sztucznymi nawozami.
  • Ogórki. Marzą wam się pyszne i chrupiące gruntowe ogórki? Będziecie musieli jeszcze na nie poczekać. Póki co w sklepach znajdziecie długie ogórki szklarniowe, zwykle zapakowane w foliowe otoczki. Smak takich ogórków pozostawia wiele do życzenia. Zwykle są one mdłe i mają gumowatą konsystencję. Ogórki te nie są uprawiane w naturalny sposób i mają kontakt z pestycydami. 
  • Truskawki. Naszła was ochota na truskawki? Poczekajcie aż zacznie się na nie sezon. Marcowe truskawki mimo iż wyglądają pięknie i okazale, są bez smaku i praktycznie nie maja zapachu. Truskawki, które teraz znajdziecie w sklepach, zostały wyhodowane na pestycydach i wodnych pożywkach. Nie przemawia za nimi ani smak, ani ich rekordowa cena. 

Źródło: kuchnia.wp.pl

Nigdy nie róbcie tego z rzodkiewką i szczypiorkiem. Wydzielają się groźne toksyny
Pixabay
Newsy
Nigdy nie róbcie tego z rzodkiewką i szczypiorkiem. Przez to wydzielają się groźne toksyny
Wiedzieliście o tym? Nie popełniajcie tego błędu i nie zostawiajcie nowalijek w foliowych torebkach!

Wiosna to sezon na nowalijki. Po raz pierwszy w sprzedaży ukazują się świeże, tegoroczne warzywa. Pewnie jesteście spragnieni smaku świeżych, surowych warzyw. Nowalijki kojarzą się z czymś bardzo zdrowym. Młode warzywa powinny mieć przecież dużą zawartość prozdrowotnych składników. Czy faktycznie tak jest? Czym są nowalijki? Z definicji, nowalijkami nazywa się warzywa ukazujące się po raz pierwszy w sprzedaży w danym roku. W zależności od warzywa, może mieć to miejsce od marca do czerwca. W tym roku pogoda nie rozpieszcza jednak rolników i mamy do czynienia z opóźnieniem sezonu warzywo-owocowego. Do nowalijek zaliczamy: Sałatę Rzodkiewki Szczypiorek Młodą marchewkę Pierwsze pomidory Ogórki Natkę pietruszki Cebulę dymkę Pierwsze pomidory Rzeżuchę Czy nowalijki są zdrowe? Choć wydaje się, że młode warzywa zawierają tylko to, co najlepsze, nie jest to w pełni prawdą. Nowalijki mają tendencję do kumulowania nawozów i często przekraczają dozwolony poziom. Nowalijki produkowane masowo są oczywiście nawożone sztucznymi chemikaliami zawierającymi azot. Czasem nie ma to większego znaczenia dla wartości odżywczych rośliny, ale niekiedy wytwarzają się przez to bardzo szkodliwe związki. Przeczytajcie o tym, czego unikać. Nigdy nie zostawiajcie nowalijek w torebce foliowej Jeśli pozostawicie nowalijki w foliowej torebce, jest duża szansa, że wytworzą się w nich szkodliwe azotyny. Przemiana azotanów (pochodzących z nawozów, ale też z ziemi) w azotyny jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia! Skutki konsumpcji żywności bogatej w azotyny to: Zwiększenie ryzyka nowotworów, to dobrze udowodnione Obniżenie wchłaniania witaminy A i możliwe jej niedobory Zmniejszenie ilości pobieranych z pokarmu witamin z grupy B Najbardziej narażone na...

Właśnie pojawiają się w sklepach i warzywniakach. Niestety są bardzo niezdrowe
AdobeStock
Newsy
Właśnie pojawiają się w sklepach i warzywniakach. Niestety są bardzo niezdrowe
Tegoroczne, młode warzywa już kuszą klientów sklepów. Sprawdźcie, czy na pewno są zdrowe.

Wiosna to czas, gdy cała przyroda budzi się do życia. Już pod koniec marca zaczynają dojrzewać nowalijki, które wielu ludzi chętnie zajada na Wielkanoc. Ale czy rzeczywiście nowalijki są takie zdrowe? Wiele zależy od sposobu uprawy! Sprawdźcie szczegóły! Czym są nowalijki? Słowem „nowalijki” określa się po prostu bardzo młode warzywa , które już wczesną wiosną nadają się do jedzenia. Nowalijkami mogą być na przykład: Pomidory Ogórki Rzodkiewki Rzeżucha Koperek Szpinak Marchewki Sałata Szczypiorek Jak rosną nowalijki? By uzyskać młode warzywa, które już nadają się do jedzenia, stosuje się w ich przypadku inny sposób uprawy. Nowalijki są hodowane w szklarniach, które są bardzo nasłonecznione i panuje w nich duża wilgoć. Dzięki temu warzywa mają idealne warunki do wzrostu! Czy nowalijki są zdrowe? Młode warzywa zasadniczo są zdrowe. Zawierają minerały i witaminy, a do tego dobrze smakują. Wątpliwości wzbudza jednak uprawa nowalijek , które trafiają do sklepów! By maksymalnie przyśpieszyć wzrost warzyw tak, by dojrzały, w jak najkrótszym czasie, stosuje się różne środki, które niekoniecznie są dobre dla organizmu człowieka. W przypadku uprawy na masową skalę nasłoneczniona szklarnia i częste podlewanie zwykle nie wystarczają, więc stosuje się stymulatory wzrostu, nawozy oraz pestycydy, które chronią rośliny przed szkodnikami i chorobami. Jak rozpoznać „ulepszone” nowalijki? Gdy wczesną wiosną natkniecie się już na nowalijki w sklepach, zachowajcie czujność! Powinniście się upewnić, czy aby na pewno warzywa nie zostały potraktowane różnymi ulepszaczami podczas uprawy. Wasze podejrzenia powinny wzbudzić poniższe cechy młodych warzyw: Nienaturalnie duży...

