Tych 2 rzeczy nie róbcie wstawiając zmywarkę. Strat już nie cofniecie
Adobe Stock
Newsy

Tych 2 rzeczy nie róbcie, wstawiając zmywarkę. Strat już nie cofniecie

Najlepszym sposobem używania zmywarki jest zapełnianie jej naczyniami przez cały dzień i wstawienie po ostatnim posiłku, gdy urządzenie jest już pełne. Co jeszcze warto wiedzieć o zmywarkach?

Jeszcze nie tak dawno temu normą były sytuacje, gdy wstając od stołu ktoś z domowników rzucał: „kto dziś zmywa?” W coraz większej ilości polskich domów są już zmywarki, więc żmudne czynności zmywania talerzy, a następnie wycierania ich, przechodzą powoli do lamusa. Jednak korzystając z urządzeń gospodarstwa domowego warto znać ich tajemnice. Oto jak używać zmywarki. 

Korzystając ze zmywarki pamiętajcie o tych 2 zasadach

Mycie w zmywarce jest bardziej ekonomiczne niż mycie ręczne. Zużywana jest mniejsza ilość wody, mniejsza ilość detergentu. I nawet doliczając koszt energii elektrycznej, na koniec korzystniejsze okazuje się umycie całego kompletu naczyń w zmywarkach. Ale pod pewnym warunkiem.

Jeśli wkładając talerze do zmywarki płuczecie wcześniej każdy pod bieżącą wodą, to niepotrzebnie zwiększacie zużycie wody. W większości zmywarki poradzą sobie z zabrudzonym talerzem, wystarczy, że resztki jedzenie zetrzecie, a resztki płynów wylejecie. Nie zmywajcie jednak naczyń przed ich myciem. Nie odzyskacie już straconej w ten sposób wody, a naczynia i tak przejdą pełen cykl mycia.

Druga zasada pozwoli wam uchronić przed zniszczeniem noże kuchenne. Wysoka temperatura połączona z detergentami doprowadzają do uszkodzeń mechanicznych ostrych krawędzi noży. Dlatego nigdy nie myjcie noży w zmywarce. Zniszczycie je, stępicie i zwykłe ostrzenie nie przywróci im pierwotnej jakości.

Zobacz także
Zmywarka nigdy nie domyje naczyń do końca, jeśli nie zrobicie tej 1 rzeczy. To jest abecadło

Zmywarka nigdy nie domyje naczyń do końca, jeśli nie zrobicie tej 1 rzeczy. To jest abecadło

Szybko kończą się wam tabletki do zmywarki? Zastosujcie tę 1 sztuczkę. W portfelu zostanie parę zł więcej

Szybko kończą się wam tabletki do zmywarki? Zastosujcie tę 1 sztuczkę. W portfelu zostanie parę zł więcej

Jak oszczędnie myć w zmywarce?

Jest kilka zasad oprócz tych już opisanych, których trzymanie się spowoduje, że obniżycie koszty korzystania ze zmywarki. Oto one:

  • Ładujcie zmywarkę zgodnie z instrukcją producenta, przed włączeniem jeszcze raz sprawdźcie, czy naczynia nie zasłaniają się nawzajem przed strumieniem wody. Chodzi o to, żeby tak ja wypełnić, aby nie zaburzać cyrkulacji wody z detergentem. Tylko wtedy mycie będzie skuteczne i najbardziej efektywne.
  • Włączajcie tylko pełną zmywarkę. Pamiętajcie o tym, że zmywarka zużywa taką samą ilość wody niezależnie od tego, czy jest wypełniona w połowie, czy w całości. Dlatego nie marnujcie wody, detergentu i prądu na mycie niezapełnionej zmywarki.
  • Zmniejszcie temperaturę mycia. Większość zmywarek ma domyślnie ustawioną temperaturę mycia na 60 do 65 st. Celsjusza. Jeśli macie możliwość, niezależnie od ustawienia programu na obniżenie temperatury do 50 st. Celsjusza, zróbcie to. To wystarczająca temperatura do umycia naczyń.
  • Wybierajcie programy oszczędnościowe. Korzystajcie z programów eko, żeby skrócić czas i zmniejszyć temperaturę mycia. W nowoczesnych zmywarkach wybierajcie opcje suszenia zimnym powietrzem, w starszych możecie wyłączyć ją po ostatnim cyklu płukania i otworzyć drzwiczki, żeby naczynia same wyschły.

Źródło: Interia.pl

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA