Karp to przysmak, który z pewnością zagości na waszych talerzach podczas Wigilii. Boże Narodzenie bez tej popularnej ryby nie może się zwyczajnie odbyć. Karp to jednak nie tylko święta. Ta ryba potrafi zaskoczyć!

Krótka historia karpia

Dzika forma karpia występowała pierwotnie w Europie południowo-wschodniej i Azji zachodniej w zlewiskach mórz Egejskiego, Czarnego, Kaspijskiego i Aralskiego. Jako pierwsze udomowiły go Chiny, a najwcześniejsze o nim wzmianki znajdziemy już u Arystotelesa, około IV wieku przez naszą erą.

Karp pojawił się w Polsce około XII i XIII wieku.  Współcześnie odławia się około 200 tysięcy ton karpia na przestrzeni roku. Karp stanowi aż połowę polskich ryb słodkowodnych. Wędkarze mają na temat karpia określone zdanie. Według nich to niezwykle waleczna i przebiegła ryba.

Dopiero po wojnie został w Polsce uznany jako idealny kandydat na rybę wigilijną. Ówczesne władze państwowe doprowadziły do jego masowej hodowli na potrzeby świąteczne. Kilka lat temu w Polsce zapadł wyrok dotyczący karpia. Od 2016 roku nie można sprzedawać ich żywych w torebkach bez wody.

Zobacz także:

Czego nie wiecie o karpiu zwyczajnym?

Karp jest rybą popularną i rozpowszechnioną. To gatunek ryby słodkowodnej, po który sięgamy nie tylko z okazji świąt. Obecnie karpie są spotykane na całym świecie, z wyjątkiem biegunów i północnej Azji.

Karpie wybierają zbiorniki wodne z miękkimi osadami, chociaż potrafią rozwijać się na różnorodnych siedliskach wodnych. Ich wcześniej wspomniana historia jest długa i kręta, sięga czasów rzymskich.

Ryba może żyć nawet do 20 lat! Pewne internetowe źródła podają, że rekordzistą był karp żyjący w niewoli. Doczekał się sędziwego, rybiego wieku 47 lat. Jego średni rozmiar wynosi od 40 do 80 cm.

Największym karpiem złowionym przez wędkarza Colina Smitha był połów z 2013 roku. Mężczyzna wyłowił wówczas w Etang La Saussaie Fishery we Francji rybę o wadze 45,59 kilogramów!

Dzikie karpie są jednak znacznie szczuplejsze od tych hodowlanych. Jedne i drugie charakteryzuje jednak czerwonawe mięso i wystające do przodu usta. Wzdłuż grubego ciała karpia biegną duże, połyskliwe łuski.

Pospolity karp potrafi zjeść dosłownie wszystko. Stworzenia te żywią się roślinami, ale znajdują pożywienie również na dnach w postaci raków i robaków. Chiny są zdecydowanie największym producentem karpia na świecie.

Karp jest jedną z tradycyjnych potraw wigilijnych. Zazwyczaj podaje się go w panierce, smażonego na tłuszczu. Dobrym kompanem karpia będzie zeszklona cebulka lub olej lniany na ciepło.