ulubione warzywa Polaków
Adobe Stock
Newsy
Ulubione warzywo Polaków? Kantar podaje dane. Zdziwieni czy niekoniecznie?
Wciąż jemy za mało warzyw i owoców - wynika z badań przeprowadzonych przez Kantar Public. Jeśli już po nie sięgamy, robimy to najczęściej podczas obiadu. Mamy też bardzo tradycyjne upodobania - wybieramy krajowe warzywa i owoce i to właśnie je najbardziej lubimy.

Zaskakiwać może to, że najrzadziej jemy owoce lub warzywa na podwieczorek. Częściej też sięgamy po nie podczas śniadania niż w trakcie kolacji. Co innego obiad - 92 proc. Polaków je wtedy warzywa i owoce, z czego prawie połowa badanych deklaruje, że stanowią one co najmniej połowę porcji. W badaniu Kantar, przeprowadzonym na zlecenie Funduszu Promocji Owoców i Warzyw,  pytano respondentów o ich nawyki żywieniowe w kwietniu 2021. Ulubione warzywa Polaków W tym rankingu bezapelacyjnie wygrywa… cebula . Jada ją 91 proc. Polaków. Na drugim miejscu badani wymieniają marchewkę , a na trzecim pomidory . Są to warzywa, które kupujemy niezależnie od sezonu, tak samo jak ogórki, paprykę i kapustę. Jemy też sporo dymki i rzodkiewki. W tym roku rzadziej jadamy za to kalafior, brokuły i sałatę. Ulubione owoce Polaków Najpopularniejszy owoc w naszym kraju to oczywiście jabłko ! 9 na 10 Polaków lubi ten owoc, z czego co piąty jada jabłka nawet 4-5 razy w tygodniu. Na kolejnym miejscu we wspomnianym badaniu znalazły się gruszki, a na trzecim - truskawki. Te ostatnie już niedługo jednak zdetronizują pozostałe owoce. Właśnie trwa sezon na te szklarniowe, a za chwilę w sklepach kupimy pachnące i aromatyczne krajowe truskawki w łubiankach. To najlepsza pora roku dla wielu amatorów owoców! I dobrze, bo z truskawek możemy przyrządzić wiele pyszności, np.: knedle z truskawkami ciasto drożdżowe z truskawkami zupę owocową Ile owoców i warzyw dziennie? Najlepszą rekomendacją (i najłatwiejszą do zastosowania) jest ta, aby warzywa i owoce zajmowały połowę talerza. Podczas każdego posiłku! Instytut Żywności i Żywienia zaleca zjadanie minimum 400 g warzyw i owoców dziennie, z czego większość...

Rosną w lasach i ogrodach. Tych owoców pod żadnym pozorem nie zbierajcie!
AdobeStock
Newsy
Rosną w lasach i ogrodach. Tych owoców pod żadnym pozorem nie zbierajcie!
Nie wszystkie owoce są dla nas zdrowe. Lato to czas, gdy w lasach i ogrodach rosną owoce, których kategorycznie powinniśmy unikać. Wyjaśniamy, jakie!

Lato to czas, w którym natura dzieli się z nami tym, co najlepsze. Na drzewach i krzewach rosną wówczas przepyszne owoce a ziemia wypuszcza plony w postaci smacznych i zdrowych warzyw. Nie wszystko, co teraz kwitnie nadaje się jednak do spożycia. Jakich owoców powinniśmy kategorycznie unikać? Tych owoców pod żadnym pozorem nie zbierajcie W naszych lasach i ogrodach rosną teraz maliny , porzeczki , jeżyny, borówki oraz jagody . Poza wspaniałym smakiem, owoce te skrywają w sobie prawdziwe bogactwo witamin, składników odżywczych oraz przeciwutleniaczy. Istnieją jednak owoce, których pod żadnym pozorem nie powinniśmy zbierać. O jakie owoce chodzi? Mimo iż owoce z poniższej listy wyglądają bardzo apetycznie, nigdy ich nie jedzcie, ponieważ są bardzo toksyczne, a nawet mogą okazać się śmiertelne. Czy wiecie, że niektóre leśne owoce są do siebie łudząco podobne, ale podczas gdy jedne z nich są bardzo zdrowe, inne mogą być niezwykle trujące? Mowa m.in. o jagodach jadalnych i trujących, a konkretnie o owocach czworolistu (zdjęcie poniżej), które bardzo przypominają owoce borówki czarnej, zwanej czarną jagodą. Niestety, w przeciwieństwie do niej są niezwykle trujące. Równie niebezpieczny może być pokrzyk wilcza jagoda (zdjęcie poniżej). To roślina, która ma owoce niemal identyczne do owoców jagód. Kolejną taką rośliną jest czarny bez . Czarny bez oczywiście jest bardzo zdrowy, ale zawsze trzeba go poddawać obróbce termicznej. Nigdy nie powinien on być spożywany na surowo. Owoce czarnego bzu wyglądają niezwykle kusząco. Niestety, spożycie ich w surowej postaci, w szczególności niedojrzałych, może doprowadzić do silnego zatrucia. Głównymi objawami takiego zatrucia są m.in. nudności, wymioty, bóle i zwroty głowy oraz...